|

Bisikletli virüs timleri atık maske topluyor

Konya’da Karatay Belediyesi’nce kurulan bisikletli ekipler, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında sokaklarda atık maske ve eldiven topluyor. Toplanan atıklar bir dizi işlemlerin ardından Tıbbi Atık Sterilizasyon Merkezi’ne gönderiliyor.

Haber Merkezi
04:00 - 19/05/2020 Salı
Güncelleme: 14:18 - 19/05/2020 Salı
Yeni Şafak
Konya'daki bisikletli ekipler 7 gün 24 saat verdikleri mesai ile toplum sağlığına önemli katkı sağlıyor.
Konya'daki bisikletli ekipler 7 gün 24 saat verdikleri mesai ile toplum sağlığına önemli katkı sağlıyor.

Konya’da kurulan bisikletli ekipler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında sokağa atılan maske ve eldivenleri topluyor. Kentin metropol ilçelerinden Karatay’da belediye, sokağa atılan ve salgın için oldukça riskli görülen maske ve eldivenleri toplamak için çalışma başlattı.


Karatay Belediyesi Sıfır Atık Birimi’nden seçilen, tulum, çift kat maske ve eldiven giyen personele, üç tekerli bisikletler temin edildi. Cadde ve sokakların yanı sıra kaldırımlarda da faaliyetini sürdüren ekipler, sokaklarda kullanılmış maskeleri bisikletin arkasına monte edilen ve üst düzey izolasyon sağlanan kapalı kutuda biriktiriyor. Atıkları toplamak için uzun mandallı çubukları kullanan ekipler, 7 gün 24 saat verdikleri mesai ile toplum sağlığına önemli katkı sağlıyor.


ATIKLAR CİDDİ TEHLİKE OLUŞTURUYOR
  • Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, salgınla mücadelenin seferberlik ruhuyla sürdürüldüğünü söyledi. Kılca, şunları kaydetti: “Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, sokağa atılan kullanılmış maske ve eldivenleri toplamak üzere ‘bisikletli koronavirüs timi’ oluşturduk. Bisikleti kullanımı kolay ve pratik olduğu için tercih ettik. Şehrimizin birçok noktasında kullanılmış maske ve eldivenler için atık toplama istasyonu kurduk. Halkın yoğun olduğu yerlerde atık toplama noktalarımız var ama sokağa atılanlar ciddi tehlike oluşturuyor. Hassas bir dönemden geçtiğimiz için ekibimizle bu atıkları günlük olarak toplamaya gayret ediyoruz” Kılca, toplanan atıkların bir dizi işlemlerin ardından üst düzey tedbirlerle Tıbbi Atık Sterilizasyon Merkezi’ne gönderildiğini belirtti. Vatandaşlardan Adem Soydan ise bisikletli ekipleri gördüğünde şaşırdığını dile getirerek, “Kaldırımda ve yolda atık maskeleri topladıklarını öğrendiğimde gurur duydum. Bu süreci devletimiz en iyi şekilde idare ediyor” ifadelerini kullandı.
#Konya
#Bisiklet
#Koronavirüs
#Maske
#Karatay Belediyesi
4 yıl önce