Ekonomi Petrol 8 ayın en düşük seviyesinde

Petrol fiyatları 8 ayın en düşük seviyesinde - Benzin fiyatları ne kadar oldu?

Petrol 8 ayın en düşük seviyesinde

Uluslararası piyasada en yaygın kullanılan Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı, haftanın son işlem gününde 69,15 dolara kadar gerileyerek, mart ayından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Haber Merkezi AA
Petrol fiyatları İran yaptırımları sonrasında düşüşe geçti.
Petrol fiyatları İran yaptırımları sonrasında düşüşe geçti.

Brent türü ham petrolün varil fiyatı üretimin artmasıyla son 8 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Haftalık bazda yaklaşık yüzde 5 değer kaybeden ham petrolün yönünde Suudi Arabistan, Rusya ve ABD’nin üretimindeki artış etkili oldu.

  • ABD'nin Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı da Cuma gününü yüzde 1,4 düşüşle 59,82 dolardan kapattı. WTI petrolün haftalık bazdaki değer kaybı da yüzde 5'a ulaştı.

Analistler, belli başlı petrol üreticilerinin üretimi artırmaya devam etmesi durumunda oluşacak arz fazlasının fiyatlar üzerindeki baskıyı artıracağına işaret ediyor. Yavaşlayan küresel büyümenin de talebi azaltarak fiyatlardaki düşüşe katkı sağladığı belirtiliyor.

Benzin fiyatlarına indirim

Petrol fiyatlarındaki düşüş pompaya da yansımaya başladı. Benzinde eşel mobil sisteminin sona ermesiyle benzin fiyatlarına geçtiğimiz günlerde 21 kuruş olarak yansıdı.

  • Son indirimle birlikte Ankara'da benzinin litre fiyatı 6,68 liraya, İstanbul'da 6,62 liraya, İzmir'de 6,67 liraya inmiş oldu.

Keskinoğlu'nun konkordato süresi 1 yıl daha uzatıldı
EKONOMİ
Keskinoğlu'nun konkordato süresi 1 yıl daha uzatıldı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.