|

18. İmam Hatipliler Kurultayı başladı

18. İmam Hatipliler Kurultayı, Aksaray Üniversitesi Konferans Salonu'nda başladı. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, eğitimciler, akademisyenler ve STK temsilcilerinin katıldığı açılış programında yılın şiarı “Adalet ve Merhametle” olarak açıklandı.

16:15 - 4/09/2021 السبت
Güncelleme: 16:32 - 4/09/2021 السبت
Yeni Şafak
18. İmam Hatipliler Kurultayı, Aksaray Üniversitesi Konferans Salonu'nda başladı.

18. İmam Hatipliler Kurultayı, Aksaray Üniversitesi Konferans Salonu'nda başladı.

Önder İmam Hatipliler Kurultayı'nın 18.’si bu yıl Aksaray'da gerçekleştiriliyor. 81 il ve 400 ilçe derneğinin katılımıyla düzenlenen program iki gün sürecek.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Bakan Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Ahmet Misbah Demircan, İhsan Selim Baydaş, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, SP Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, dernek başkanları ve misafirlerin katılımıyla gerçekleşen program, Aksaray Yeni Sanayi Sitesi Merkez Camii İmam Hatibi Ali Osman Canatan’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ve okunan İstiklal Marşıyla başladı.

Adalet yalnızca mahkeme salonlarında değil

Kurultayda katılımcılara hitap eden Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bizi biz yapan değerlerin başında adalet ve merhametin geldiğini, bu iki kavramın yerle göğü ayakta tutan sütunlar olduğunu söyledi. Hukukta yazılı kurallar kadar merhamet, vicdan, empati gibi değerlerin de önemli olduğunun altını çizen Bakan Gül, “Sadece duruşma salonları ve adliye koridorlarına değil adaletin hayatın her alanına ait bir değer olduğunu unutmamalı, her alanda adaleti gözetmeliyiz. Sokakta, mahallede, çarşıda, sanatta, siyasette her yerde adaleti en tepeye alırsak orada adalet tecelli etmiş olur. Allah adaletle hükmetmenizi emreder hükmünü dinleyip de çıkıp çarşıda, pazarda, ticarette, siyasette başka bir şey yapıyorsak durup düşünmemiz lazım” diye konuştu.

Yeni Anayasa boynumuzun borcu

Adalet Bakanı Gül, dünyanın adalet, merhamet ve vicdana her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğunu, bu sebeple Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür” diyerek sesini yükselttiğini söyledi.

Türkiye’de de hak ve özgürlükler ve milletin iradesi için önemli adımlar atıldığının altını çizen Bakan Gül, bu değişim ve dönüşümün yeni anayasayla taçlandırma sorumluluğu içinde olduklarını aktardı.

Gül sözlerini şöyle sürdürdü:

  • Hangi iktidar gelirse gelsin bu ülkede başörtülüler zulme uğramasın. Mezhebinden, düşüncesinden, yaşayışından dolayı ötekileştirilmesin diye yeni bir anayasa ile bu hak ve özgürlükleri güvence altına almak boynumuzun borcudur. Reform irademizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Birileri statükodan memnun olabilir, bu onların ekmek kapısıdır ama biz statüko ile mücadele edeceğiz. Biz yeni Anayasayı milletimizle yapacağız ve özgürlükleri taçlandıracağız.

"İnsanlık adalete susamış halde"

AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş da “Küresel Kaostan Çıkış İçin: Adalet ve Merhamet” başlığıyla kurultayın açılış konferansını verdi.

Adalet ve merhametin günümüz dünyasının en temel meselesi olduğunu belirten Kurtulmuş, “Teknoloji ve bilim alanında bir çok gelişme sağlandığı halde bugün bütün insanlık adalete susamış haldedir. Adalet, insanoğlunun aradığı yitik değerlerinin başında gelen husustur. Adaleti ve merhameti esas alan yeni bir dünya sisteminin kurulmasına gayret etmek ve her alanda çalışmalarımızı sürdürmek zorundayız” dedi. Adaletin İslam siyaset felsefesinin ana konularından da biri olduğunu kaydeden Kurtulmuş, adaletin tesis edilebilmesi için şeffaf, denetlenebilir ve açık bir yönetimin olması gerektiğini söyledi.


Yeni barış düzeni mümkün

Adaleti kaybettiğimiz için küresel krizlerle baş başa olduğumuzu belirten Kurtulmuş, iç çatışmalar, işgaller ve dış müdahalelerle milyonlarca insanın dünya nimetlerinden yoksun hale getirildiğini kaydetti.

“Şimdi ABD, Afganistan’dan çekiliyor. 78 milyar dolarlık silahı hangi amaçla oraya götürdün? Siz 78 milyar dolarlık varlık bıraksaydınız bugün Afgan halkı uçakların kanadına tutunarak kaçmazdı” diyen Kurtulmuş, bu kadar büyük haksızlıkların karşısında yeni bir küresel barış düzeni kurmanın mümkün olduğunu söyledi. Bunun da mevcut paradigma ile değil medeniyetimizin bize sunduğu miras üzerinden sağlanabileceğini söyledi. Buna somut örnek olarak ise Balkanlarda ve Filistin’de asırlarca süren Osmanlı barış düzeni ve Endülüs Emevilerinin kurdukları barış düzenini verdi.

Yılın şiarı adalet ve merhametle

ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan ise kurultayda yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin dört bir yanından gelen dernek başkanları ve misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür etti. “Adaletle ve Merhametle” kavramını yılın şiarı olarak açıklayan Ceylan, şiar metinini de paylaştı. İlk vahiyden itibaren İslam dünyasında adalet ve merhamet kavramlarının yansımalarını içeren metni aktaran Ceylan, sözünü şu ifadelerle bitirdi: Ey İmam Hatiplim! Zalimin zulmünden kurtulan zaman artık seninledir. Yarasına derman arayan mazlum milyonlar seni beklemektedir. Senin merhametle yoğrulan yüreğin kardeşliğimizi perçinleyecek. Akranlarının sinesine üflenen düğümler senin nefesinle çözülecek. Haksızlık ve zulüm senin adının altında gölgelenmeyecek. Nebevi bir muştuyla mahşerde arşın gölgesine talibiz seninle. Kardan aydınlık sabahlar gelecek yine. Adalet ve Merhametle.

Mirası devretmek için çalışacağız

Aksaray ÖNDER Başkanı Yılmaz Akbulut da yaptığı konuşmada, imam hatiplilerin hayatları her zaman mücadele ile geçtiğini belirterek, “Bizler de devraldığımız bu mirası gelecek nesillere devretmek için var gücümüzle çalışacağız” dedi. Programın açılış oturumu, katılımcılara hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. Kurultay, ilk gündeki sunumların ardından ikinci gün yapılacak il başkanları oturumu ve açıklanacak olan sonuç bildirgesiyle sona erecek.

#Aksaray
#Önder
#İmam Hatip Kurultayı
#Abdulhamit Gül
#Numan Kurtulmuş
قبل٪ s
default-profile-img