Ekonomi Ticari savaşlarınkazananı olmaz

Türk firmaları ticaret savaşlarına hazır olmalı

Ticari savaşların kazananı olmaz

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, ABD ile Çin arasında başlayan ve tüm dünyaya yayılması olası olan ticaret savaşları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD ile Çin arasında ticaret savaşları başladı
ABD ile Çin arasında ticaret savaşları başladı

Ticaret savaşlarında kazanan taraf olmayacağının tarihsel olarak ispatlandığını belirten TİM Başkanı “Küresel ticarette görünüm ne kadar olumlu olsa da şu an için dünyanın önündeki en önemli engel ABD’nin uyguladığı korumacı politikalar. Bu politikalar, diğer ülkelerin de cevap vermesi ile bir ticaret savaşına dönüşmüş durumda. Bugün dünyanın en önemli 3 ticari aktörü ABD, Çin ve AB ülkelerinin atacağı her adım, küresel ticareti ve buna bağlı olarak küresel refahı olumsuz etkileyecektir” dedi.

ÇELİKTE ALTERNATİF ARAYIŞI

ABD Başkanı Trump’ın ithal çelik ve alüminyuma ek vergi getirdiğini hatırlatan Gülle, şöyle devam etti:

“Bu adım ülkemizi de etkileyecek. ABD ülkemiz için her zaman önemli bir ticaret partneri. Çelik ve alüminyum da, ABD’ye ihracatımızda öne çıkan ürünler arasında yer alıyor. Bu ürünlere getirilen ek vergiler elbette ihracatımızı etkileyecektir, ancak firmalarımızın alternatif pazarlara yönelmeleri bu etkiyi en aza indirecektir.”

TÜRK FİRMALAR HAZIR OLMALI

TİM olarak küresel ticarete ilişkin gelişmeler ve ülkemize etkileri konusunda araştırmalar yaptıklarını da kaydeden İsmali Gülle, “Bu araştırmalarımızı yakında firmalarımızla paylaşacağız. Son dönemde başlayan ticaret savaşları, yakın tarihte görmediğimiz bir şiddette gerçekleşebilir. Bu durumda ülkemiz de kendisine yöneltilen uygulamalara gereken cevabı verecektir. Elbette bu adımlar tüm ülkelerin ticaretini etkileyecek, ancak firmalarımızın bu yeni döneme hazırlıklı olması çok önemli. Bu süreçte doğru adımlar atarak ihracatımızı artırmaya devam edebilir, yeni pazarlara açılarak pazar çeşitlendirmesi yapabiliriz” dedi.

REKLAM

KOSGEB
ülke sınırını aştı
EKONOMİ
KOSGEB ülke sınırını aştı

28 bin kişiye taşınma eğitimi
EKONOMİ
28 bin kişiye taşınma eğitimi

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.