|
Reklam
Reklam
Ekonomi

Ekonomi modeli meyvesini veriyor: Kasımda bütçe fazlası bekliyoruz

Şimdiye kadar Türkiye Ekonomi Modeli'ne yönelik kuşkusu olanlar, zaman geçip sistem meyvelerini vermeye başlayınca süreci anlamaya ve sistemin doğruluğunu savunmaya başladı. Yeni modelin özünde ise Türkiye’de herkese çalışacak iş olsun, birlikte üretelim ve elde edilecek hasılayı hep beraber adilce bölüşelim prensibi var.

Ahmet Kerem Yıldız
04:00 . 23/11/2022 Çarşamba
Yeni Şafak
​Ekonomi modeli meyvesini veriyor.

​Ekonomi modeli meyvesini veriyor.

Ekim ayında merkezi yönetim bütçesi 83 milyar TL açık verdi, 2022 yılı 10 aylık dönemde toplam açık 129 milyar TL oldu. Kasım ayında kurumlar vergisi geçici ödemelerinden dolayı aylık bazda bütçe fazla verecek, aralık ayında normal harcama ve gelir seyrine göre 80 milyar TL’lik aylık açık ile 2022 toplam bütçe açığı 210 milyar TL seviyelerinde oluşması beklenmektedir. 2022 yılı bütçesinde öngörülen bütçe açığı 460 milyar TL idi. Hedeflenen rakamın tamamını kullanması durumunda hükümetin elinde ilave kullanabileceği 250 milyar TL bir bütçe bulunmaktadır.

GELİR KAYBI TELAFİ EDİLECEK

Enflasyonun yükünü ağırlıklı olarak şu anda çalışan kesim ve emekliler çekmektedir. Son dönemde herkes memura, işçiye ve emekliye bir refah payı verilmesinden bahsediyor. Tam da bu refah payını verecek 250 milyar TL’lik bütçe kullanılmayı bekliyor. Bu refah payı verilirse enflasyonist ortamda ciddi gelir kaybı yaşayan kesimler bu kayıplarını telafi etmiş ve büyümeden pay almış ve toplumda genel olarak bir rahatlama olacaktır. Bugüne kadar Türkiye’nin uyguladığı yeni ekonomi model konusunda kuşkusu olanlar zaman geçip sistem meyvelerini vermeye başlayınca yavaş yavaş sistemi anlamaya ve sistemin doğruluğunu savunmaya başladılar.

SİSTEMİN ÖZÜNDE ADİL BÖLÜŞÜM İLKESİ VAR

Sistemin özünde Türkiye’de herkese çalışacak iş olsun, birlikte üretelim ve elde edilecek hasılayı hep beraber adilce bölüşelim prensibi var. Bizim dışarıdan gelecek sıcak paraya ve günlük popülist siyasete ihtiyacımız kalmadı. Tarım, sanayi, turizm, inşaat ve hizmet sektörleri hep beraber ahenk için çalışırsak biz bize yeteriz. 2023 yılında dünya genelinde bir ekonomik yavaşlama bekleniyor. Haliyle bizim de ihracat pazarlarımızda biraz gerileme olabilir, yani ihracat önümüzdeki yıl 2022 yılı kadar büyümeye destek olamayacaktır. Turizmdeki büyüme ve İç piyasadaki ekonomik aktiviteyi canlı tutarak 2023 yılında yıllık yüzde 5 büyüme hedefini yakalayabiliriz.

EKONOMİK FAALİYETİN HIZI DEVAM ETMELİ

  • Ekonomik aktivitede zayıflama olmamalı. Her yıl 1 milyon yeni istihdam oluşturmamız gerekiyor bunun için de yıllık yüzde 5’in üzerinde bir büyümeye ihtiyacımız. 2022 ve 2023 bütçeleri ekonomik aktiviteyi destekleyecek kadar kaynağa sahip. 2023 bütçesinde işçi, memur ve emekliye verilecek enflasyonun üstünde refah payını da içeren zamlara yetecek kaynak bulunmaktadır. Şimdi bu kaynakları kullanma işçi, memur ve emeklinin yüzünü güldürme zamanı.

ÇALIŞANLARLA İLGİLİ DÜZENLEMELER KRİTİK

Burada kritik konu 2023 yılında yapılan düzenlemelerin hayata geçirilmesi. 3600 ek gösterge, EYT düzenlemesi, kamu işçilerinin kadroya alınması, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ve sağlık alanında yapılan düzenlemelerin hayata geçirilmesi. Tüm bu düzenlemeler için hükümetten işçi, memur ve emeklilere yapılacak ilave ödemeler çarpan etkisi ile yapılan ödemelerin 3-4 katı kadar ekonomik aktivite oluşturacaktır.

#Türkiye Ekonomi Modeli
#EYT
#Ekonomi
4 ay önce
default-profile-img