Ekonomiİkinci tazminatı alabilirsiniz

İkinci kez kıdem tazminatı almanın yolları

İkinci tazminatı alabilirsiniz

Yargıtay kararına göre; yaş dışında sağladığı emeklilik şartıyla kıdem tazminatı alıp tekrar çalışmaya başlayan kişi, ikinci tazminatı da alabilecek. Peki kıdem tazminatı nedir? Emekli olan nasıl ikinci kez kıdem tazminatı alabilir? İşte detayları.

Haber MerkeziDiğer
Emekliyken çalışan vatandaşlar, işten ayrıldıklarında tazminat alıp alamayacağını merak ediyor.
Emekliyken çalışan vatandaşlar, işten ayrıldıklarında tazminat alıp alamayacağını merak ediyor.

Yargıtay daha önce vermiş olduğu kararlarında 15 yıl, 3600 günle kıdem tazminatı alan kişilerin yeniden çalışmaya başlamaları konusunda şartları belirledi. Yargıtay, yeniden çalışmaya başlayan işçiden bu hakkın kötüye kullanıldığı iddiası ile tazminatı geri isteyen işverenin talebini haksız buldu. Karar sonrası bu kişilerin yeniden çalışmasının önünde bir engel kalmadı.

YAŞ DIŞINDAKİ ŞARTLAR

  • Emeklilik koşullarından yaş dışında; ‘prim ödeme gün sayısı’ ve ‘sigortalılık süresini’ dolduran kişiler bu durumlarını tespit eden yazıyı bağlı oldukları SGK il veya ilçe müdürlüklerinden alıp işverene verdiklerinde işveren bu kişilere kıdem tazminatı ödemek zorunda. İşverenin bu yazıyı kabul etmemesi veya kıdem tazminatı ödememesi mümkün değil.

EN AZ 1 YIL ÇALIŞMA

İşverenin tazminat ödemeye yanaşmaması halinde işçi mahkemeye başvurarak kıdem tazminatını bu yolla talep edebilir. Posta'nın haberine göre, ancak bu yazının SGK’dan alınmış olması çok önemli. 15 yıl, 3600 günle kıdem tazminatı aldıktan sonra yeniden çalışmaya başlayan bir işçi, yeni başladığı işyerinde en az 1 yıl çalıştıktan sonra yeniden aynı gerekçe ile kıdem tazminatı talep edebilir.

REKLAM

Kıdem tazminatı, belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılmak durumunda bulunan işçiye, çalıştığı süreye göre, işyerince topluca ödenen para anlamına gelir.

SGK EN FAZLA İKİ YAZI VERİR

İkinci kıdem tazminatının önünde herhangi bir engel yok. Yine aynı prosedür izlenerek SGK’dan yazı alınıp son işyerinde geçirilen süreye ilişkin kıdem tazminatı istenmesi mümkün.

İşveren bu yazıya ilişkin olarak işçiye kıdem tazminatı ödemek durumunda. Ancak SGK bu yazıyı en fazla iki kez veriyor. Yani, bir işçi 15 yıl, 3600 günle iki kez kıdem tazminatı alabilir.

Çalışana bir günde tazminat
EKONOMİ
Çalışana bir günde tazminat

REKLAM

ÇALIŞANLAR İYİ DÜŞÜNMELİ

  • Çalışanların emeklilik için yaş dışındaki şartları tamamlaması nedeniyle işten ayrılmalarında, her ne kadar kıdem tazminatına hak kazansalar da çalıştıkları süreye göre İş Kanunu’nda belirlenen bildirim sürelerine uymaları gerekiyor. Buna göre; kişi çalıştığı süreye göre 4, 6 veya 8 hafta önceden işverenine işten ayrılacağını bildirmekle yükümlü.

Kıdem tazminatını artırmanın yolu
EKONOMİ
Kıdem tazminatını artırmanın yolu

İKİNCİ TAZMİNATTA İLK SİGORTA TARİHİ ÖNEMLİ

Emekliliğin ardından sigortalı olarak çalışmaya devam eden vatandaşlar hakkında önemli olan tek husus, emekliliğinden sonra çalışmaya devam eden kişinin ilk kez ne zaman sigorta girişi yapıldığıdır.

1 Ekim 2008 tarihinden önce çalışmaya başlayan veya bu tarihten önce emekli olan vatandaşlar, bazı sebeplerden dolayı çalışmaya sigortalı olarak devam etmek istediğinde iki seçenek sunuluyor.

İlk seçenek, emekli olan kişinin aylıklarının kesilmesi ve standart bir sigortalı işçi gibi çalışması. Bu durumda, emekli olmuş kişi aylık ücretini kestirir ve normal sigortalı çalışanlar gibi prim ödeyerek çalışmaya devam eder.

REKLAM

İkinci seçenek ise, sosyal güvenlik destek priminin ödenmesidir. Böyle durumlarda çalışmaya devam eden bir emekli, aylığında kesintiye uğramıyor ve her ay düzenli olarak aylığını ve işvereninden maaşını alıyor.

İKİNCİ TAZMİNAT İÇİN YÜZDE 32 ÖDEME GEREKİYOR

Ancak %32 oranında bir destek primi de ödemesi gerekiyor. Bu tarz çalışan emeklilerden yüksek miktarda prim alınıyor fakat emekli aylıklarında herhangi bir azalma olmuyor. Aynı zamanda emekliye ödenecek kıdem tazminatı da çalışmaya başladığı ikinci dönem üzerinden hesaplanıyor ve ödeniyor.

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden ve ilk seçenekte olduğu gibi emekli aylığını kestirerek çalışan kişilerin maaşında değişiklik olabiliyor. Bu dönemde hem aylık maaş almadkları, hem de yaşlılık sigortalarına prim öemek için bu süre sonunda yeniden aylık hesaplanır.

REKLAM

Kıdem tazminatıyla ilgili her şey
EKONOMİ
Kıdem tazminatıyla ilgili her şey

EMEKLİ HANGİ DURUMDA İKİNCİ TAZMİNATI
TALEP EDEMEZ?

Emeklilik sonrası destek primi ödeyerek yani aylığını kestirmeden çalışmaya devam eden kişi çalışmasını sonlandırmak istediğinde kıdem tazminatı talep edemez. Desek primi ödemek yerine aylığını kestirip çalışmaya devam edenler, istediği zaman çalışmasını sonlandırıp işverenden kıdem tazminatı talep edebilir. Bu nedenle emekli olup çalışmaya devam edecek kişiler, bu tercihi yaparken kıdem tazminatı konusunu da göz önünde bulundurmalı.
Başakşehir bir günlüğüne Beşiktaşlı oldu
Spor

Başakşehir bir günlüğüne Beşiktaşlı oldu

Süper Lig'in lideri Başakşehir, Bayern Münih'le Beşiktaş arasında oynanacak mücadele öncesinde dikkati çeken bir paylaşımda bulundu.
'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'
Dünya

'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'

Yeni Şafak muhabiri Yılmaz Bilgen, terör örgütü PKK/PYD'yi desteklemek amacıyla Şii milislerin Afrin'e girmesine ilişkin "Şii milislerin bölgeye girişi, kampanya şeklinde köpürtülüyor. Reuters da bunun üstlenicisi konumunda. Bu PKK'yı koruma kalkanı. Bence hak ettiğinin çok üzerinde değer vererek, hadiseyi olduğundan farklı göstermeyi amaçlıyorlar. Bu girişimlerle, ölmek üzere olan PKK'ya suni tenefüs yapıyorlar. Paniğe kapılacak bir şey yok" ifadelerini kullandı.
Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi
Spor

Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi

Beşiktaş, UEFA'daki uzatmalı cezası sebebiyle Bayern Münih maçına taraftar götürmeme kararı almıştı. Ancak Almanya'da yaşayan Türk taraftarlar Bayern Münih taraftarları arasında maç izlemek için stadyumun belirli bölümlerinden bilet aldı.
Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası
Teknoloji

Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası

Samsung’un önümüzdeki hafta tanıtacağı Galaxy S9’un satışlarını teşvik için eski telefonu getirenlere 1300 TL indirim yapacağı iddia ediliyor. Güney Koreli teknoloji devi böyle bir kampanyayla satış rekorları kırabilir.
İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası
Gündem

İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısından sonra açıkladığı seçim ittifakının adının ‘Cumhur ittifakı’ olacağının belli olmasının ardında gözler yarın Meclis’e sunulacak 26 maddelik teklife çevrildi. İşte son gelen bilgilere göre 2019’da sandıkta karşımıza çıkması muhtemel oy pusulası da böyle şekillenebilir…