Gündem Aşiretler PKKya artık yeter dedi

Aşiretler PKK’ya artık yeter dedi

Aşiret temsilcileri, terör örgütü PKK’nın bölgedeki terör saldırılarına tepki göstererek, seferberlik çağrısı yaptı. Metinan aşireti temsilcisi Akıcı, “Hepimiz meydanlara çıkıp artık bu olaya ‘dur’ dememiz lazım” derken, Şahinan aşireti temsilcisi Gülçer, “Bu ülkede başka bayrak olmaz” dedi.

Haber Merkezi AA
Diyarbakır'da, Metinan ve Şahinan aşiretlerinin temsilcileri, son dönemde terör örgütü PKK'nın bölgede artan terör saldırılarına tepki göstererek, tüm kesimlerin terör örgütüne karşı sesini yükseltmesi gerektiğini belirtti.

Metinan aşireti temsilcisi Reşit Akıcı, bazı nedenlerden dolayı katılamadığı Van'daki toplantıya aşiret olarak destek verdiklerini söyledi. Terör örgütünün çukur ve barikatlardan sonra sivillere ve siyasetçilere yöneldiğine işaret eden Akıcı, aşiretler olarak bu saldırıların karşısında olduklarını belirtti.

DEMİRTAŞ'A ÇAĞRI

Terör örgütü PKK'nın derhal saldırılarına son vermesi gerektiğini ifade eden Akıcı, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a seslenerek, “Basının karşısına çıkıp 'biz bu olayların karşısındayız, biz bu olayları kınıyoruz' demesini bekliyoruz ama bizler böyle bir açıklama duymadık” dedi.

KRAL ÇIPLAK DEMELİYİZ

Akıcı, “Aşiretler olarak her zaman devletin yanında olduk ve öyle de kalacağız. Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan bütün halklar, gerek aşiretler gerek sivil toplum kuruluşları gerek bireyler hepimiz meydanlara çıkıp artık 'Kral çıplak' dememiz lazım. Bu olaya 'dur' dememiz lazım. Evet belki tehditler alırız, belki öldürülürüz ama hak yolunda bu tür olaylara artık 'yeter' dememiz lazım” diye konuştu.

BAŞKA BAYRAK OLMAZ

Şahinan aşireti temsilcisi Mehmet Sait Gülçer de Van'daki aşiret liderleri bildirisini desteklediklerini bildirerek, “Hepimiz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, bu bayrağın altında yaşıyoruz. Biz, bayrağımızı seviyoruz. Bizim tek bayrağımızdır, bu ülkede başka bayrak olmaz. Kimse kimseyi kandırmasın” şeklinde konuştu.

HER GÜN DEĞİL BİR KEZ ÖLELİM

Terör örgütü PKK'nın 30 yıldan bu yana bölgeye kandan başka bir şey getirmediğini işaret eden Gülçer, şunları söyledi:
“Sözde diyorlar ki 'Kürt halkı için bir mücadele veriyoruz.' Sen benim için mücadele veriyorsun, kalkıp beni öldürüyorsun. Senin ne hakkın var, gidip bir ilçe başkanını öldürüyorsun. Kimse başka bir partide siyaset yapmasın mı? Hani demokrasi, hani insan hakları? Bu bölge halkı her şeyi görüyor, artık her şeyin farkında. Sokaklara dökülme zamanı geldi, başka çare yok. Her gün öleceğimize bir kez ölelim, yeter artık.”

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.