Gündem Akar TSKnin tek hedefi teröristlerdir

Akar: TSK'nin tek hedefi teröristlerdir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TSK'nin bütün amacının teröristleri etkisiz hale getirmek olduğunu belirterek "Bizim et ve tırnak gibi olduğumuz, aynı coğrafyayı, ekmeği yüzyıllardır paylaştığımız Kürt kardeşlerimizle hiçbir problemimiz olmadığını bütün dünya alem bilsin diyoruz." dedi.

Haber Merkezi AA
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla Milli Savunma Bakanlığında düzenlenen törene, şehit yakınları, Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvveleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Bakan yardımcıları ile karargahta görevli subay ve astsubaylar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunduğu törende konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "zafer" kelimesinin Çanakkale'de anlam kazandığını, asil milletin iki asırdır devam eden makus talihini de değiştirdiğini belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kutsal vatan topraklarının bütünlüğünü, milletin huzur ve güvenliğini hedef alan başta FETÖ, PKK/YPG/PYD ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadele ettiğini dile getiren Akar, "Bu mücadele yurt içi ve sınır ötesinde gece-gündüz, yaz-kış, dağ-bayır demeden azim ve kararlılıkla sürdürülmektedir." diye konuştu.

Terörle mücadele harekatının 24 Temmuz 2015'te başlayan yeni safhasıyla teröristlerin "girilemez" olarak nitelendirilen yerlere girildiğini, "ulaşılamaz" denilen yerlere ulaşıldığını vurgulayan Bakan Akar, çukur operasyonları, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında kazanılan başarıları hatırlattı.

"15 Temmuz direnişi tarihin altın sayfalarında hak ettiği yeri almıştır"

15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminin de akamete uğratıldığını belirten Akar, "Aziz milletimizin bu hain darbe teşebbüsüne karşı gösterdiği şanlı direniş, tarihimizin altın sayfalarında hak ettiği yeri almıştır." ifadesini kullandı.

Hulusi Akar, ülkenin ve milletin güvenliğini sağlamak ve bölgede istikrarı tesis etmek için yapılan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla 3 bin civarında DEAŞ'lı, 5 bin civarında PKK/YPG'li teröristin etkisiz hale getirildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Bu operasyonlar, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başta Suriye olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılı olarak gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile tüm dünyaya gösterdiği kararlılık, Münbiç ve Fırat'ın doğusunun teröristlerden temizlenmesi noktasında da devam etmektedir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Münbiç ve Fırat'ın doğusu, terör örgütü PKK/YPG ve DAEŞ'ten temizlenerek gerçek sahiplerine teslim edilecek, sınırlarımızda bir terör koridoru oluşturulmasına asla müsaade edilmeyecektir. Bu konuda kararlı olduğumuzu herkesin bilmesini istiyoruz.Tüm operasyonlarda şanlı tarihimiz ve köklü kültürümüz gereği sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmıştır. Sivil, masum kişilerin, dini, kültürel yapıların, tarihi eserlerin ve çevrenin zarar görmemesi için hem icra, hem planlama aşamasında diğer hiçbir ülkenin göstermediği kadar dikkat ve hassasiyetle davranılmıştır."

"Kürt kardeşlerimizle hiçbir problemimiz olmadığını bütün dünya alem bilsin diyoruz"

Türkiye'nin bölgedeki herhangi bir etnik grupla hiçbir zaman meselesinin olmadığını vurgulayan Akar, şöyle konuştu:

"TSK'nin bütün amacı, gayreti, tek yaptığı şey teröristleri etkisiz hale getirmektir. Bizim et ve tırnak gibi olduğumuz, aynı coğrafyayı, ekmeği yüzyıllardır paylaştığımız Kürt kardeşlerimizle hiçbir problemimiz olmadığını bütün dünya alem bilsin diyoruz. Fakat bazı sağır kulaklar, kör gözler bunları anlamamakta ısrar ediyor. Sanki TSK'nin oradaki milletlerle veya Kürtlerle sorunu varmış gibi olayı çarpıtıyorlar, olayı kesinlikle fitne fesat içine sokmak suretiyle amacımızı farklı göstermeye çalışıyorlar. TSK'nin tek hedefi teröristlerdir, yurt içinde ve yurt dışında. Bunun dışında hiç kimseyle özellikle Kürt kardeşlerimizle hiçbir sorunumuz yoktur, hiçbir sorunumuz olmayacaktır."

  • "Mavi vatan" olarak nitelendirdiği denizlerdeki hak ve menfaatlerin korunması için de faaliyetlerini kararlılıkla sürdürdüklerini belirten Bakan Akar, "Ege'de, Doğu Akdeniz'de ve Kıbrıs'ta sorunların barışçıl yollarla çözülmesinden yanayız. Bununla birlikte Türkiye, mavi vatanımızda hiçbir 'oldubitti'ye müsaade etmeyecektir. Bizim içinde olmadığımız hiçbir kararı kabul etmeyeceğiz. Sonuç olarak Türkiye, bölgenin huzur ve güvenliği için gösterdiği çabaları ve kurduğu iş birlikleri ile hem sahada, hem masada olmaya devam edecektir." şeklinde konuştu.

Şehit yakınlarının acılarını, gözyaşlarını dindirmek için hep birlikte hareket ettiklerini belirten Akar, "En son teröristi de etkisiz hale getirme kararlılığıyla yürüttüğümüz operasyonlarla şehit ve gazilerimizin kanı yerde bırakılmadı, bırakılmayacak, gözyaşlarınızın hesabı soruldu, sorulacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Hakkari'de kaçakçılık operasyonu: Kırmızı cıva yakalandı
GÜNDEM
Hakkari'de kaçakçılık operasyonu: Kırmızı cıva yakalandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mutabakat açıklaması: Güvenli bölgeden teröristlerin çekilmesi başladı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mutabakat açıklaması: Güvenli bölgeden teröristlerin çekilmesi başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da cuma namazının ardından yaptığı açıklamada "120 saatlik süreç içeresinde malum terör örgütü YPG'nin, güvenli bölge olarak belirlediğimiz bölgeyi terk etmesi söz konusu. Milli Savunma Bakanım ile görüştüm çekilmenin başladığını söyledi" dedi.
HDP'lilerden oturma eylemini engellemek için yaptıkları çirkin harekete annelerden tepki: Onların sonu geldi artık
Gündem

HDP'lilerden oturma eylemini engellemek için yaptıkları çirkin harekete annelerden tepki: Onların sonu geldi artık

Diyarbakır annelerinin, dağa kaçırılan çocuklarına kavuşma ümidiyle 3 Eylül'den bu yana sürdürdüğü oturma eylemini engellemek isteyen partililer HDP il binası önüne parti otobüsünü park etti. Polisin ihtarı ile yerinden kaldırılan otobüsün ardından eylemine devam eden anneler HDP'lilere tepki gösterdi. Acılı anne Süheyla Demir ise "Biz onları yenene kadar buradayız. Çocuklarımızı almadan buradan gitmiyoruz. Her gün oturduğumuz yere aracı çekmişler, sanıyorlar ki bizi yıldıracaklar. Biz yılmıyoruz. Onların sonu geldi artık. Bir partinin milletvekili acılı annelere bunları söylüyorsa, Kürtlüğü nasıl savunduklarına şaşırıyorum." ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecileri kabul etti: ABD sözünü tutmazsa harekat sürer, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecileri kabul etti: ABD sözünü tutmazsa harekat sürer, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de

Yabancı Mensupları kabulünde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "

PYD’nin bıraktığı 750 DEAŞ’lının 195’i yakalandı. Amerika 120 saatlik sürenin sona erdiği salı akşamına kadar bize verdiği sözleri tutabilirse güvenli bölge konusu çözülmüş olacaktır ama bu söz bilaistisna yerine getirilmemiş olursa 120'nci saatin sona erdiği dakika, Barış Pınarı Harekatımız kaldığı yerden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir. Şu anda tabii daha henüz terör örgütleri çıkmış değil. 120 saati bunun için belirledik" dedi. Trump'ın mektubu ile ilgili açıklamada bulunan Erdoğan, "Elbette bizler bunu unutmadık. Unutmamız doğru değil ama bizim karşılıklı olan sevgi, saygımız da bunları sürekli gündemde tutmaya müsaade etmiyor. Bu konuyu bugünkü meselemiz ve önceliğimiz olarak da görmüyoruz. Vakti saati geldiğinde bu konuyla ilgili olarak gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz" ifadesini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.