Ekonomi Et üretiminde rekor artış

Et üretiminde rekor artış

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın uyguladığı politikalar ve sektöre verdiği desteklerle Türkiye'nin kırmızı et üretimi son 13 yılda yüzde 140 artarak 420 bin tondan 1 milyon tonun üzerine çıktı.

Haber Merkezi IHA
Türkiye'nin kırmızı et üretimi son 13 yılda yüzde 140 artarak 420 bin tondan 1 milyon tonun üzerine çıktı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın uyguladığı politikalar ve sektöre verdiği desteklerle et üretiminde rekor artış sağlandı. Türkiye'nin 2002 yılında 9,9 milyon olan toplam büyükbaş hayvan sayısı 2015 yılında 14,7 milyon başa yükselirken, küçükbaş sayısı da 31,9 milyondan 44,6 milyona çıktı. Hayvan sayılarındaki bu artış ve hayvan başına düşen verimliliğin yükselmesi et üretimini rekor düzeyde artırdı. 2002 yılında 420 bin ton olan toplam kırmızı et üretimi, 2014 yılında 1 milyon 8 bin ton oldu. Bu yılın ilk dokuz ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artarak 853 bin tonluk üretim gerçekleşti.
BEYAZ ET ÜRETİMİ 2 MİLYON TONA YAKLAŞTI
Bu dönemde beyaz et üretimi de 2 milyon tona yaklaştı. 2002 yılında 696 bin ton olan tavuk eti üretimi, yüzde 172 oranında artarak 2014'te 1,9 milyon tona yükseldi. 2015 yılının dokuz aylık döneminde ise yaklaşık 1,5 milyon tonluk beyaz et üretildi.
Diğer taraftan, et üretimindeki artış tüketicilere olumlu yansıdı. Bugün itibariyle Et ve Süt Kurumu satış mağazalarında dana kıymanın kilogram fiyatı 25,75 lira olurken, piyasaya sunulan dana karkasın kilogramı da 23,30 lira olarak gerçekleşti.
Sarsıldık 6.8
Gündem

Sarsıldık 6.8

Elazığ dün akşam 20.55’te 6,8 büyüklüğünde şiddetli bir depremle sarsıldı. Neredeyse bütün orta ve doğu Anadolu’da hissedilen depremde, sarsıntının merkez üssü Sivrice ve Malatya’nın Doğanyol ilçelerinde bazı binalar yıkıldı. Enkaz altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları sürerken AFAD'dan saat 10.00'da yapılan açıklamada Elazığ'da meydana gelen depremde 21 kişinin hayatını kaybettiği, 1030 kişinin yaralandığını belirtildi. Enkazdan çıkarılan 12 yaşındaki Miraç, hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti
AFAD'dan basın açıklaması
Gündem

AFAD'dan basın açıklaması

AFAD resmi sitesinden yapılan açıklamada ''Elazığ ili, Sivrice ilçesinde, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrasında bölgede 4 büyüklüğü üzeri 11 adet deprem meydana gelmiş olup, toplam artçı deprem sayısı 184’tür.'' ifadelerine yer verildi
Süleyman Soylu: Seferber olmuş durumdayız, yaraları saracağız
Gündem

Süleyman Soylu: Seferber olmuş durumdayız, yaraları saracağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Elazığ'daki incelemelerinin ardından Malatya'nın Doğanyol ilçesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte geldi. Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerini ziyaret ederek, başsağlığı dileyen Süleyman Soylu "Tüm imkanlarımızla seferber olmuş durumdayız. İlk dakikadan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları açık ve nettir. İnşallah yaralarımızı el birliğiyle saracağız ve burada karşı karşıya kalınan durumları el birliğiyle gidereceğiz" ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.