Ekonomi Son 9 yılın en düşüğü

Son 9 yılın en düşüğü

Cari açık temmuzda 1 milyar 751 milyon dolarla son 9 yılın en düşük temmuz ayı rakamı olarak kayıtlara geçti. Bunun sonucunda, 12 aylık cari işlemler açığı 54 milyar 560 milyon dolara geriledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cari açık Temmuz'da 2,9 milyar $ azaldı
Cari açık Temmuz'da 2,9 milyar $ azaldı

Türkiye'nin cari işlemler açığı, temmuzda geçen yılın aynı ayına kıyasla 2 milyar 960 milyon dolar azalarak 1 milyar 751 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Temmuz 2018 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerine göre cari açık, temmuzdaki 1,7 milyar dolarla son 9 yılın en düşük temmuz ayı rakamı olarak kayıtlara geçti. 12 aylık cari işlemler açığı da 54 milyar 560 milyon dolara geriledi.

REZERVLER YÜKSELDİ

TCMB verilerine göre, resmi rezervlerde de söz konusu ay 2 milyar 424 milyon dolar rezerv artışı gözlendi. Yine bu dönemde ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı 2017'nin yılın aynı ayına göre 2 milyar 533 milyon dolar azalarak 4 milyar 799 milyon dolara indi. Analisteler, cari açıkta gözlenen iyileşmede, dış ticaret açığının geçen yıldan düşük açık ve hizmetler dengesinin yüksek fazla vermesinin ana etken olduğu görüşünde birleşiyor.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.