Ekonomi Ette hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Ette hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Gıda güvenliği ve tüketici sağlığı için Avrupa Birliği (AB) müktesebatına uyum sürecinde atılan yeni adım ile "çiğ et" ve et ürünleri alanında önemli ilerleme sağlandı. Yeni kanunla gıda güvenliği politikası AB'ye göre revize edildi. Buna göre, Kavurma ve kıyma kavurmada tuz oranı kütlece en çok yüzde 3 olacak.

Haber Merkezi DHA

Türkiye'nin tam üyeleki müzakereleri kapsamında, 2010 yılında çıkarılan Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, AB mevzuatına uygun olarak gıda güvenliği politikasını revize edildi.

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Tarım, Kırsal Kalkınma ve Gıda Güvenliği Uzmanı Gökhan Kilit, yasada yapılan revzyonun bugün yürürlüğe girmesiyle AB müktesebatına uyum sürecinde özellikle gıda güvenliği konusunda önemli bir aşama geçildiğini vurguladı ve ekledi:

"Kanunun yasalaşması, gıda güvenliği açısından bir dönemin başlangıcı oldu. Kanun kapsamında takip eden yıllar içerisinde yayımlanan yüzlerce yönetmelik ile hayvan sağlığı, bitki sağlığı, gıda güvenliği ve yem konularında AB standartlarına ulaşabilmek adına yeni düzenlemeler getirildi."

Özellikle Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği kamuoyundan olumlu tepkiler aldığına işaret eden Kilit, "Et ve et ürünlerinde ABye uyum çerçevesinde hazırlanan Tebliğ ile çiğ et, kıyma, hazırlanmış et karışımları ve et ürünlerinin tekniğine uygun olarak üretilmesi, ambalajlanması ve piyasaya arzına ilişkin kurallar için geçiş süreleri belirlenerek yeni düzenlemeler getirildi" dedi.

Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliğinde öngörülen değişiklikler 13 Şubat 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Bu kapsamda 13 Mart 2015 tarihinden itibaren yeni bir döneme daha girildi. 13 Mart tarihinden itibaren işletmeler ve tüketiciler için yapılan değişiklikler şöyle:

* Çiğ etler ve sakatat birbiriyle temas etmeyecek şekilde muhafaza edilerek sevk edilip satışa sunulacak.

* Perakende işletmelerde kıyma, hazırlanmış kırmızı et karışımları ve hazırlanmış kanatlı et karışımlarının üretimi yapılamayacak. Ancak tüketici talebi üzerine anında kıyma ve hazırlanmış et karışımları hazırlanabilir. Örnek olarak, kıyma ve köfte yapımı tüketicinin o anki talebi doğrultusunda hazırlanacak.

* Perakende işletmeler çiğ kanatlı etlerini (tavuk eti) hazır ambalajlı olarak satışa sunacak ve sadece o anki tüketicinin talebi üzerine parçalanarak satılabilecek.

* Lokanta, restoran, otel ve hazır yemek üreten işletmeler gibi son tüketiciye yemek hizmeti veren işletmeler son tüketiciye çiğ et ve çiğ durumda bulunan hazırlanmış et karışımları satışı yapamayacak.

* Perakende işletmelerde ısıl işlem görmüş sucuk, fermente sucuk, pastırma, sosis, salam gibi et ürünleri üretilemeyecek. Bu kapsamda onaylı et ürünleri üretim tesisleri haricindeki işletmelerde 01 Temmuz 2015 tarihinden itibaren et ürünleri üretimi yapılamayacak.

* Marketler, reklam, katalog ve satış reyonlarında, ürünün etiketinde bulunması yasak olan yüzde 100 dana, doğal, organik, kangal sucuk gibi etiketleme kurallarına uygun olmayan ifadeler kullanılamayacak.

* Et ve Et Ürünleri Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerin etiketlerinde;
-Ürün adları aynı renk, aynı yazı karakteri ve aynı puntoda olmak üzere bir bütün olarak ifade edilecek,
-Ürün etiketlerinde marka dâhil olmak üzere yüzde 100, yüzde 100 dana eti ya da yüzde 100 göğüs eti gibi ifadeler kullanılamayacak,
-Ürünlerin etiketinde ısıl işlem uygulanmış et ürünü, salam ve sosis ürünleri gibi (emülsifiye et ürünü) genel ürün grupları ürün adı olarak kullanılamayacak,
-Ürün etiketlerine ilişkin belirlenen kurallar; satış reyonları, reklam panoları, market katalogları, gazete reklamları ve sanal reklamlar gibi yollarla yapılan ürün tanıtımları için de geçerli olacak.

* Kavurma ve kıyma kavurmada tuz oranı kütlece en çok yüzde 3 olacak. Bu kapsamda piyasaya arz edilen ürünlerle ilgili faaliyet gösteren gıda işletmeleri için geçiş süresi 1 Ocak 2016 tarihine kadardır

Sarsıldık 6.8
Gündem

Sarsıldık 6.8

Elazığ dün akşam 20.55’te 6,8 büyüklüğünde şiddetli bir depremle sarsıldı. Neredeyse bütün orta ve doğu Anadolu’da hissedilen depremde, sarsıntının merkez üssü Sivrice ve Malatya’nın Doğanyol ilçelerinde bazı binalar yıkıldı. Enkaz altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları sürerken AFAD'dan saat 10.00'da yapılan açıklamada Elazığ'da meydana gelen depremde 21 kişinin hayatını kaybettiği, 1030 kişinin yaralandığını belirtildi. Enkazdan çıkarılan 12 yaşındaki Miraç, hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti
AFAD'dan basın açıklaması
Gündem

AFAD'dan basın açıklaması

AFAD resmi sitesinden yapılan açıklamada ''Elazığ ili, Sivrice ilçesinde, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrasında bölgede 4 büyüklüğü üzeri 11 adet deprem meydana gelmiş olup, toplam artçı deprem sayısı 184’tür.'' ifadelerine yer verildi
Süleyman Soylu: Seferber olmuş durumdayız, yaraları saracağız
Gündem

Süleyman Soylu: Seferber olmuş durumdayız, yaraları saracağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Elazığ'daki incelemelerinin ardından Malatya'nın Doğanyol ilçesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte geldi. Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerini ziyaret ederek, başsağlığı dileyen Süleyman Soylu "Tüm imkanlarımızla seferber olmuş durumdayız. İlk dakikadan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları açık ve nettir. İnşallah yaralarımızı el birliğiyle saracağız ve burada karşı karşıya kalınan durumları el birliğiyle gidereceğiz" ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.