Gündem Başbuğa siyasi ayak davası

Başbuğ’a siyasi ayak davası

Askerlerin sivil mahkemede yargılanmasının önünü açan yasa değişikliğinin FETÖ’nün direktifi ile hazırlandığını ileri süren eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında dava açıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Başbuğ’a siyasi ayak davası
İlker Başbuğ

ABDULLAH SARİCA

Askerlerin sivil mahkemede yargılanmasının önünü açan yasa değişikliğinin FETÖ’nün direktifi ile hazırlandığını ileri süren eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında dava açıldı. Başbuğ, 28 Ocak 2020’de bir televizyon programında söz konusu düzenlemede imzası olan milletvekillerinin FETÖ’nün siyasi ayağı olduğunu savunmuştu. Teklifte imzası bulunan AK Partili Bekir Bozdağ, Mustafa Elitaş, Ahmet Aydın, Abdurrahman Müfit Yetkin, Mehmet Ceylan ve Yahya Doğan 7 Şubat 2020’de Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı ve Başbuğ hakkında “kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret” suçu kapsamında 1 yıl 5 aydan 4 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

İlker Başbuğ’un 4 yıla kadar hapsi istendi
GÜNDEM
İlker Başbuğ’un 4 yıla kadar hapsi istendi

KANIT SUNAMADI

  • “Şikayetçi milletvekillerinin kanun değişikliği sırasında FETÖ ile iştirak halinde hareket ettiklerine yönelik somut bir bilginiz var mı?” sorusu yöneltilen Başbuğ “Onlar sadece kendilerine verilen bir yasa değişikliğini prosedür olarak usule koymuşlardır. FETÖ ile ilişkilerinin olduğuna dair en ufak ne bilgim var, ne de şüphem var” cevabını verdi. İddianamede; teklifin FETÖ’nün emri ve direktifiyle hazırlandığını iddia etse de Başbuğ’un bu hususta herhangi bir kanıt, bilgi veya belge sunmadığı gibi, bilgisinin de olmadığını beyan ettiğine dikkat çekildi. İfade özgürlüğü sınırlarını aştığı belirtilerek suç işlediği vurgulandı.

CHP'li eski milletvekili Dursun Çiçek hakkında iftira suçundan dava
GÜNDEM
CHP'li eski milletvekili Dursun Çiçek hakkında iftira suçundan dava

28 Şubat davası cezaları kesinleşti: 14 kişi için yakalama kararı
GÜNDEM
28 Şubat davası cezaları kesinleşti: 14 kişi için yakalama kararı

Çiçek’e 7 yıl istendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek hakkında da aynı konuda “iftira” suçundan dava açtı. Çiçek hakkında 7 yıl hapis cezası istendi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.