EkonomiHer daire için otopark şartı

Her daire için otopark şartı

Bina yapımı sırasında üç daireye bir otopark zorunluluğu olduğunu hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunun daire başına bir otopark olacak şekilde değiştirileceğini açıkladı. Özhaseki, “Artık müteahhit her eve otopark yeri göstermek zorunda. Yoksa inşaatı yapamaz” dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Bina yapımı sırasında üç daireye bir otopark zorunluluğu, daire başına bir olacak şekilde değiştiriliyor.
Bina yapımı sırasında üç daireye bir otopark zorunluluğu, daire başına bir olacak şekilde değiştiriliyor.

Büyük şehirlerin kabusu haline gelen otopark konusuna yeni bir çözüm getiriliyor. Artık mahalle müteahhidi de yaptığı inşaatlarda her daireye bir otopark yeri göstermek zorunda kalacak. Konu ile ilgili açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den geldi. Yeni Otopark Yönetmeliği’ndeki son durumu paylaşan Özhaseki, “Eskiden bir bina yapılırken, üç tane daireye bir tane otopark gösterme zorunluluğu vardı. Onu değiştiriyoruz ve her daireye bir otoparkı zorunlu kılıyoruz” dedi. Anadolu Ajansı Editör Masası’nda soruları yanıtlayan Özhaseki, daire sayısı kadar otoparkı bulunmayan binalara inşaat izni verilmeyeceğini de aktardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki

Paraya çevirme dönemi bitti

Özhaseki, sistemin paraya çevirilerek işlememesinin de önüne geçeceğini söyledi. Eskiden ‘otopark yeri sıkıntılı diye birçok müteahhidin belediyelere ‘biz bunun parasını verelim, belediyede bir fonda biriksin sonra da oradan otopark yapılır’ gibi tekliflerle gittiğini hatırlatan Özhaseki, “Eskiden bu düşünceyle paraya çevirme vardı. Yeni yönetmelikte bu yok, çünkü bunun kötüye kullanıldığını gördük” dedi.

Yürürlüğe kısa sürede girecek

Düzenlemenin zamanı ile ilgili de bilgi veren Özhaseki, “Son aşamaya geldi. 10-15 gün içerisinde Başbakanlığa, yayımlanması için göndeririz” açıklamasını yaptı. Yönetmelikte, çok katlı otopark yapılabileceğine de dikkat çekildi.

  • Askeri alanlar imara açılmaz
  • Özhaseki, askeri alanlardan ticaret merkezi oluşturmak gibi bir dertleri ve düşünceleri olmadığını da vurguladı. Geniş askeri alanlar olduğuna dikkat çeken Özhaseki, “Mesela İstanbul’da 12 bin 600 hektarlık askeri alan var. Ankara’da 18 bin 800 hektarlık, İzmir’de daha çok, 26-27 bin hektarlık büyük alanlar var. Bunların içinde cüzi alanları, depreme hazırlık için rezerv alanları olarak kullanılabilir. O da yüzde 1-2’ye tekabül eder” dedi. Özhaseki, terör nedeniyle 70 bin civarında yapının hasar gördüğünü de aktardı. Yeniden yıkılıp yapılması gereken 26 bin yapının inşaatlarının sürdüğünü belirten Özhaseki, en geç 6 ay içerisinde bütün konutların biteceğini ve hak sahiplerine verileceğini söyledi.

Türkiye’nin yarısı değişime uğrayacak

Bakan Mehmet Özhaseki, çarşı içesinde ev ve iş yeri bulunanlar için de yapıcı çalışmalar yapıldığını vurguladı. Özhaseki, “Bina sahiplerinden biri derse ki, binamı otoparka çevirmek istiyorum. Böyle bir şey yok. Yıkıp otopark yapabilir. Oraya da vinç sistemini kurar çalıştırır. Bu binaların çoğu değişime uğrayacak, Türkiye’nin neredeyse yarısı değişime uğrayacak. O zaman yeni koyduğumuz yönetmelik kuralları devreye girecek, otopark işi yavaş yavaş çözüme kavuşacak” bilgisini verdi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.