Gündem41 bin 234 öğrenciye eğitim desteği

41 bin 234 öğrenciye eğitim desteği! Eğitim öğretim desteği nasıl alınır

41 bin 234 öğrenciye eğitim desteği

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde mesleki ve teknik eğitim alan 41 bin 234 öğrenci için eğitim öğretim desteği ödeneceğini açıkladı.

Haber MerkeziAA
2017-2018 eğitim öğretim döneminde mesleki ve teknik eğitim alan öğrencilere destek verilecek.
2017-2018 eğitim öğretim döneminde mesleki ve teknik eğitim alan öğrencilere destek verilecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ve üniversitelerin 2018 yılı bütçeleri görüşmelerinde

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde mesleki ve teknik eğitim alan 41 bin 234 öğrenci için eğitim öğretim desteği ödeneceğini açıkladı. Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, mesleki ve teknik eğitimde 2017-2018 eğitim öğretim yılında öğretim desteği verilen alan sayısının 20'ye çıkarıldığını, geçen yıldan itibaren Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) dışında açılan ve belirli standartlara sahip olan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında okuyan öğrencilere de eğitim öğretim desteği ödemesi yapılmaya başlandığını belirtti.

2016-2017 eğitim-öğretim döneminde OSB'lerin içinde ve dışında açılan 33 özel mesleki ve teknik Anadolu lisesine yaklaşık 120 milyon lira ödeme yapıldığına işaret eden Yılmaz, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde mesleki ve teknik eğitim alan 41 bin 234 öğrenci için eğitim öğretim desteği ödeneceğini açıkladı.

Birinci sınıftan 12. sınıfa kadar konu ve kavram bütünlüğü dikkate alınarak 51 dersin müfredatını yenilediklerini dile getiren Yılmaz, bu süreçte katılımcı ve demokratik anlayışı önemsediklerini vurguladı.

Bakan Yılmaz, bu kapsamda yürütülen çalışmalarda, işlevsel bilgilerin ön plana çıkarılması, konular arasında sadeleştirme ve seyreltmenin yapılması, uluslararası ve ulusal belgelerde tanımlanmış temel beceri ve yetkinliklerin öğrencilere kazandırılması, öğrencilere değerler eğitiminin verilmesi konularına ağırlık verdiklerini ifade etti.

Bu çalışmaların yanı sıra öğretim programlarının bilgi teknolojileri destekli öğretime uygun hale getirilmesi, programlardaki kazanımları öğrencilerin zihninde somutlaştırmak, kazanımları kavramalarını kolaylaştırmak, konu ve kazanım bazlı öğretim materyallerinin ve içeriklerinin hazırlanması, eğitsel e-içeriklerin genişletilmesi ve geliştirilmesi çalışmalarının devam ettiğini aktaran Yılmaz, 66 dersin öğretim programı güncelleme çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Öğrencilerin en az bir yabancı dili yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek şekilde öğrenmesini sağlamak üzere öğretim programlarında gerekli düzenlemelerin yapıldığının altını çizen Yılmaz, buna ek olarak 5. sınıflarda yabancı dil ağırlıklı İngilizce eğitimi pilot uygulamasının sürdüğünü anımsattı.

Dezavantajlı ve özel yetenekli öğrencilere yönelik çalışmalar

Eğitim sisteminde dezavantajlı öğrencilere yönelik çalışmalara ilişkin bilgiler aktaran İsmet Yılmaz, "İlkokulların 3 ve 4. sınıflarına devam eden öğrencilere yönelik olarak daha önceki yıllarda çeşitli nedenlerle okuma, okuduğunu anlama, yazma ve temel matematik alanlarında yetersizliği görülen öğrencilerin eksik öğrenmelerinin giderilmesini amaçlayan İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) hazırlandı. Pilot uygulama sonrası İYEP'in ülke genelinde ihtiyacı bulunan tüm 3 ve 4. sınıf öğrencilerine uygulanarak yaygınlaştırılması hedeflenmektedir." bilgilerini paylaştı.

Özel yetenekli öğrencilerin eğitimi için bu yıl yeni bir uygulama başlattıklarını ifade eden Yılmaz, İstanbul'da kurulan Araştırma Geliştirme ve Uygulama Okulu'nda ülke genelinde Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) seçme sınavları baz alınarak 30 ortaokul, 30 lise özel yetenekli öğrencisi seçerek eğitim öğretime başlandığını dile getirdi.

Suriyeli öğrencilerin eğitimi

Bakan Yılmaz, Türkiye'de geçici koruma altında bulunan Suriye vatandaşlarının eğitimlerine yönelik güncel istatistikleri de açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün 2017 yılı verilerine göre, Türkiye'de okul öncesi dahil, 5-17 yaş arası, okul çağında yaklaşık 976 bin Suriyeli'nin bulunduğunu aktaran Yılmaz, 253 bin 542 geçici eğitim merkezlerinde, 358 bin 966 okulda olmak üzere toplam 612 bin 508 Suriyeli öğrenciye Bakanlık tarafından eğitimöğretim hizmeti verildiğini bildirdi.

Yılmaz, hayat boyu öğrenme faaliyetleri kapsamında ise 2016-2017 eğitim ve öğretim döneminde 7 milyon 690 bin 81 vatandaşın eğitim aldığını belirtti.

Türk yükseköğretim sistemi

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Türkiye'de yükseköğretim alanındaki okullaşma oranında 2003-2014 yılları arasında çok önemli sıçrama yaşandığına ve yatay büyüme olarak adlandırılabilecek önemli düzeyde bir büyümeye şahit olunduğuna dikkati çekti.

Türkiye'de, 112 devlet, 67 vakıf yükseköğretim kurumu, 5 vakıf meslek yüksekokulu ile Milli Savunma, Türk-Japon Bilim ve Teknoloji üniversiteleri ile birlikte toplam 186 yükseköğretim kurumunun bulunduğuna değinen Yılmaz, şunları söyledi:

"2016-2017 eğitim ve öğretim döneminde öğrenci sayımız da 7 milyon 198 bin 987’ye ulaştı. Bu öğrenci sayımız ile Avrupa Yükseköğretim Alanı'ndaki ikinci en büyük öğrenci sayısına sahip ülke konumuna gelinmiştir. Bu öğrenci sayısının 2 milyon 555 bin 926'sı önlisans, 4 milyon 71 bin 579'u lisans, 480 bin 215'i yüksek lisans, 91 bin 267'si doktora öğrencisidir. Öğretim elemanı sayımız ise 151 bin 763 olup bunun 71 bin 390'ı öğretim üyesidir."

Yükseköğretim kurumlarında gerçekleştirilen en önemli girişimlerin Kalite Kurulu'nun oluşturulması ve misyon farklılaşması odaklı ihtisaslaşma olduğunu anlatan Yılmaz, Yükseköğretim Kalite Kurulu'nun yapılanmasının kısa süre içinde tamamlanacağını dile getirdi.

Üretim Reform Paketi içinde yer alan ve yükseköğretim sisteminde yapısal değişiklikler öngören düzenlemenin 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'na eklendiğine işaret eden Yılmaz, bu kapsamda ikincil mevzuat çalışmalarının başlatıldığını aktardı.

Bakan Yılmaz, Reform Paketi'nde yer alan projeleri hayata geçirebilmek üzere nitelikli insan kaynağına ihtiyacını gidermek için öncelikli alanlarda, öğretim üyesi ihtiyacı olan alanlarda ihtisaslaşacak 912 araştırma görevlisi için ilana çıkıldığını belirtti.

ÖSYM sınavlarına bir yılda 9 milyon aday girecek

ÖSYM'nin faaliyetleri hakkında da bilgi veren Yılmaz, kurumun 10 bin 469 başvuru merkezinden başvurular alınıp, 176 sınav koordinatörlükleri ile çok sayıda sınav yapıldığını, 2017 sonu itibarıyla merkezin yaptığı 40 sınava giren aday sayısının 9 milyonu bulacağını söyledi.

Ankara'da yeni hizmete açılan Esenboğa e-Sınav Merkezi'nin, aynı anda 5 bin adayın elektronik sınava girebildiği, dünyanın en büyük elektronik sınav merkezi olduğunu ifade eden İsmet Yılmaz, bu merkezde yapılan elektronik sınavlara ALES ve EDUS sınavının da eklendiğini aktardı.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, kamu kurumlarından gelen talepler doğrultusunda 2018 yılından itibaren halen yazılı ortamda yapılan bazı sınavların da elektronik sınav olarak gerçekleştirilmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kıbrıslı Türklerden 'Zeytin Dalı'nı hazmedemeyen gazeteye tepki
Dünya

Kıbrıslı Türklerden 'Zeytin Dalı'nı hazmedemeyen gazeteye tepki

Kıbrıs’ta yayınlanan “Afrika” isimli gazetenin Türkiye’yi işgalci gösteren yayınlarına Kıbrıs halkı bu sabah tepki gösterdi. Kıbrıslı Türkler ay yıldızlı bayraklarla söz konusu gazetenin önünde toplanarak protesto gösterisinde bulundu. Halkın tepkisi sürüyor.
Terör propagandası yapan doktor gözaltına alındı
Gündem

Terör propagandası yapan doktor gözaltına alındı

Kütahya'da devlet hastanesinde çalışan bir doktor, Türkiye'nin Afrin'e başlattığı harekatının ardından sosyal medyada yaptığı terör propagandası sonrası gözaltına alındı.
Aubameyang'ın alternatifi hazır
Spor

Aubameyang'ın alternatifi hazır

Borussia Dortmund, Pierre Emerick Aubameyang'ın Arsenal'e transfer olması halinde Olivier Giroud'yu kadrosuna katacak.
Burak Özçivit'in Afrin mesajına eleştiri yağmuru
Hayat

Burak Özçivit'in Afrin mesajına eleştiri yağmuru

Burak Özçivit, Afrin operasyonuna destek için yer aldığı projeden çekilmiş asker üniformalı fotoğrafını paylaşınca eleştiri yağmuruna tutuldu. Hayranlarının yoğun tepkisiyle karşılaşan Özçivit, fotoğrafını bir süre sonra yoruma kapattı.
Çok önemli KİT açıklaması
Ekonomi

Çok önemli KİT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu KİT'lerde yeni istihdam alanları açacaklarını belirterek, "O istihdam alanlarına taşeronda çalışan kardeşlerimizi geçirerek peyderpey o alanda da taşeronu sonlandırmak için çalışma içerisinde olacağız." dedi. KİT'ler kadroya geçecek mi, KİT'ler taşeron işçi konusundan yararlanacak mı? İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'ndan flaş KİT ve taşeron işçi açıklaması