Gündem Bu da yalan çıktı Biz hiç Nutuk görmedik

Bu da yalan çıktı: Biz hiç Nutuk görmedik

Kılıçdaroğlu’nun “Suriye’deki Türkmenlere Mustafa Kemal’in Arapça Nutuk’unu gönderdik” iddiası yalanlandı. Türkmenler, “CHP’den bir miktar koli geldi ama Nutuk falan görmedik” diye tepki gösterdi. Türkmen komutan Ahmet Arnavut, “CHP’den bir çöp bile görmedik” dedi. Kerkük’ün Sesi gazetesinden Güngör Yavuzaslan da “Biz Türküz, bize niye Arapça göndermişler anlamadık. Ancak paketlerde Arapça Nutuk yoktu” diye konuştu.

Abone Ol Google News
Mustafa Duran Yeni Şafak
​Bu da yalan çıktı: Biz hiç Nutuk görmedik!
Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Nutuk’ iddiasına Türkmenlerden hem yalanlama, hem eleştiri geldi. Suriyeli Türkmenler CHP’den bir çöp bile almadıklarını ifade ederken, Iraklı Türkmenler de “CHP’den bir miktar erzak kolisi geldi ama Nutuk filan görmedik” ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ’YE CEVAP VERMİŞTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kendisine yönelik milliyetçilik eleştirilerine cevap vermişti. Kılıçdaroğlu “Sayın Bahçeli bilsin. Iraklı Türkmenlere kim yardım yaptı, biliyor musunuz? Biz yaptık. Ama bunun reklamını yapmadık. Suriye'deki Türkmenlere Mustafa Kemal'in Arapça Nutuk'unu gönderen biziz. Sen ne diyorsun kardeşim? Bizim işimiz reklam değil” ifadelerini kullanmıştı.

BİZİ TERÖRİST İLAN ETTİ

Kılıçdaroğlu’nun iddialarını Suriye ve Irak’taki Türkmenlere sorduk. Suriye’deki Türkmenler iddiaya hem yalanladı, hem de tepki gösterdi. Suriye’deki Türkmen komutanlardan Ahmet Arnavut, “CHP’den bir çöp bile görmedik” dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendilerinin de içinde olduğu Özgür Suriye Ordusu’nu (ÖSO) terörist ilan ettiğini aktaran Ahmet Arnavut, “Onlar bize zulüm eden Esed rejimini destekledi. Ne Arapça, ne Türkçe Nutuk, ne de bir yardım gördük. Bize gelen silahlara bile teröristlere gidiyor diyerek itiraz ettiler. Biz CHP’den ziyandan başka şey görmedik, bizi kullanmasılar” dedi. “Sizin haberiniz olmadan yardım yapılmış olamaz mı?” sorumuza ise Arnavut şu cevabı verdi: “Bölgeye bir iğne bile girse haberimiz olur. Bizim halkımızın çoğu zaten ümmi, okuma yazma bilmez. Öyle bir şey yok.”

Kılıçdaroğlu: Sayın Bahçeli bilsin ki Iraklı-Suriyeli Türkmenlere biz yardım yaptık, Arapça Nutuk gönderdik!
OYNAT 00:30
Kılıçdaroğlu: Sayın Bahçeli bilsin ki Iraklı-Suriyeli Türkmenlere biz yardım yaptık, Arapça Nutuk gönderdik!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kendisine yönelttiği 'milliyetçilik' eleştirilerine cevap verdi. Iraklı ve Suriyeli Türkmenlere CHP'nin sahip çıktığını ifade eden Kılıçdaroğlu, 'Sayın Bahçeli bilsin. Iraklı Türkmenlere de Suriyeli Türkmenlere de biz yardım yaptık. TIR'lar dolusu hem de. Arapça Nutuk gönderdik' diye konuştu.

VERDİKLERİ SÖZÜ TUTMADILAR

Irak’taki Türkmenler ise CHP’nin kendilerini iç politika malzemesi yapmasından rahatsız. Böyle bir polemiğin içinde yer almak istemedikleri için isminin yazılmasını istemeyen Türkmenler şunları kaydetti: DEAŞ’ın işgalinden sonra CHP’li Veli Ağbaba başkanlığında bir grup milletvekili bizi ziyaret etti. O dönem bölgede sınırlı sayıda erzak kolisi dağıtıldı. Biz Nutuk filan görmedik. Gönderdilerse bile biz Türküz, bize yine Arapça göndermişler onu da anlamadık. Ayrıca o dönem gelen CHP’li heyet bazı sözler vermişti. O sözlerin hiçbiri de tutulmadı.”

BİZ TÜRKÜZ, ARAPLARA YOLLASINLAR

Kerkük’ün Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Güngör Yavuzaslan da ’’CHP’li bir heyetin 2014 yılında Kerkük’ü ziyaret ettiğini doğrulayarak şunları kaydetti : “Bölgede bir miktar yardım kolisi dağıtıldı. Ancak paketlerde Arapça Nutuk yoktu. Bunun yanında Irak Türkmenlerinin genel sorunsallarında alanda CHP etkisini göremedik. Türkiye Ortadoğu’daki Türkmenlere insani önceliklerle Kızılay, AFAD, TİKA üzerinden yardım yapmaktadır. Örneğin PKK’nın alanda Türkmenlere saldırı ve tacizlerinde CHP yüksek perdeden ses çıktığını göremedik. Umarım Arapça Nutuk eserleri ana okuyucusu olan Arap toplumuna ulaşmıştır. Biz Türkçe okuyup yazan Türkleriz.’’

Kalyon Holding'ten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun çirkin iftiralarına sert cevap
GÜNDEM
Kalyon Holding'ten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun çirkin iftiralarına sert cevap

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.