EkonomiGeleceğin aktörüolmak zorundayız

Geleceğin aktörü olmak zorundayız

MÜSİAD’ın Vizyoner Sektörler Zirvesi 2017’nin ikinci gününde konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; artık kendisini dünyaya kapatmayan bir Türkiye olduğunu dile getirdi. Yeni yüzyıldaki ekonomik dönüşüme kimin yön vereceğinin önemli olduğuna dikkat çeken Kalın, “Geleceği şekillendiren aktör olmak zorundayız” dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; artık kendisini dünyaya kapatmayan bir Türkiye olduğunu dile getirdi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; artık kendisini dünyaya kapatmayan bir Türkiye olduğunu dile getirdi.

 İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mustafa Özel; Vizyoner'17'deki konuşmasında ülke olarak ayağa kalkma vaktinin geldiğini ifade ederek; “Neye dönüşüm? Dönüşürken kaybolmamak. Bir endişeyle gidiyoruz. Bir ana kimliğimiz olmalı ki; dönüşürken kaybolmayalım” dedi. İttifak Yönetim Kurulu Başkanı Ünsal Sözbir ise; dönüşüm noktasında bireyden hareketle herkesin dönüşüm şeklinin farklı olduğunu anlattı.

Müstakil İşadamları Derneği (MÜSİAD) ‘Vizyoner 2017 Programı’nın ikinci gününde konuşan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; Türkiye’nin önemli bir dönüşümden geçtiğini kaydederek; küreselleşmenin dünyayı küçük bir köy haline getirdiğini söyledi. Daha eleştirel bir bakış açısına sahip olunması gerektiğini belirten Kalın; ülke olarak küreselleşmeye karşı bir merceğe sahip olunması gerektiğini vurguladı. Batının küreselleşmeyle ortaya çıkacak kimlik krizini önlemeye çalıştığının altını çizen Kalın; önemli olan yaşanan değişim ve dönüşümü kimin yönettiği konusuna dikkati çekti.

ZENGİN İLE FAKİR ARASINDA UÇURUM VAR

Türkiye olarak dönüşen dünyaya yön verecek dengenin sağlanması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın; “İnsanlık olmadığı kadar büyük bir zenginliğe sahip. Zengin ile fakir arasındaki uçurum katlanarak büyüyor. Kimse bunun önüne geçemiyor” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE KENDİNİ DÜNYAYA KAPATMIYOR

Entelektüel bilginin kullanılması ve öne çıkarılması gerektiğini ifade eden Kalın; “Geleceği şekillendiren aktör olmak zorundayız. Türkiye ne zaman ekonomik bir hamlenin eşiğine gelse; önüne çeşitli engeller konuluyor. Ülke olarak önümüze koyulan bütün engelleri hep aştık. Kendisini dünyaya kapatmayan bir Türkiye var” ifadelerini kullandı.

BİR ANA KİMLİK OLUŞTURMAK GEREKLİ

 İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mustafa Özel; Vizyoner'17'deki konuşmasında ülke olarak ayağa kalkma vaktinin geldiğini ifade ederek; “Neye dönüşüm? Dönüşürken kaybolmamak. Bir endişeyle gidiyoruz. Bir ana kimliğimiz olmalı ki; dönüşürken kaybolmayalım” dedi. İttifak Yönetim Kurulu Başkanı Ünsal Sözbir ise; dönüşüm noktasında bireyden hareketle herkesin dönüşüm şeklinin farklı olduğunu anlattı.

İRADE ORTAYA KOYMAMIZ LAZIM

 Dönüşüm noktasında herkes için genel geçer bir değişimin söz konusu olmayacağını anlatan Ünsal Sözbir; “Burada asıl sorulması gereken temel bir soru var: ‘Benim neye ihtiyacım var? Bizim bilinçli olarak bir irade ortaya koymamız lazım. O zaman başarılı olabiliriz” diye konuştu. Osmanlı Kahvecisi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Boğaçhan Göksu ise; Osmanlı Kahvesi olarak yaşadıkları değişim ve dönüşüme vurgu yaptı.


DÖNÜŞÜMDE EN ÖNEMLİSİ EĞİTİM

 Vizyoner’17’nin ‘Ne’ye Dönüşüm’ adlı ilk panelinde konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Mehmet Karaca; dönüşümün en önemli ayağının eğitim olduğunu belirtti. Karaca, küreselleşmeyle birlikte büyük bir dönüşümün başladığını ifade etti. Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Küresel bir aktör olmak istiyorsanız çok yönlü düşünmek zorundasınız. Bu noktada yaşanan en büyük sorun sahip olunması gereken değerlerin bireylere yüklenememesi konusu. İkinci büyük sorun ise markalaşma sorunu.”

GELİŞEN COĞRAFYALAR FARKLI TÜKETİM ÜRÜNLERİ İSTİYOR

Yıldız Holding İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Bakan Yardımcısı Cem Karakaş; MÜSİAD ‘Vizyoner 2017 Programı’nın ikinci gününe katıldı. "Dünyanın büyüyen kısmına nasıl yatırım yaparız" diye düşündüklerini aktaran Karakaş; “Çünkü bazı coğrafyalar artık tüketmiyor, şirketler kendilerini premium markalar ile konumluyor. Suudi Arabistan, Mısır, Kazakistan’a yatırım yapılıyor. Faz değişimi oldu, tüketim Asya ve güneyine kaydı. Müşteriler artık gelişen coğrafyalarda başka şeyler tüketmek istiyorlar” dedi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
TSK: Zeytin Dalı Harekatı başladı
Gündem

TSK: Zeytin Dalı Harekatı başladı

TSK'dan yapılan son dakika açıklamasında, "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere 'Zeytin Dalı Harekatı' başlatılmıştır" denildi.
Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşıyla Afrin'i görüştü
Gündem

Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşıyla Afrin'i görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Tillerson ile görüştü. Görüşme ABD tarafının talebiyle gerçekleşti.
Savaş uçakları bombalamaya başladı
Gündem

Savaş uçakları bombalamaya başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait savaş uçakları Suriye'nin kuzeyindeki Afrin ilçesinde terör örgütü PYD/PKK'ya ait gözlem noktaları ve çok sayıda hedefi vurdu.
102 kiloluk Akinfenwa'dan müthiş istatistik
Spor

102 kiloluk Akinfenwa'dan müthiş istatistik

İngiltere 2. Lig takımlarından Wycombe Wanderers'ın 102 kiloluk golcüsü Adebayo Akinfenwa, performansıyla dikkatleri üzerine çekiyor.
Diriliş Ertuğrul'da yaprak dökümü: Final mi yapacak?
Hayat

Diriliş Ertuğrul'da yaprak dökümü: Final mi yapacak?

TRT 1'in fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul'da adeta yaprak dökümü yaşanıyor. Bu hafta Bahadır Bey, Sancar ve Karaca Hatun diziye veda etmişti. Önümüzdeki hafta ise 3 isim daha dizinin kadrosundan çıkacağı iddiası diziyle ilgili "Final mi yapacak?" sorusunu gündeme getirdi. Dört sezondur ekrana gelen dizinin üç sezon sürmesi ve geçtiğimiz yıl final yapması bekleniyordu.