Gündem Batı yeni Sisi istedi

Batı yeni Sisi istedi

FETÖ’nün başarısız darbe girişimini heyecanla karşılayan Batı medyası darbe istedikleri gibi sonuçlanmayınca dezenformasyonlarla dolu bir yayıncılık gerçekleştirdi. Umdukları Sisi senaryosunun halk tarafından bir direnişle püskürtüldüğünü görmezden gelen darbe destekçisi Batı medyası darbeciler aleyhinde tek kelime edemezken gerçekleşen tasfiyeler üzerinde durdu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz gecesi başlattığı başarısız darbe girişimini ilk andan itibaren “darbe oldu” şeklinde duyuran Batı basını halkın meydanlara dökülerek demokrasiye sahip çıkmasını görmezden gelerek Erdoğan ve Türkiye eleştirileriyle dolu haber ve analizlere yer verdı. Başarısızlıkla sonuçlanan askeri müdahaleye pek çok ülkeden kınama mesajları yağarken halkın gösterdği yoğun mücadele dünya genelinde büyük yankı buldu. Ancak darbe destekçisi Batı medyası istediği “Sisi senaryosunu” göremeyince darbeye direnen ve Cumhurbaşkanı'na sahip çıkan halkı arka plana atarak Türkiye'nin daha az demokratik bir ülke olacağını iddia etti.

Yalan haber zinciri

Darbe girşimini “darbe gerçekleşti” şeklinde veren İngiliz yayın kuruluşu BBC 15 Temmuz'dan bu yana darbe yanlısı yayınlarını sürdürdü. Sosyal medya hesabında darbe girişimini destekleyici içerikler paylaşan BBC 15 Temmuz gecesi Erdoğan aleyhinde analizlere sitesinde geniş yer verdi. Middle East Eye adlı haber sitesinden David Hearst'ın yazısında aktardığı bilgilere göre BBC Arapça, Sky News Arapça ve El Arabiya kanalları darbe girşiminden sonra darbenin başarılı olduğu ve Erdoğan'ın Almanya'ya kaçtığı iddialarına yer verdi. Yazısında Batı liderlerinin darbe gecesi sessizliğine de değinen Hearst, ABD Başkanı Barack Obama ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile çoğu yabancı basın aracının rüzgar yönüne göre konum aldığını darbe başarısızlıkla sonuçlanınca darbe girişiminin başında kullandıkları ifadelerini değiştirdiklerine dikkat çekti. Yazısında Batı medyasının darbe sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili aktardığı yanlış bilgilerin aksine Erdoğan'ın f-16'ların oluşturduğu tehlikeye rağmen cesurca Atatürk Havaalanına gelişinden bahseden Hearst, Türkiye'nin örnek bir demokrasi dersi verdiğini ve demokrasi timsali kesilen Batı ülkelerinin seçilmiş hükümeti destekleme yönünde başarısız olduğunu belirtti.Darbe şakşakçısı medya


Darbe meraklısı İngiliz Guardian ve The Times gazeteleri ile ABD'li New York Times ve Washington Post gazeteleri yaşanan demokrasi bayramını gözardı ederek kitlesel tasfiyelere yoğunlaştı. Darbecilere tek kelime eleştiri yapmayan yabancı medya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı manşetlerden hedef aldı. Guardian gazetesinde “Darbeye karşı direnişin karanlık yüzü” başlıklı bir yorum yazısında sokaklarda şiddet yanlısı çetelerin belirdiği iddia edildi. Amerika'nın tanınmış dergilerinden Foreign Policy'de yayınlanan analizde darbe kalkışmasının başarısız olmasının nedenini 'liderin öldürülememesine' bağlayarak Erdoğan düşmanlığını gözler önüne serdi.Erdoğan havadayken


Gölge CIA olarak adlandırılan, ABD'nin özel istihbarat ve düşünce kuruluşu Stratfor'un, cuma gecesi Erdoğan'ın uçağı havadayken, uçağın koordinatlarını paylaştığı ortaya çıktı. Sitesinden uçağın rotasını anlık olarak yayınlayan kuruluş Erdoğan'ın İstanbul'a inmeyi reddederek Almanya'ya sığınma talebinde bulunduğu yalanını uydurdu. Darbe yanlısı yayınlarıyla tanınan Diken haber sitesinde de Wikileaks'ın Türkiye ile ilgili 100 bin belgeyi açıklayacağı duyuruldu.Dün Wikileaks'in Twitter hesabından yapılan açıklamada, yayımlanacak belgelerin Türkiye'nin siyasi güç yapısıyla ilgili olduğu belirtildi.İngilizce atılan tweette ise “Mücadeleye hazırlanın” ifadesi yer aldı.
120 saatin hersaniyesini izleyeceğiz

120 saatin her
saniyesini izleyeceğiz

​'Geri çekilme nasıl takip edilecek?' sorusunun yanıtı belli oldu.
Uzlaşmasaydık Türkler tüm bölgeyi alacaktı

'Uzlaşmasaydık
Türkler tüm bölgeyi alacaktı'

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey'den flaş açıklamalar.
DüğümRuslarla çözülecek

Düğüm
Ruslarla çözülecek

Münbiç ve Ayn El Arab'ın durumu için gözler Soçi'de olacak.
Spiegel Online: Trump ve YPG kaybetti

Spiegel Online: Trump ve YPG kaybetti

​Alman dergisi uzlaşıyı böyle yorumladı.
Canımızı kanımızı <br>feda etmeye hazırız

Canımızı kanımızı
feda etmeye hazırız

​Filistinli aktivist Musa Hijazi, Arap Birliği'nin kınamasını yenisafak.com'a değerlendirdi.
16 uçağın<br>sahibi çıkmadı!

16 uçağın
sahibi çıkmadı!

​Hurdaya ayrılıp açık arttırma ile satılacaklar.

Türkiye<br>zafer kazandı

Türkiye
zafer kazandı

​ABD basını Ankara-Washington arasındaki anlaşmayı yazdı.
Siyasi parti ve marketlere saldıracaklardı

Siyasi parti ve marketlere saldıracaklardı

6 terörist İstanbul'da bombalı eylem yapacaktı.
Buz tutmuş<br>kasaba:  Oymyakon

Buz tutmuş
kasaba: Oymyakon

Hava sıcaklığı rekoru eksi 65 derece ile kırıldı.

'Mezat'<br> çetesi çökertildi

'Mezat'
çetesi çökertildi

​Salonlara girişi engelleyerek piyasanın çok altında ürünleri alıyorlardı.
Adım adım nefes kesen operasyon

Adım adım nefes kesen operasyon

Osmangazi'de dorsenin altına yaptıkları düzenek ortaya çıkınca gözaltına alındılar.
Fosfor bombası değil<br>YPG'nin lastikleri!

Fosfor bombası değil
YPG'nin lastikleri!

Foreign Policy dergisi skandal bir habere imza attı.
3 HDP'li<br>belediyeye görevlendirme

3 HDP'li
belediyeye görevlendirme

​Tutuklanan HDP'li başkanların yerine görevlendirme yapıldı.
Büyük zafer

Büyük zafer

​ABD ile masaya oturan Türkiye her istediğini aldı.
Lübnan'da sokaklar karıştı

Lübnan'da sokaklar karıştı

​Vergi protestolarında 2 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.