|

ABD’li savcılara soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Reza Zarrab’ın ABD’de yargılandığı davanın eski savcısı Preet Bharara ile savcı Joon Kim hakkında soruşturma başlattı. Başsavcılık açıklamasında gerekçe olarak “belge, delillerin çalıntı, sahte içerikli ve kaynağı belli olmayacak nitelikte olduğu” gösterildi.

Yeni Şafak ve
04:00 - 19/11/2017 Pazar
Güncelleme: 10:39 - 19/11/2017 Pazar
Yeni Şafak
Preet Bharara - Joon H. Kim
Preet Bharara - Joon H. Kim

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD'li eski Savcı Preet Bharara ve Savcı Joon H. Kim hakkında soruşturma başlattı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin Newyork Güney Bölge Mahkemesi’nde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hakkında devam eden yargılamada, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen önceki birtakım soruşturmalardaki bilgi, belge ve kayıtların delil olarak kullanıldığı iddiası üzerine inceleme ve araştırmanın yapıldığı belirtildi.

DELİLLERİN KAYNAĞI BELLİ DEĞİL

Açıklamada, “Avukat Cathy Fleming’in Newyork Güney Bölge Mahkemesi’nde vermiş olduğu 30 Ekim 2017 tarihli yeminli ifadeden de anlaşılacağı üzere, ‘Yargılama dosyasına sunulan belge ve delillerin, çalıntı, sahte içerikli ve kaynağı belli olmayacak nitelikte olduğu’nu beyan ettiği tespit edilmiştir. Verilerin kim tarafından ne şekilde elde edildiği konusunda soruşturma başlatılmıştır” denildi. ABD adli makamlarına Adalet Bakanlığı aracılığıyla herhangi bir belge, içerik ve ses kaydı verilmediği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Cumhuriyet Başsavcılığımızca, Adalet Bakanlığı’na yazılan 17 Kasım 2017 tarihli adli yardım talebini içerir resmi yazı ile ifadede bahsi geçen ve ABD’deki yargılamada kullanıldığı anlaşılan belge, ses kaydı ve içeriklerin ne şekilde ve ne zaman elde edildiği, kim ya da kimlerden temin edildiği, bu kişilerin nerede olduğu ve bu konudaki yazılı ifadelerin nelerden ibaret olduğu sorulmuştur. Bu kapsamda, uluslararası hukuka, iç hukukumuza açıkça aykırı olan bu eylemler nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca Newyork Güney Bölgesi eski Savcısı Preet Bharara, Savcı Joon H. Kim ve diğer savcılık görevlileri hakkında soruşturma başlatılmıştır.”

#FETÖ
#Savcı
#ABD
7 yıl önce