Ekonomi Mecliste esnafa muafiyet mesaisi

Meclis’te esnafa muafiyet mesaisi

TBMM, milyonlarca kişiyi ilgilendiren vergi düzenlemesi için mesai yapacak. Bunlardan en dikkat çekeni küçük esnaf olarak bilinen 850 bin mükellef grubunun kazançlarını gelir vergisinden muaf tutan düzenleme olacak. Tarımsal destekleme ödemeleri de Meclis’in gündemine gelecek.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Meclis’te esnafa muafiyet mesaisi
Arşiv

Meclis bu haftadan itibaren, milyonlarca kişiyi ilgilendiren vergi düzenlemesini yasalaştırmak için yoğun mesai yapacak. Haftalık mesaisine 12 Ekim Salı günü başlayacak TBMM Genel Kurulunun en önemli gündemi, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi olacak.

FENOMEN KAZANÇLARI DA GÜNDEMDE

Söz konusu düzenlemeyle, “küçük esnaf” olarak ifade edilen, 850 bin civarındaki mükellef grubunun kazançları gelir vergisinden muaf olacak.

Sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden paylaşım yapan sosyal içerik üreticileri ile mobil cihazlar için uygulama geliştirenler, elde ettikleri kazançlar üzerinden vergilendirilecek. Tarımsal destekleme ödemeleri gelir vergisinden istisna tutulacak ve bu ödemelerden herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacak.

ELEKTRONİK VERGİ DAİRESİ YOLDA

Elektronik ortamda vergi dairesi kurulabilecek, vergi incelemesi uzaktan yapılabilecek Belge basımıyla ilgili bildirim görevini belirlenen sürede yerine getirmeyen ya da bildirimi eksik, hatalı yapan matbaa işletmecilerine 1400 lira özel usulsüzlük cezası kesilecek. Konaklama vergisinin yürürlük tarihi 1 Ocak 2022’den 1 Ocak 2023’e ertelenecek. Varlık yönetim şirketlerine, kuruldukları takvim yılı ve bunu izleyen 5 yıl süresince uygulanan damga vergisi, harç ve Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) istisnası sürekli hale getirilecek. Bu şirketlere tanınan banka ve sigorta muameleleri vergisine ilişkin istisna kaldırılacak.

MERKEZ BANKASI SUNUM YAPACAK

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunun yarınki toplantısında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankasının faaliyetleri hakkında sunum yapacak. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, 13 Ekim Çarşamba günü toplanacak. Komisyonda, Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek. TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonunun, 13 Ekim Çarşamba günü basına kapalı toplantısında, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığınca sunum yapılacak. Bu arada TBMM’de siyasi partilerin haftalık düzenledikleri grup toplantıları da gerçekleştirilecek.

TİS’de kapsam genişledi
EKONOMİ
TİS’de kapsam genişledi

Arıcılara ‘bal’ gibi destek
EKONOMİ
Arıcılara ‘bal’ gibi destek

Navlun fiyatları ihracatçıları zorluyor
EKONOMİ
Navlun fiyatları ihracatçıları zorluyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.