EkonomiKonut Hesabında81 milyon TL birikti

Ekonomi haberleri: Konut Hesabı'nda Devlet desteği üst oranı, yüzde 20'den yüzde 25'e çıkacak

Konut Hesabı'nda 81 milyon TL birikti

İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlara destek için başlatılan 'Konut Hesabı' uygulamasında biriken para 81 milyon liraya ulaştı. 13 bin vatandaşın katıldığı sisteme olan ilgi her geçen gün artarken yeni düzenlemeler de gündemde. Devlet desteği üst oranı, yüzde 20'den yüzde 25'e; azami 15 bin lira olan sınırı da 20 bin liraya çıkarılan uygulamada, 5 yıl süreyle kalanlar kârlı çıkacak.

Haber MerkeziYeni Şafak
‘Konut Hesabı’ uygulamasında 13 bin vatandaşın açtığı hesaplarda biriken para 81 milyon liraya ulaştı.
‘Konut Hesabı’ uygulamasında 13 bin vatandaşın açtığı hesaplarda biriken para 81 milyon liraya ulaştı.

Ev sahibi olma hayali kuranların konut alımlarını desteklemek amacıyla başlatılan ve azami devlet katkısı oranı 20 bin liraya çıkarılan ‘Konut Hesabı’ uygulamasında 13 bin vatandaşın açtığı hesaplarda biriken para 81 milyon liraya ulaştı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca konut sahibi olamamış ailelerin ilk defa ev sahibi olabilmeleri Mayıs 2016'da başlatılan ‘Konut Hesabı ve Devlet Katkısı’ uygulamasına ilgi her geçen gün artıyor. Uygulama kapsamında ilk etapta en az 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapan Türk vatandaşlarına konut edinim tarihindeki birikiminin yüzde 20'sine kadar ve maksimum 15 bin lira olacak şekilde devlet desteği sağlandı. Öte yandan, mart ayında yapılan yeni düzenlemeyle devlet desteği üst oranı yüzde 20'den yüzde 25'e, azami 15 bin lira olan sınır da 20 bin liraya çıkarıldı.

  • 5 yıl kalan kârlı çıkacak
  • Sistemde en az 3 yıl kalma şartı bulunurken, eski yönetmelikte üç yıl kalanlar yatırdığı paranın yüzde 15'ini, 4 yıl kalanlar yüzde 18'ini ve 5 yıl kalan da yüzde 20'sini alabiliyordu.
  • Yapılan düzenlemeyle bu oranlar değiştirilirken, sistemde 3 ve 4 yıl kalanların alacakları katkı payı yeni yönetmelikle belirlenecek.

DEVLET DESTEĞİ %25 OLMUŞTU

Devlet desteği üst oranının yüzde 20'den yüzde 25'e çıkarılması dikkate alındığında ise uygulamadan en karlı çıkanlar sistemde 5 yıl süreyle kalanlar olacak. Bakanlık, "Konut Hesabı" uygulamasında 5 yıl ve daha uzun süre kalanlara ödeme miktarının en fazla yüzde 25'i ve yine en fazla 20 bin liraya kadar destek sağlayacak.

ÖDEME 2019’DA

Devlet destekleri aynı zamanda sürekli gözden geçirilerek vatandaş lehine ele alınacak. Bu oranlar her yıl Yeniden Değerleme Oranı kadar da artırılacak. Uygulamanın başladığı Mayıs 2016 tarihi dikkate alındığında, konut hesaplarında biriken paralara ilk devlet katkısı 2019’da ödenecek.

Leipzig'in hocası Beşiktaş'ın stadyumunu kıyasladı
Spor

Leipzig'in hocası Beşiktaş'ın stadyumunu kıyasladı

Bu sezon Şampiyonlar Ligi gruplarında Beşiktaş'la rakip olan Leipzig'de teknik direktör Ralph Hasenhüttl, siyah-beyazlıların stadyum atmosferiyle Marsilya'nınkini kıyasladı.
Oyuncu Adnan Koç'a 83 yıl hapis istemi
Hayat

Oyuncu Adnan Koç'a 83 yıl hapis istemi

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan baskında üzerinde uyuşturucu madde yakalanınca polis ekiplerine mukavemette bulunarak silahlarını aldığı polisleri darp edip ateş ettikleri iddiasıyla tutuklanan ünlü oyuncu Adnan Koç ve kardeşi Ahmet Koç hakkında, 83 yıl 5’er aya kadar, Mehmet Hayri Koç hakkında ise 89 yıl 5 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Çantadaki tek elmaya 2 bin TL ceza ödedi
Dünya

Çantadaki tek elmaya 2 bin TL ceza ödedi

Amerika'da bir kadın yolcu çantasına daha sonra yemek üzere elma koydu ancak beklenmedik bişey oldu. Elma, gümrük polisine takıldı. Çantasında bulunan elma yüzünden yaklaşık 2 bin Türk lirası değerinde para cezası aldı.
Samet Aybaba'dan Bifouma'ya eleştiri
Spor

Samet Aybaba'dan Bifouma'ya eleştiri

Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, son haftalarda beklediği verimi alamadığı oyuncuları Kone ve Bifouma ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Ryan Babel: Forvet oynamaya hevesliydim
Spor

Ryan Babel: Forvet oynamaya hevesliydim

Beşiktaş'ı Akhisarspor karşısında galibiyete taşıyan Ryan Babel, maçtan sonra çarpıcı açıklamalarda bulundu. Babel, forvet oynama özelliğinden bahsederken "Her zaman forvet olarak oynama hevesim vardı. Ne yapmam gerektiğini biliyorum" ifadelerini kullandı.