Ekonomi Türkiye enerjiköprüsü oldu

Türkiye enerji köprüsü oldu

Enerjide koridor ülke olarak stratejik bir noktaya yükselen Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınan Azeri ve Rus gazında rekor kırıldı. TürkAkım ve TANAP projeleriyle Avrupa’ya akan toplam gaz miktarı 18,6 milyar metreküpü aştı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiye enerji köprüsü oldu
Arşiv

Enerjide merkez ülke olma hedefine emin adımlarla ilerleyen Türkiye, Azeri ve Rus gazının da Avrupa’ya taşındığı ülke olarak enerji arzında stratejik bir noktaya yükseldi. TürkAkım ve TANAP projeleriyle Türkiye’den Avrupa’ya akan toplam gaz miktarı 18,6 milyar metreküpü aşarak rekor kırdı. TürkAkım ve TANAP gibi uluslararası projelerle doğal gaz arz güvenliği tamamen sağlayan Türkiye, Avrupa’nın arz güvenliği açısından anahtar bir rol üstleniyor.

TÜRKİYE’YE 28.4 MİLYAR METREKÜP GAZ AKTI

Bu projelerden en önemlileri olan TANAP ve TürkAkım doğal gaz boru hatları Türkiye ve Avrupa’ya kesintisiz doğal gaz vermeye devam ediyor. Bu iki projeden bugüne kadar Türkiye’ye yaklaşık 28,40 milyar metreküp doğal gaz akarken, Avrupa’ya akan gaz da 18,6 milyar metreküpe ulaştı. Bu iki projeden Türkiye’ye bu yıl akan gaz ise 12,5 milyar metreküpü aştı. Avrupa’ya 2021’de akan gaz ise 12,5 milyar metreküpün üzerinde gerçekleşti. 2021’in ilk dokuz ayında Türkiye ve Avrupa’ya akan gaz miktarı 25 milyar metreküpün üzerine çıktı.

Kontratlarda sona doğru

  • Türkiye’nin uzun süreli doğal gaz kontratları sona yaklaşıyor. 1996 yılında İran’dan yıllık 9,6 milyar metreküp gaz alımı için imzalanan 30 yıllık sözleşme 2026’da sona erecek. 2001’de Azerbaycan ile yıllık 6,6 milyar metreküp gaz alımı için imzalanan 20 yıllık sözleşme ise bu yıl sona erdi. Kontrat kısa vadeli olarak yenilenecek. 1997 yılında Rusya ile imzalanan 16 milyar metreküplük Mavi Akım 2025 yılında sona erecek. Rusya ile 1998 yılında ‘Batı Hattı’ üzerinden yapılan ve sonrasında TürkAkım’a devredilen kontrat da bu yıl sona eriyor.

Türkiye doğalgazda en ucuz üçüncü elektrikte ise yedinci ülke konumunda
EKONOMİ
Türkiye doğalgazda en ucuz üçüncü elektrikte ise yedinci ülke konumunda

Bakan Dönmez açıkladı: Yüzde 96,4'ü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandı
EKONOMİ
Bakan Dönmez açıkladı: Yüzde 96,4'ü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.