Ekonomi Trump, Jinping ile 1 Marttan önce görüşmeyecek

Trump, Jinping ile 1 Mart'tan önce görüşmeyecek

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticaret anlaşmasına varmak için belirlenen 1 Mart son tarihinden önce Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmeyi planlamadığını belirtti.

Haber Merkezi Reuters
​ABD Başkanı Donald Trump - Çin Devlet Başkanı Xi Jinping.
​ABD Başkanı Donald Trump - Çin Devlet Başkanı Xi Jinping.

Trump Oval Ofis'teki bir etkinlik sırasında son tarihten önce bir görüşme yapılıp yapılmayacağını sorusuna "Hayır" yanıtını verdi.

Gelecek ay ya da başka zaman görüşme yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine ise Trump "Şimdi değil. Belki, çok yakında. Muhtemelen çok yakında" dedi.

  • Trump'ın açıklamaları, Trump ve Xi'nin son tarihten önce bir araya gelme ihtimalinin düşük olduğunu söyleyen ABD'li yetkililerden gelen açıklamaları doğruladı.

Trump ve Xi geçen yılın son günlerinde Arjantin'de yaptıkları görüşmede heyetlerine anlaşma müzakere etmeleri için zaman tanımak amacıyla ticaret savaşına 90 günlük ara verme konusunda anlaşmışlardı.

Görüşmelerde ilerleme sağlanmazsa Trump, 200 milyar dolar değerinde Çin malına uygulanan yüzde 10 gümrük vergisini yüzde 25'e yükseltmekle tehdit etti. Görüşmelerin bir diğer turu gelecek hafta Beijing'de yapılacak.

Bu görüşmelere ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steve Mnuchin katılacak.

Facebook Chainspace’i satın aldı
EKONOMİ
Facebook Chainspace’i satın aldı

Amazon'un CEO'su Bezos'a şantaj
TEKNOLOJİ
Amazon'un CEO'su Bezos'a şantaj

Milli ilaçta kenevir dönemi
EKONOMİ
Milli ilaçta kenevir dönemi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.