Ekonomi İlk icraat ekonomide

İlk icraat ekonomide

Cumhurbaşkanlığı kabinesinin ilk toplantısında öncelikli olarak ekonomi ele alındı. Kurdaki yükselişe karşı alınacak önlemler, enflasyonun tek haneye düşürülmesi, gıda fiyatları konusunda atılacak adımlar toplantıda masaya yatırıldı. Ekonomiye ilişkin alınan kararları duyuran Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, tüm paydaşlarla istişare ederek enflasyonla mücadele hedefini ortaya koyacaklarını söyledi.

Nur Banu Aras Yeni Şafak
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesi dün ilk toplantısını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaptı. Toplantının ana gündem maddesini ekonomi oluşturdu. Kurdaki yükselişe karşı alınacak önlemler, enflasyonun tek haneye düşürülmesi, gıda fiyatları konusunda atılacak adımlar toplantıda masaya yatırıldı.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA

Toplantı devam ederken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomi konusunda atılacak adımları yazılı açıklamayla duyurdu. Albayrak, yaptığı yazılı açıklamada, yeni dönemde ekonomi politikalarında bütçe disiplini, tek haneli enflasyon ve yapısal reformları önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme ile kalkınmasını sağlama hedefinin ortaya konduğunu belirtti.

DENGELİ BÜYÜME

Toplanıtıda, bu hedefler doğrultusunda atılacak bazı adımların belirlendiğini kaydeden Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, ekonomi ve maliye politikalarımız kapsamında yapılacakları şöyle sıraladı: "Ekonomide dengelenmeyi sağlamak ve enflasyonla mücadele öncelikli hedefimiz olacak. Maliye politikası, enflasyonla mücadeleye katkı vererek dengeli büyümeyi destekleyecek şekilde tasarlanacak.

Ekonomideki tüm paydaşlarla istişare halinde enflasyonla mücadele hedefine dair makul bir plan oluşturup Orta Vadeli Program’da ilan edeceğiz. Bu plan, enflasyonu kısa zamanda tek hanelere indirip, orta vadede kademeli olarak fiyat istikrarını sağlayacak şekilde oluşturulacak. Bir kez plan üzerinde uzlaştıktan sonra, maliye politikası ve bütçe parametreleri bu ara hedefleri esas alarak oluşturulacak.

HARCAMALARA ETKİN KONTROL

Bütçe harcamalarında etkin kontrol, verimliliğin artırılması ve hedeflerle uyum amaçlanacak. Sadece bütçe dengesi değil, aynı zamanda harcama kontrolü üzerinden kurallı ve öngörülebilir bir çerçeve oluşturacağız. Böylelikle enflasyon üzerinde dolaylı vergi ayarlamalarından gelen öngörülmeyen şokları asgariye indireceğiz.”

REKLAM
  • SAĞLIKLI BÜYÜMENİN ÖNÜ AÇILACAK
  • Bütçe gelirleri tarafında vergi yükünü aşamalı olarak daha dengeli, sade ve öngörülebilir bir yapıya kavuşturacaklarını iade eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Maliye politikasındaki bu dönüşüm, bir yandan fiyat istikrarı ve dış dengedeki iyileşmeye katkıda bulunurken, aynı zamanda basiretli borç yönetimini destekleyen makroihtiyati politikalar ile sağlıklı büyümenin de önü açılacaktır” dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.