Gündem Ankarada ekmeğe zam geldi Bugünden itibaren geçerli olacak

Ankara'da ekmeğe zam geldi: Bugünden itibaren geçerli olacak

Ankara'da fırıncılar ekmeğe zam kararı aldı. Bugünden itibaren geçerli olacak zam kararından sonra 200 gram ekmek üç liradan dört liraya yükseldi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
​Ankarada ekmeğe zam geldi: Bugünden itibaren geçerli olacak
Arşiv

Ankara'da fırıncılar, artan maliyetler gerekçe gösteredrek ekmeğe zam kararı aldı.

200 GRAM EKMEK DÖRT LİRA

200 gram ekmeğin fiyatı 3 liradan 4 liraya çıktı. Ata ekmeği 8 lira olurken, kepek Ekmek ise 6,50 liraya yükseldi.

ZAM FİYATLARA BUGÜN YANSIYACAK

Başkentte ekmeğe yapılan zamların bugünden geçerli olacağı öğrenildi.

Ankara Fırıncılar Odası'nın yayınladığı yeni fiyat listesi:

Ekmeğimizle oynuyorlar: Üç TL’nin üzerinde satış yapan fırınlara rekor cezalara yolda
FOTOĞRAF 11
Title
İstanbul’da son günlerde ekmek fiyatında tam bir karmaşa yaşanıyor.
Title
İstanbul Ticaret Odası, şubat ayı meclis toplantısında 210 gram ekmeğin fiyatının 3 TL olarak belirlendiğini açıkladı.
Title
Ancak son günlerde bazı fırınlarda ekmeğin fiyat 5 TL'ye kadar çıktı. İstanbul'da Anadolu ve Avrupa Yakası'nda ekmek fiyatları 4 ila 5 TL arasında seyrediyor.
Title
Ticaret Bakanlığı yetkilileri, konuyla ilgili Sabah gazetesine konuştu. Yetkililer ekmek fiyatını belirleme yetkisinin bakanlıkta olmadığını belirtirken şu ifadeleri kullandı:
Title
\"Biz belirlenen fiyatın üzerinde satış söz konusu ise haksız rekabet kapsamında denetim yaparız. Bu konuda artan şikayetlere istinaden İstanbul'da önceki gün ciddi bir denetim süreci başlatıldı.
Title
Belirtilen fiyat üzerinde satış yapan fırınlar belirleniyor. 210 gram ekmeği 3 TL üzerinde satan fırınlara haksız fiyat uygulaması sonucu ceza kesilecek. Cezalar 14 bin TL'den başlıyor. 144 bin TL'ye kadar çıkıyor\" dedi.
Title
İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, \"İstanbul'da ekmek kilogram fiyatı 14 TL civarında. Biz bu fiyatın artmasını talep ettik. Türkiye genelinde ekmek fiyatları 19-20 TL arasında seyrediyor. Biz de buradan hareketle İstanbul'da 210 gram ekmeğin 4 TL olmasını istedik. Konuyla ilgili talebimizi esnaf odasına ilettik.
Title
Odanın 30 gün içinde talebimizi reddetme hakkı var. Reddetmezse komisyon toplanıyor. Komisyonun toplanmasını bekliyoruz. Biz denetimlerimizi yapıyoruz. Bize üye hiçbir fırın bu fiyattan satmıyor. Bahsettiğiniz fırınlar bize değil İTO'ya üye\" ifadelerini kullandı.
Title
Her ilin ekmek fiyatları oluşturulan komisyonlar tarafından belirleniyor. İstanbul'da ekmek fiyatları ise Esnaf Odaları Birliği, İstanbul Fırıncılar Odası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İl Ticaret Müdürlüğü, İstanbul İl Tarım Müdürlüğü ve İstanbul Ticaret Odası'nın da içinde olduğu bir komisyon tarafından belirleniyor.
Title
Komisyonda alınan karar Ticaret Bakanlığı'nın onayına sunuluyor. İstanbul Fırıncılar Odası artan maliyetler gerekçesi ile komisyonun tekrar toplanmasını talep etti ve ekmeğin kilogram fiyatının 20 TL'ye yükselmesini istedi.
Title
Bu durumda 210 gram ekmeğin de 4 TL'ye çıkarılmasını talep etti. Ancak komisyon henüz toparlanmadı. Dolayısıyla 210 gram ekmeğin 3 TL'nin üzerinde satılması satılması kanunen yasal değil.
Ekmeğimizle oynuyorlar: Üç TL’nin üzerinde satış yapan fırınlara rekor cezalara yolda
İstanbul'da son dönemde çoğu ilçede ekmek fiyatı 5 TL oldu. Fiyatı belirleyen komisyonun üyeleri İstanbul Fırıncılar Odası ve İstanbul Ticaret Odası ekmeğin 3 TL olduğunu iddia ediyor. Ticaret Bakanlığı ise denetimlere başladı. Buna göre, 210 gram ekmeği 3 TL üzerinde satan fırınlara haksız fiyat uygulaması sonucu ceza kesilecek.

İstanbul'da ekmeği beş liraya çıkartan fırınlar denetlendi
EKONOMİ
İstanbul'da ekmeği beş liraya çıkartan fırınlar denetlendi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.