|
Eşleşmemiş

Sağlık Bakanlığı 3 Ekim koronavirüs verilerini açıkladı: Bakan Koca yeni hasta sayısına dikkat çekti

Sağlık Bakanlığı, 3 Ekim koronavirüs tablosunu Koronavirüs Bilgilendirme Sayfası'na yükledi. Bugünün koronavirüs verileri incelendiğinde düne göre hasta sayısında artış olduğu ancak vefat sayısında düşüş olduğu gözleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugünün koronavirüs tablosuna ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yeni hasta sayısına özellikle dikkat çekti. İşte 3 Ekim koronavirüs ölü, hasta, iyileşen sayısı...

19:09 . 3/10/2020 Cumartesi
Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv

Fotoğraf: Arşiv

Türkiye'nin koronavirüsle son 24 saati geride kaldı. Açıklanan
yeni hasta sayısında artış, vefat sayısında ise düşüş olduğunu gösteriyor.

Bugün kaç kişiye test yapıldı?

Güncel verilere göre son 24 saatte 103 bin 219 Kovid-19 testi yapıldı, 1502 kişiye hastalık tanısı konuldu.3 Ekim'de koronavirüsten kaç kişi öldü?

 • Son 24 saatte 59 kişi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi,
  1211 kişi ise iyileşti. Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 283 bin 868'e çıktı.

Aktif hasta sayısı 30 binin üzerinde

Toplam test sayısı 10 milyon 711 bin 883, hasta sayısı 323 bin 014, vefat sayısı 8 bin 384, ağır hasta sayısı 1470, aktif hasta sayısı 30 bin 762 oldu.

 • Öte yandan tabloya yeni eklenen haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda
  zatürre oranı yüzde 6,4, yatak doluluk oranı yüzde 49,3, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67,1, ventilatör doluluk oranı yüzde 32,3, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,1 oldu.

"Yeni hasta sayısını azaltmak zorundayız"

 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede,
  "Bugün tespit edilen 1502 yeni hastamız var. 59 can kaybımız var. Ağır hasta sayımız kontrol edilebilir seviyede seyrediyor. Yeni hasta sayısını azaltmak zorundayız. Bunun yolu tedbirlere birlikte uymak. Birlik olursak sonunda yenilen virüs olacak."
  ifadesini kullandı.

Koronavirüs bulaştırıcılık sayısı düşüyor: R0 Değeri 1.45

Yakın Doğu Üniversitesi DESAM Enstitüsü Matametiksel Modelleme grubu araştırmacıları Prof. Dr. Evren Hınçal, Yrd. Doç. Dr. Bilgen Kaymakamzade ve Nezihal Gökbulut konuyla ilgili yaptıkları açıklamada 2 Ekim 2020 tarihi itibarı ile R0 değerinin 1.45 seviyesine gerilediğini belirttiler.

 • R0 değeri ile yürütülen çalışma ile ilgili olarak Prof. Dr. Evren Hıncal,
  “9 Mart 2020 tarihinden itibaren Covid-19 salgınını SEIR modeli ile takip ediyoruz. Salgının ikinci aşaması olan 1 Temmuz açılımı ile salgında temel bulaşıcılık sayısı olarak bilinen R0 değeri KKTC’de 2.06’ya ulaştı. 22 Eylül itibarı ile düşüşe geçen R0 değeri, 2 Ekim 2020 tarihinde 1.45 olarak belirlendi. Alınan tedbirlerin ve halkın bu tedbirlere uymasının sonuç verdiğini görmekteyiz”
  ifadelerini kullandı.

Bir kişinin virüsü bulaştıracağı kişi sayısını gösteren R0 değeri, ülkedeki vaka sayısı, asemptomatik vakalar, hastalığı hafif ve ağır geçirenler, ölenler ve iyileşenler dikkate alınarak hesaplanıyor.

“R0 değerinin düşeceğini öngörmüştük”

 • Yakın Doğu Üniversitesi DESAM Ensitütüsü Müdürü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Yakın Doğu Üniversitesi DESAM Matematiksel Modelleme Araştırma Grubu’nun yürüttüğü çalışmalarda
  ülkenin R0 değerinin 22 Eylül itibarı ile düşüşe geçeceğini ön görmüştük. Yapılan hesaplamalarda, 15 Eylül 2020 tarihinde ülkemize ait R0 değeri 2.06 olarak belirlendi ve bu değer bir kişinin virüsü 2 kişiye bulaştırdığı anlamına geliyordu. Modele göre alınan tedbirler ve halkın kurallara uyması ile birlikte vaka sayılarında ve R0 değerinin düşeceği öngörümüzü yaptığımız yeni hesaplamalarda doğruladık.
  Bu sayı, virüsün kaç kişiye bulaşabileceği konusunda bir fikir vermesinin yanı sıra salgın sırasında alınan önlemlerin ne kadar etkili olduğunu da ortaya koyuyor. Bu bağlamda tedbirlere uyulması büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz 5 günün koronavirüs verileri

#Koronavirüs
#Sağlık Bakanlığı
#Türkiye
3 yıl önce
default-profile-img