Gündem AK Partinin yaptırdığı son anket

AK Parti'nin yaptırdığı son anket

AK Parti'nin son yaptırdığı anketlerde bugün seçim olsa oyunu vereceğini söyleyen seçmenin oranı arttı. Bugün seçim olsa AK Parti'ye oy vereceğini söyleyen seçmenin oranı yüzde 46'yi buldu. Tüm illeri masaya yatırıp neden oy kaybettiğinin değerlendirmesini yapan AK Parti'de özellikle kıl payı kaybedilen 18 il üzerinde durulacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
AK Partinin yaptırdığı son anket
AK Parti koalisyon kurma çabalarına karşılık muhalefetin işi yokuşa sürmesi ve erken seçimin zorunlu hale gelmesi ihtimaline karşı seçim hazırlıklarına başladı.

AK Parti'nin seçim sonrasında yaptırdığı anketler ise ilginç sonuçlar ortaya koydu. Sabah'ta yer alan habere göre bugün seçim olsa AK Parti'ye oy vereceğini söyleyen seçmenin oranı yüzde 46'yi buldu. AK Parti'nin erken seçim stratejisinin ana ayakları ise şunlar olacak:

Yeni bir söylem

AK Parti, her alanda söylemini yenileyecek. Kürt kökenli vatandaşlara dönük yanlış anlamalara neden olabilecek bir dil kullanılmayacak. Kamuoyunda oluşmaya başlayan "çözüm sürecinden vazgeçiliyor" algısının önüne geçilecek. Süreç ile demokratikleşmenin ayrı şeyler olduğu vurgusu yapılacak.

Umut verecek vaat ve projeler

Geleceğe dönük umut verici proje ve vaatlerin bulunmamasının oy kaybına neden olduğu tespiti yapıldı. "Ekonomi ve demokratikleşme" ağırlıklı seçim kampanyasında halka umut verecek vaat ve projelere yer verilecek. Ekonomik vaatler dar gelirli, emekliler gibi sıkıntılı kesimlerin durumlarının düzeltilmesine yönelik olacak.

Söylem birliği

Partide bir söylem birliği oluşturulacak. Bunun için bir komisyon kurdu. Önemli gelişmeler karşısında nasıl tavır takınılacağı ve yapılacak açıklamaların çerçevesi komisyonda belirlenecek.

Seçim güvenliği

Doğu ve Güneydoğu'daolu'da taşımalı oy kullanma düşünülüyor ancak yasa ve Anayasa değişikliği gerektiği için bu zor görünüyor. Vatandaşlardan biri kendisinin oy kullanmak için alınıp sandığa götürülmediğini belirtip başvuruda bulunursa seçimlerin iptali de gündeme gelebilecek. AK Parti'nin üstünde durduğu ikinci düzenleme ise sandık başkanlarının seçim kurulları tarafından devlet memurları arasından yapılması.

Koalisyon mesaisi

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün partisinin CHP ve MHP ile koalisyon çalışmalarını yürütecek iki ayrı heyetle toplantı yaptı. Komisyon üyelerinin hazırlanan raporları Davutoğlu'na sundukları toplantılarda görüşmelerde izlenecek metot ve diğer detaylar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

18 il için özel çalışma

AK Parti, tüm illeri masaya yatırıp neden oy kaybettiğinin değerlendirmesini yaptı. Olası erken seçimde bu değerlendirmeler kapsamında adım atılacak. Özellikle kıl payı kaybedilen 18 il üzerinde durulacak. AK Parti'nin hesaplamalarına göre 18 ilde 45 bin daha oy alınsa tek başına iktidar çıkabilirdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.