Ekonomi Devletten isteyene 300 bin lira hibe

KOSGEB'den 300 bin lira destek- Ekonomi haberleri

Devletten isteyene 300 bin lira hibe

İş kurmak, işini büyütmek isteyenlere destek KOSGEB’den geliyor. Girişimcilerin ihtiyaçlarına göre, farklı programlar sunuluyor. Desteklerin kimi geri ödemesiz, kimi faizsiz olarak çevriliyor. Hangi programlarda hibe desteği veriliyor, kimlere 300 bin lira ödeniyor detaylar haberimizde.

Haber Merkezi Diğer
KOSGEB tarafından 13 farklı program dahilinde destek veriliyor.
KOSGEB tarafından 13 farklı program dahilinde destek veriliyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), sermayesi yetmeyen veya işini büyütmek isteyen esnaf ve KOBİ'lerin yanında yer alıyor. KOSGEB, karşılıksız ya da düşük faizli destekler sunuyor. KOBİ'ler idarenin sunduğu, farklı destek programlarından ihtiyaçlarına en uygun olanı seçerek faydalanabiliyor. Şu an kuruluş tarafından 13 farklı program dahilinde destek veriliyor.

GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI

32 saatlik eğitim sonucunda 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz olarak uygulanıyor. 2018 yılında bu desteğin 70 bin lira hibe 120 bin lira faizsiz kredi veya 100 bin lira hibe, 200 bin lira sıfır faizli krediye çevrileceği öngörülüyor.

GENEL DESTEK PROGRAMI

Proje hazırlama konusunda eksik olan KOBİ'ler için uygulanan bu program bölgelere ayrılmış durumda. 1-2-3- 4'ncü bölgeler için ayrı ayrı destek veriliyor.

İŞBİRLİĞİ GÜÇ BİRLİĞİ DESTEK

KOBİ'lerin ortaklığına yönelik hazırlanan KOSGEB desteğinin üst limiti 1 milyon lira. Bunun 300 bin lirası hibe. 700 bin lirası ise faizsiz kredi şeklinde geri ödeniyor.

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ama halk arasında kısaltması ile yani KOSGEB olarak bilinen kurumdur. Eski ismiyle Türkiye Cumhuriyeti Sanayi Bakanlığı’na yeni ismiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak görevini yerine getirmektedir. 1990 yılında kuruluşu tamamlanmıştır.

KOBİ PROJE DESTEK PROGRAMI

Destek üst limiti 150 bin lira olup, sorunların projelendirilerek KOSGEB'den destek istenmesi sonucunda ödeniyor.

KOBİGEL GELİŞİM DESTEK PROGRAMI

En fazla 300 bin lira hibe ve 700 bin lira sıfır faizli kredi verilen programda, KOBİ'lerin Türk ekonomisi ve uluslararası ekonomide paylarının güçlendirilmesi amaçlanıyor.

KOSGEB'in temel hedefi yeni işletmelerin açılmasına teşvik etmek ve girişimciyi eğitimsel ve mali anlamda desteklemektir. Bu şekilde ekonomiye dolaylı olarak katkı sağlamak için vardır.

2018 YILI ARGE İNOVASYON VE ENDÜSTRİ DESTEĞİ

Takvim'deki habere göre, inovasyon ve Ar-Ge bilim kategorisi; teknoloji ve yeni buluşlara yönelikken, endüstri kategorisi ise yeni bir ürünün üretimini amaçlayan KOBİ'lere destek sağlamakta.

TEKNOPAZAR FAALİYETLERİNE 300 BİN LİRA

12 ay süresince devam edecek olan TEKNOPAZAR programı teknolojik ürün üreten firmalar için can suyu niteliğinde. Program 150 bin lira hibe desteği sağlıyor. Bunun 100 bin lirası yurt dışı için, 50 bin lirası ise Türkiye'de ki pazarlama faaliyetleri için ayrılıyor.

ULUSLARARASI KULUÇKA MERKEZİ HIZLANDIRICI DESTEK PROGRAMI

2 programdan oluşuyor ve bunlardan birincisi Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma iken ikincisi ise Uluslararası Hızlandırıcı Program olarak gruplandırılıyor. Kurma programının süresi 5 yıl. Destek üst limiti ise kuruluş döneminde 100 bin + 3 milyon 750 bin dolar. Hızlandırıcı programda süre 3 yıl, destek tutarı 60 bin dolar.

GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI KOBİ DESTEK PROGRAMI

KOSGEB'in esnaf ve KOBİ'lere yönelik bu desteği, sermaye piyasalarından fon temin edilmesi ve Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Piyasası'nda işlem görmesinin sağlanması amacıyla verilmektedir. Destek limiti 100 bin lira.

TEMATİK PROJE DESTEK PROGRAMI

Esnafın ve meslek kuruluşlarının proje çağrılarında, 36 ay süreli program dahilinde 150 bin lira hibe verilmektedir. Personelin seyahat masrafları ve maaşları, yeni makinelerin satın alınması veya kiralanması ile birlikte KOSGEB'in esnafa sunduğu her çeşit hizmet alımı için kullanılabilmektedir.

LABORATUVAR HİZMETLERİ

KOSGEB tarafından Adana, Ankara, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun illerinde bulunan İletişim Merkezleri'nde toplam 9 ilde 11 adet laboratuvarla esnafa ve KOBİ'lere destek sağlanmakta.

KOBİ'YE KARŞILIKSIZ 7 MİLYON LİRA

KOSGEB, Stratejik Ürün Destek Programı ile KOBİ'lere 5 milyon lira destek verecek. Desteğin yüzde 70'i geri ödemesiz olacak. İşletmelere, desteklenmesi öngörülen tutarın yüzde 25'i kadar erken ödeme yapılabilecek. Destek üst limiti bazı stratejik ürünlerde 10 milyon liraya kadar çıkarılabilecek. İthalata karşı yerli ürün seferberliği kapsamında 9 stratejik alan desteklenecek.

SIFIR FAİZLİ İŞLETME DESTEĞİ

2017'de 400 binden fazla işletme sahibine 50 bin lira faizsiz kredi desteği sağlandı. Desteğe başvurmak isteyenlerin KOBİ beyannamelerini güncel tutmaları ve çağrı ilanlarını takip etmeleri öneriliyor.

Emekli maaşı artabilir
EKONOMİ
Emekli maaşı artabilir

Dışişleri Bakanlığı'na personel alınacak
EKONOMİ
Dışişleri Bakanlığı'na personel alınacak

100 bin kişiye iş
EKONOMİ
100 bin kişiye iş

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.