|
Gündem

Büyük felakette bilanço ağırlaşıyor: 10 ilde 9 bin 57 kişi hayatını kaybetti

Türkiye 6 Şubat 2023 Pazartesi günü son yüzyılın en yıkıcı iki depremini yaşadı. Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından 7,6 büyüklüğünde ikinci depremle sarsıldık. Depremler, 16 milyon kişinin yaşadığı 10 şehirde binlerce binayı yıktı. İki büyük depremde 9 bin 57 kişi hayatını kaybetti, 52 bin 979 kişi ise yaralandı. İşte bölge bölge yaşanan sıcak gelişmeler...

18:07 . 8/02/2023 Çarşamba
Yeni Şafak
Kahramanmaraş'taki 7.7'lik depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlar.

Kahramanmaraş'taki 7.7'lik depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlar.

AFAD'ın verilerine göre 6 Şubat 2023 Pazartesi günü saat 04:17'de Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7.7; saat 13.24'te Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Depremler Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay başta olmak üzere diğer pek çok ilde yıkıma neden oldu. Depremin ardından Türkiye genelinde milli yas ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan depremin vurduğu 10 kentte OHAL ilan edildiğini bildirdi.

İşte bölgede yaşanan son gelişmeler:

22.35
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, akşam saatlerinde Adana'ya gelerek deprem bölgesinde incelemelerde bulundu.
20.56:
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Cilvegözü sınır kapısı açık. İki kapının da açılması için çalışıyoruz. Bu siyasi değil insani bir konu. gelen yardımların Suriye'ye ulaşması adına gerekli desteği de veriyoruz.
20.11:
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay:
"
Tren raylarındaki eğilme, depremden çıkan enerjinin ne kadar büyük olduğunu gözler önüne sermiştir. Millet olarak birlik beraberlik içerisinde seferber olmuş haldeyiz. Bugün itibarıyla baktığımızda 790 artçı deprem olduğunu görüyoruz. Hem içeriden hem dışarıdan arama kurtarma faaliyetleri konusunda 21 bin 600 olmuş durumda. Geleceklerle beraber 66 ülkenin arama kurtarma ekiplerini sahada görüyoruz. Beslenme çerçevesinde köylere de ulaşmaya çalışıyoruz artık. Ulaşılamayan yerler olursa helikopterlerle de destek vermeye başladık. Kapalı yolumuz yok. Havalimanı ile ilgili çirkin bir şekilde siyasi çıkar elde etmek amacıyla yapan şeyler vardı. Hatay havaalanında çalışmalar devam ediyor. Doğalgaz konusunda ana iletim hatlarıyla alakalı sorunu çözmüş durumdayız. Tüm afet bölgesine kontrolü bir şekilde doğal gaz vermeye başlayacağız."

18.45
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesindeki öğrencilerin istedikleri illere nakil edileceğini duyurdu.
18.40
ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) bünyesindeki iki kentsel arama ve kurtarma ekibi, Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen deprem sonrası yürütülen yardım çalışmalarına destek olmak amacıyla bugün İncirlik Hava Üssü’ne ulaştı.

"TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLMİŞTİR"

 • 18.15 Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da yaptığı konuşmada, "
  İki büyük depremde 9 bin 57 kişi hayatını kaybetti, 52 bin 979 kişi ise yaralandı
  .
  İşimiz kolay değil. Bölgede etkilenen insan sayısı 13,5 milyon
  .
  71 ilden deprem bölgesine yardım konvoyu yola çıkarıldı.
  Kimseyi yıkıntıların altında bırakmayacağız.
  Bu dönem birlik ve beraberlik dönemidir. Hükümetin tüm imkanları seferber edilmiştir. Yıkımın büyüklüğüne hava şartlarının zorluğu da eklendi.
  Böylesine büyük bir felakete hazır olmak mümkün değil. Devlet millet el ele vererek afetin yol açtığı yıkıntıları kaldıracağız..
  " ifadelerini kullandı.
18.10 Cumhurbaşkanı Erdoğan
Elbistan ve Pazarcık merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunmak üzere Hatay'a geldi.
17.54
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman'da, 56 yaşındaki Latife Bozan, depremden 61 saat sonra yaralı kurtarıldı.
17.20
Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesinde saat 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
15.57
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremin vurduğu illerden Hatay'ın Samandağ ilçesindeki arama- kurtarma çalışmalarını takip etti.
15.45
Kahramanmaraş'ta yıkılan binanın enkazından 58 saat sonra bir çocuk kurtarıldı.
15.46
THY tahliye uçuşlarında rezervasyon uygulamasını kaldırdı. THY'nin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda, "Tahliye seferlerimiz için rezervasyon sistemini kaldırdık. Yolcularımızdan ricamız, havaalanlarında yetkili personellerin yönlendirmelerini beklemeleridir" bilgisine yer verildi.
15.42:
Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye ve Suriye'deki mağdurlar için dayanışma çağrısında bulundu.
15.41
Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Kahramanmaraş'ta yürütülen 3 ayrı arama-kurtama çalışmasında, enkaz altında kalan 2'si çocuk 4 kişinin kurtarıldığını duyurdu.
13.55
Cumhurbaşkanı Erdoğan: (Kahramanmaraş merkezli depremler) Şu an itibarıyla vefat edenlerin sayısı 8 bin 574, yaralı sayısı 49 bin 133, yıkılan bina sayısı 6 bin 444.

TRAFİĞE KAPALI GÜZERGAH YOK

13.35
Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye geneli yol ağında ana arterlerin hepsinin ulaşıma açıldığını, deprem nedeniyle trafiğe kapalı güzergah bulunmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan depremzedelerin dertlerini tek tek dinliyor.

ERDOĞAN DEPREM BÖLGESİNDE

13.15
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elbistan ve Pazarcık merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunmak üzere Kahramanmaraş'a geldi.
13.14
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Malatya'da, "Yardım gönderecekler AFAD ile koordinasyon sağlasın" dedi. Fransız dergisi Charlie Hebdo'nun skandal karikatürüne tepki gösteren Bakan Özer, "Tankla girmemize gerek kalmadı yazısı bizi demoralize etmez" ifadelerini kullandı.
12.40:
Denizcilik Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "İskenderun Limanı'ndaki yangın; denizden, karadan ve havadan müdahale ile kontrol altına alınmıştır" denildi.
12.15:
Depremden etkilenen 10 ilde OHAL ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Meclis Başkanlığına sunuldu.
11.38
: Belarus'tan arama kurtarma ekipleri Türkiye'ye hareket etti.
11:30
AFAD, 7 bin 108 kişinin hayatını kaybettiğini, 40 bin 910 kişinin yaralandığını açıkladı.
11:13
Borsa İstanbul'da işlemler durduruldu.
10.49
AFAD:
6 bin 957 vatandaşımız hayatını kaybetti; 38 bin 224 vatandaşımız yaralanmıştır. Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı toplam; 10 gemi, 121 uçak/helikopter bölgede görev yapmaktadır.
10.48
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Gaziantep'te deprem bölgesindeki son durumu aktardı. Bakan Kurum, "Bu akşam itibarıyla şehre elektrik verilmeye başlanacaktır. İletişim noktasında baz istasyonlarımız hasar görmüştü. Gerek mobil gerek burada yapılan tadilatlar iletişimi tamamen çözmüş durumdayız." ifadelerini kullandı. Ayrıca Bakan Kurum Gaziantep'te 900 binanın yıkıldığını ve 551 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı.


09.35
AFAD: 6 bin 234 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; 37 bin 11 vatandaşımız yaralanmıştır.
03.19
Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan açıklamada, "Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar, depremde yaralanan vatandaşlarımızın tahliyesine devam ediyor. Kahramanmaraş'ta depremden kurtarılan vatandaşlarımız da Ankara'ya getirildi" denildi.

AFAD 'ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ LİSTESİ' PAYLAŞTI

01:15
AFAD'ın sosyal medya hesabından yapılan 'Öncelikli İhtiyaç Listesi' paylaşımı ile deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan hayati öneme sahip yardım malzemelerin yer aldığı bir liste paylaştı. Paylaşımda, "Tüm aynî bağışlarınız için illerde valiliklerimiz, ilçelerde kaymakamlıklarımız bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ve tüm AFAD il müdürlüklerimize başvurabilirsiniz." ifadelerine yer verildi.

BAKAN KİRİŞÇİ'DEN BARAJLARDAKİ DURUMA İLİŞKİN AÇIKLAMA

00.51
Adana'da devam eden enkaz kaldırma çalışmalarında incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, "Umutlarımız tükenmiş değil, cabalarımızı son ana kadar sürdürmeye devam ediyor. Diğer şehirlerde duyduğumuz güzel haberler gibi ümit ediyoruz güzel haberleri Adana'dan duyurmuş oluruz. 110 tane barajımız var, şu anda 90'ın üzerinde incelemelerini tamamladık. Deprem dönemlerinde risk var diye özen gösteriyoruz. Sultansuyu Barajı'nın devamında yerleşim yeri olmadığı ve devamında da Karakaya Barajı olduğu için suyu boşaltmaya başladık. Minör denilebilecek barajlarda sızıntı var ama önem arz etmiyor. Doluluk oranı da belirli bir düzeyde." ifadelerini kullandı.

ADİL KARAİSMAİLOĞLU: HATAY HAVALİMANI PİSTİ TAMİR EDİLİYOR

00.50
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, deprem sonrası alt yapı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karaismailoğlu'nun açıklamaları şu şekilde: Hem karadan hem havadan lojistik destek var. Demiryolları da ciddi destek verdi. Bakanlığımızın bütün ekipleri şu anda sahada çalışıyor. Ulaşımdan kaynaklı sorun için vatandaşlarımız yolları meşgul ediyorlar. Bir taraftan da olay çok geniş bir coğrafya dağıldı. Hemen müdahale etmek güçleşti. İskenderun Limanı'ndaki yangın akşam üzeri kontrol altına alınmıştı ancak yine büyüdü.

(Hatay Havalimanı'nda yarılan pist)
Dünyanın en büyük depremlerinden birisinden bahsediyoruz. İnşaatında teknik bir sorun varsa bu araştırılacaktır. Şu an pist tamir ediliyor. Tamirinden sonra hava trafiğine açılacaktır. Bizim sivil araçlarımız ekipmanşrımı kontrol ediyoruz. Kış şartlarında çalışıyoruz. Bir kez daha uyarıyoruz, vatandaşlarımız trafiği sıkıştırmasın. Haberleşme altyapısını yenileme ne durumda haberleşmedeki sıkıntı tamamen elektrik kesintilerinden kaynaklanıyor. Elektrikler geldikçe sistem normale dönecektir. Telekomikasyon şirketleriyle birlikte çalışıyoruz.

Şu an Türkiye'deki bütün vinçler bölgeye geliyor. Bizde onları enkazlara göndereceğiz. Yolları yarın itibarıyla faaliyete geçireceğiz. Diğer yollarımız faaliyette. Malatya'da büyük zarar gören yollumuzu da faaliyete alacağız. Yakınları enkazın altında olanlar var tabii ki de bize karşı olumsuz tavırları olacak. Biz burada vatandaşlarımızla omuz omuza çalışıyoruz. Şu anda devletimiz burada her türlü destekte geliyor. Kimsenin şüphesi olmasın topyekün bir mücadele var burada. Temenimiz bir an önce toparlanmak.

00:45:
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, toplum yararına çalışma programı ile 20 bin çalışanın sahada görevlendirildiğini açıkladı.

BAKAN YANIK'TAN 'KAYIP ÇOCUK' AÇIKLAMASI

00:42:
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Refakatsiz çocukların ekiplerimiz dışında hiçbir şekilde başkasına teslim edilmesi söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

OLAĞANÜSTÜ HAL KARARI RESMİ GAZETE

00.35
10 ilde bugün saat 01.00'den itibaren 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
00.30
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank AFAD Genel Merkezi'nde deprem bölgelerindeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, "Afetten etkilenen bölgeler sanayi anlamında en önemli merkezler arasında yer alıyor. İlk günden itibaren olayı sıcak bir şekilde takip ediyoruz. Üretime zarar verecek, yıkımın olmadığını görüyoruz. Bölgedeki sıkıntılar atlatılır atlatılmaz, tesislerimizi yürütmeye devam edeceğiz. Birçok ihtiyacımızı sanayiciler sayesinde hızlı şekilde yerine getirebiliyoruz. Verdikleri destek sebebiyle sanayici arkadaşlarımıza hükümetimiz adına teşekkür ediyorum. Uşak'taki sanayicilerimiz 1 milyona yakın battaniyeyi bölgeye gönderiyorlar" dedi.
00.10:
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD Genel Merkezi'nde deprem bölgelerindeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.
 • Oktay, depremde can kaybının 5 bin 894, yaralı sayısının ise 34 bin 810 olduğunu açıkladı.
Bölgede konteyner kent kurulma çalışmalarına başlandığını belirten Oktay,
"Toplamda 16 bin 139 arama kurtarma ekibi sahada"
dedi.

" Uluslararası alanda olsun, gelecek olan ekipler, yerelden gelecek bazı ekipleri de sahaya sevk ediyor olacağız. Özellikle Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş özelinde ekiplerimizi havadan sevk etmeye devam ediyoruz. Tüm bakanlıklarımız ve birimlerimizden 60 bin 218 kişi fiilen sahada görevlendirilmiş, çalışıyor. Türkiye'den bin 500'e yakın ilave arama kurtarma ekibini sevk ediyor olacağız. Jandarma, TSK arama kurtarma ekipleri burada, UMKE burada, gönüllüler burada. Sahada 750 civarı vinç bulunmakta. Toplam 4 bin 794 araç sahada." diyen Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adana Havalimanımız, lojistik konusunda elimizi rahatlattı. 36 helikopterimizle, uçağımız çalışmalarına devam ediyor. Sahra hastanesi kurulduğu yerler var. MEB ve üniversite imkanlarıyla kullandığımız 451 bin 880 kişi gerek barınma, gerekse beslenme ihtiyaçlarını karşılıyorlar. 1 milyon 100 binlik barınma alanları kapasitesi oluşturulmuş durumda. İller AFAD'ın resmi sitesinde ilan edilecektir. Çadır kentlerimiz kuruluyor afet bölgelerinde. Çadır ve battaniye dağıtımına yoğunlaştık. 1 milyona yaklaşmış durumda battaniye sayımız. 2 milyona taşımayı hedefliyoruz. 100 bin çadır teslimat aşamasında olanlar ve sahada olan. Konya ve Kayseri'de kapanan yollar açılmış durumda. Nur Dağı'ndaki bölgede ulaşıma açılmış durumda. Kızılay sahada. Su ve beslenme ihtiyacında yoğun çaba sarf ediyor. İnşallah yarın bu alanda sorun yaşamadığımıza şahit olacağız. 3 trafonun bakımı tamamlandı. Artık elektriği rahat verebilecek haldeyiz. Enkaz ve yıkım olan yerlerde vermeme konusunda hassasiyet gösterilmekte. Haberleşmede, baz istasyonları kullanılması olayı hem de 3 trafodan kaynaklı bölgelerde jeneratör gerekiyordu. 1500 civarında sahaya ulaşmış durumda. Haberleşme sorununu tamamen çözmüş olacağız yarın itibarıyla. BOTAŞ çalışmaları bitirdikten sonra doğalgaz verilecek alanlar kontrol edilerek, perşembe günü tüm afet bölgesinde doğalgazı veriyor olacağız. 651 tanker yollardaydı, 200'ü ulaşmış durumda. İlave 650 seyyar tanker de bölgeye ulaştı, ulaşıyor. Akaryakıt sorunu da yaşamıyor olacağız. 10 ilimizde 4 ilimizde rahatlamış durumdayız. Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Adana'da rahatlamış durumdayız"


#Kahramanmaraş
#Deprem
#Adana
#Gaziantep
#Hatay
#Diyarbakır
#Şanlıurfa
8 ay önce
default-profile-img