Ekonomi İş arayanlara müjde 100 bin kişi aranıyor

​100 bin kişiyi iş kapısı açılacak

İş arayanlara müjde: 100 bin kişi aranıyor

Mayıs ayının sonlarına doğru bakanlıklar ve kurumlar binlerce kişiyi işe almak için bir bir duyuru çıkmaya başladı. Sağlık Bakanlığı'nın 30 bine yakın sözleşmeli mülakatsız personel alacağını açıklamasının ardından Adalet Bakanlığı 11 bin, THY ise 10 bin personel alımı için kolları sıvadı. Yıl başından itibaren 2019 yılı için işe alım takvimleri açıklayan kurumlar da göz önünde bulundurulduğunda alınacak personel sayısı 100 bini bulacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
2019 yılında 100 bin personel alımı yapılacak.
2019 yılında 100 bin personel alımı yapılacak.

Hükümetin 2019 yılını istihdam yılı olarak açıklamasının ardından çok sayıda kurum ihtiyaçlar doğrultusunda personel alımı için harekete geçti.

Personel ve memur alımı yapacağını açıklayan kurumlar arasında Sağlık, Orman, Eğitim, İçişleri, Adalet, Aile ve Ulaştırma Bakanlığı yer alırken, Türk Hava Yolları ve çok sayıda üniversite de personel alımı için duyuru yayınlayıp takvim açıkladı.

30 BİN KİŞİLİK ALIM YAPILACAK

Sağlık Bakanlığı 30 bine yakın sözleşmeli mülakatsız personel alınacağı geçtiğimiz haftalarda açıklamıştı.

Adaylar o günlerden itibaren personel alımlarının ne zaman yapılacağını merak ediyor. Sağlık Profesyonelleri Platformu Kurucusu Aras Ali Altıntaş yaptığı açıklamada bakanlığın personel alımına ilişkin teknik çalışmaları bitirmek üzere olduğunu söyledi.

BAKAN SOSYAL MEDYADA MÜJDEYİ VERDİ

Sağlık Bakanlığı'nın yanı sıra Adalet Bakanlığı da ciddi sayıda personel alımı için hazırlıklara başladı. Konuyla ilgili müjdeyi ise Abdulhamit Gül sosyal medya hesabı üzerinden verdi. Bakan Gül, adliyelerde, bakanlık merkez teşkilatında ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 11 bin 78 personel istihdam edileceğini açıkladı.

BEKLENEN TAKVİM NETLEŞTİ

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilecek olan 20 bin kişilik istihdama ilişkin 2019 atama takviminin detayları netleşti. Öğretmen alımlarındaki sürecin yer aldığı takvimde ön başvuruların ne zaman yapılacağı ve mülakat yerlerinin ne zaman açıklanacağı da paylaşıldı.

2019 atama takvimi.

THY'DEN REKOR İSTİHDAM

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Havalimanı'na taşınan Türk Hava Yolları da büyüme stratejisi kapsamında 10 bin kişiyi işe alacak. THY tarafında işe alım duyurusunu ise THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı yaptı. 66 bin çalışanları olduğunu belirten Aycı, yeni havalimanına taşındıktan sonra bazı hizmetlerde kısa kalındığını belirterek, ''Buralarda kas gücümüzü artırmak, daha süratli reaksiyon vermek ve havalimanına daha iyi hizmet vermek, kalitemizi artırmak üzere ilave çalışanlara ihtiyacımız olduğunu değerlendirdik. Filomuza katılmak üzere bekleyen uçaklarımızın da gelmesiyle beraber, ihtiyacımız oldukça artacak. İlave istihdamlarla birlikte bu yıl istihdam sayımız bir rekor olacak. Yeni havalimanını rekorlarla açtık ve yeni bir rekor da çalışan sayımızda olacak. Bu yıl 10 bini bulacak şekilde bir istihdamdan söz ediyoruz." dedi.

ERTELENEN 4 BİN KİŞİLİK ALIM BU YIL YAPILACAK

Aile Bakanlığı ise 2018 yılında ertelenen personel alımı için, 2019 yılında yeniden ilan verdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2018 yılında ertelenen 4 bin personel alımının 2019 yılı içerisinde gerçekleşeceğine yer verildi.

ORMAN BAKANLIĞINA 5 BİN PERSONEL

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafında personel alımı duyurusunu Bakan Bekir Pakdemirli yapmıştı. Bakan Pakdemirli'nin yaptığı açıklamaya göre; 2,700 Orman Muhafaza Memuru, 300 şoför, 800 memur, 1,200 Orman Mühendisi alınacağı duyuruldu. Toplamda 5 bin personel alacak bakanlık, bu yıl içerisinde alımları tamamlamayı planlıyor.

10 BİN POLİS ALINACAK

Emniyet Genel Müdürlüğü de 10 bin polis alımı yapacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yapmış olduğu açıklamalara göre, Eylül ayrı içerisinde 10 bin polis alınacak. 25. Dönem POMEM polis alımı için net bir tarih henüz belli değil.

  • Kredi ve Yurtlar Kurumu ise, 2019 yılı içerisinde 1000 personel almayı planlıyor. Buna göre 2019 yılının ilk 6 ayında başlayacak personel alımlarının, kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

PTT DE DUYURU ÇIKTI

Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki PTT de farklı kadrolarda istihdam edilmek üzere personel alacağını duyurdu. PTT uzman yardımcısı, farklı alanlar için Mühendis, Mimar, Avukat, farklı alanlarda Tekniker, Büro ve Gişe Görevlisi alanlarının yanı sıra, farklı birçok alanda toplamda 5 bin kişinin alınması planlanıyor.

Milli Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri ve TÜBİTAK da alım ilanı çıktı.

Milli Savunma Bakanlığı KPSS şartsız 13000 personel alınacak son başvuru tarihi 31/07/19

Deniz Kuvvetleri KPSS şartsız 1640 personel alınacak son başvuru tarihi belirtilmedi.

Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu (Tübitak): 142 Personel Alacak.

Dolar 6 TL'nin üzerinde
EKONOMİ
Dolar 6 TL'nin üzerinde

Toyota Corolla’nın seri üretimine başladı
EKONOMİ
Toyota Corolla’nın seri üretimine başladı

Türkiye ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi
EKONOMİ
Türkiye ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecileri kabul etti: ABD sözünü tutmazsa harekat sürer, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecileri kabul etti: ABD sözünü tutmazsa harekat sürer, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de

Yabancı Mensupları kabulünde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "

PYD’nin bıraktığı 750 DEAŞ’lının 195’i yakalandı. Amerika 120 saatlik sürenin sona erdiği salı akşamına kadar bize verdiği sözleri tutabilirse güvenli bölge konusu çözülmüş olacaktır ama bu söz bilaistisna yerine getirilmemiş olursa 120'nci saatin sona erdiği dakika, Barış Pınarı Harekatımız kaldığı yerden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir. Şu anda tabii daha henüz terör örgütleri çıkmış değil. 120 saati bunun için belirledik" dedi. Trump'ın mektubu ile ilgili açıklamada bulunan Erdoğan, "Elbette bizler bunu unutmadık. Unutmamız doğru değil ama bizim karşılıklı olan sevgi, saygımız da bunları sürekli gündemde tutmaya müsaade etmiyor. Bu konuyu bugünkü meselemiz ve önceliğimiz olarak da görmüyoruz. Vakti saati geldiğinde bu konuyla ilgili olarak gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz" ifadesini kullandı.

Genç muhtar 5 yıllık maaşını köyüne bağışladı: Konak ve kütüphane yapacak
Gündem

Genç muhtar 5 yıllık maaşını köyüne bağışladı: Konak ve kütüphane yapacak

Düzce'de, doğup büyüdüğü köyünde muhtar seçilen 31 yaşındaki veteriner teknisyeni Feyzullah Akyol, kredi çekerek satın aldığı arsayı konak ve kütüphane yapmak için köyüne bağışladı. Arkadaşlarının ve komşularının kendisine her zaman destek olduğunu aktaran Akyol, "Bu yola çıkmamızdaki en büyük sebep köyden kente geçişin önüne geçmek oldu, gençlerin şehirlerde bulduğu imkanları köyümüzde ne kadar temin edebiliriz diye düşündük" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mektubu unutmamız mümkün değil, vakti geldiğinde gereken yapılacak
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mektubu unutmamız mümkün değil, vakti geldiğinde gereken yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beşiktaş'ta bulunan Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde yabancı medya kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Trump'ın mektubu ile ilgili konuşan Erdoğan, "Elbette bizler bunu unutmadık. Vakti saati geldiğinde bu konuyla ilgili olarak gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.