Gündem AİHMi yol etti

AİHM’i yol etti

Seçim süreci devam ederken zaferini ilan edip, hukuk içinde hakkını arayan AK Parti’nin usulsüzlüklere itirazını eleştiren CHP, geçmişte yaptıklarını çabuk unuttu.

Yasemin Asan Yeni Şafak
CHP Genel Merkez Binası
CHP Genel Merkez Binası

CHP, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişe olanak sağlayan 16 Nisan 2017’deki anayasa referandumunda mühürsüz oyların geçerli sayılmasına yönelik YSK kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürdü. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, YSK'nın almış olduğu karar nedeniyle "referandumun gayrimeşru hale geldiğini" iddia ederek AİHM'de Türkiye’deki bir seçimi tartışmaya açmıştı. Ancak AİHM, başvurusunu reddettiği CHP’yi eli boş göndermişti.

YAVAŞ İÇİN SEFERBER OLDU

Bugün kendisi ile çelişen CHP’nin ikinci çarkı ise 2014 seçimlerinde yaşandı. Mansur Yavaş, 2014'teki yerel seçimlerde CHP'den Ankara adayı olmuş ancak seçilememişti. CHP, kanuna aykırı hallerin mevcut olduğu iddiasıyla seçimin iptal edilmesi talebiyle YSK'ya itirazda bulunmuş, bu itiraz reddedilmişti. Daha sonra Yavaş ile CHP, adil yargılama haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle AYM'ye bireysel başvuru yapmıştı. AYM'den beklediğini alamayan CHP ve Yavaş, AİHM'in yolunu tuttu ancak başvuru reddedildi.

CHP'de ikiyüzlülük: Birçok il ve ilçede kendileri de itiraz etti
SEÇİM
CHP'de ikiyüzlülük: Birçok il ve ilçede kendileri de itiraz etti
Abone Ol Google News
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye videolu mesaj: Önümüzdeki 10 yıl insanlığın kaderini tayin edecek
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye videolu mesaj: Önümüzdeki 10 yıl insanlığın kaderini tayin edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biyolojik çeşitliliğin korunmasını ve ekonomiye katkısını kısa vadeli hedefler olarak asla görmemeliyiz. Ekonomik sektörlerin tamamında farkındalığı artırarak bu alanda özel sektörlerin yatırım yapmasını teşvik etmeli, karşı karşıya kaldığımız sorunları birer fırsata çevirmeliyiz. 2022’de BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 16. Taraflar Konferansına ev sahipliği yapacak ve 2 yıllık dönem başkanlığı görevini yerine getirecek Türkiye bu süreçte biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir kullanımı için gerekli adımların atılmasında öncü rol oynayacaktır. Önümüzdeki on yıl insanlığın kaderini tayin edecek. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri için biyolojik çeşitliliğin korunmasına ihtiyaç var." dedi.
Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan'ı Moskova'da toplantıya çağırdı
Dünya

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan'ı Moskova'da toplantıya çağırdı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları ile Moskova’da toplantı yapılması çağrısında bulundu. Lavrov, "Rusya olarak Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını Moskova'da toplantıya çağırıyoruz" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni Kuveyt Emiri ile telefonda görüştü
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni Kuveyt Emiri ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, vefatından derin teessür duyduğu Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'a Allah'tan rahmet dilerken, merhumun ailesine ve dost Kuveyt halkına taziyelerini iletti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.