Gündem Çanakkale Savaşına kalbî hazırlık

Çanakkale Savaşı’na kalbî hazırlık

Wilma Elles “Mendilim Kekik Kokuyor” filminde hemşire rolünde. ‘Rolümü kalbimle anladım, aklımla kabul ettim’ diyen oyuncu, Çanakkale Savaşı’nı kitaplardan okuyup belgesellerden seyrederek rolüne hazırlandığını söylüyor.

İlker Nuri Öztürk Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Çanakkale Savaşı’na gönüllü katılan askerlerin hikayesini anlatan ‘Mendilim Kekik Kokuyor’ seyirciyle buluştu. Zaferin 105. yılında savaşın psikolojik ve duygusal etkilerine odaklanan yapımda Wilma Elles Mehmet Çevik, Devrim Yakut, Mike Mitchell, Çetin Büyükakın rol alıyor. ‘Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılı Senaryo Yarışması’nda Kadir Bozkurt’a birincilik ödülü kazandıran yapımın yönetmen koltuğunda Hüseyin Özden ve Hakan Kurşun var. Çekimler Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Türk Kızılayı’nın desteğiyle yapıldı.

Film afişi

İNSANLAR DEĞİL EMPERYALİZM DÜŞMAN

Fotoğraf: Arşiv

“Savaş övünülecek bir durum olmasa da haksızlık karşısında da susmamak, bir toplumun geleceğini yok etmemek için gerektiğinde yapılmalıdır” diyen yönetmen Hüseyin Özden insana odaklanan, vicdanı önceleyen bir film yaptıklarını ve asıl düşmanın cephedeki bireyler değil emperyalizm olduğunu söylüyor. Sette kurulan yapay savaş ortamının empati kurmalarında etkili olduğunu belirten Özden, “Bu savaş ortamı seyircinin algısını canlandıracaktır. Cephede gerçek mermilere göğüs geren ve var olma mücadelesi veren askerlerimizin kahramanlıkları için ne söylesek az. Filme hazırlanırken gerçek savaş mekanlarını ve şehitlikleri ziyaret ettik. Onların her birine minnet borçluyuz. Bu borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. Ancak bu şekilde onların hatıralarını yâd ediyoruz ve onlara saygımızı gösterebiliyoruz. Çanakkale Savaşı gibi tarihimizin önemli kırılma anlarını ve bu vatan için kendilerini feda eden kahramanları bizler diri tutmalıyız” ifadelerini kullanıyor.

GELECEĞİ KURTARMAK İÇİN GİTTİLER

Çanakkale Savaşı hakkındaki yapımların farklı açılardan cepheye baktıklarını belirten Özden, “Biz de bu kaotik duruma bambaşka bir bakış açısı ile bakıp tüm dünyanın dikkatini çekmek istedik” diyor ve şöyle devam ediyor: “Çanakkale Savaşlarında farklı milletlerden oluşmuş iki ayrı güç karşı karşıya gelmişti. Saldıran ve savunanlar karşı karşıya idi. İngiltere liderliğindeki saldıran güç için Çanakkale’nin geçilmesi bir prestij mücadelesi idi. Çanakkale’yi geçecekler, İstanbul’u alacaklar, Anadolu’yu istedikleri gibi dizayn edecekler ve Ortadoğu Petrollerine sahip olacaklardı. Biz onların saldırı amacını böyle yorumladık. Savunan kesim yani Türkler, bir var olma mücadelesi veriyorlardı. Bu savaşın kaybedilmesi durumunda yaşam alanlarını, geleceklerini hatta geçmişlerini kaybedeceklerini biliyorlardı. Onun için bütün güçlerini cepheye göndermişlerdi. Cepheye gidenler dönmeyeceklerini, geride kalanlar da uğurladıkları fidanlarına bir daha kavuşamayacaklarını biliyorlardı. Ama içlerindeki aşk onları dik tutuyordu. Biz bu inanç ve aşka ‘kekik kokusu’ dedik ve öyle işlemeye çalıştık.”

Çanakkale üzerine bir şeyler yapmaya 1984 yılında karar verdiğini, ciddi araştırmalar yaparak Çanakkale’yi dimağımında yaşamaya başladığını anlatan Özden filmin çekim hikayesini şu sözlerle anlatıyor: “2015 yılında senaryo tamamlandı.Teknik hazırlıklara 2018’de başladık. Dönem işi yapmak istiyorduk ve uzman ekibe ihtiyaç vardı. Mekan tespitleri ve platoların kurulması da çekimlerden 6 ay önce başladı. Dönemi yansıtan doğal dekorları, yerel yöneticilerin destekleri ve yöre halkının ilgisi dikkate alınarak Antalya’nın Kemer ve Akseki ilçelerinde karar kıldık. Filmin adı ise farklı duygular uyandırıyor. Anadolu kültüründe önemli bir yeri olan mendil, aşk, ayrılık, buluşma, haber, gibi derin manalar taşıyordu. Konu Çanakkale olunca mendil birdenbire Anadolu coğrafyasının bütünü oluvermişti. Filmde cepheye giden “mendil” ile bütün varını yoğunu cepheye gönderen Anadolu aynı manada buluşuyordu. Kekik kokusu da Anadolu’nun binlerce yıllık kadim kültürünü, inancını ve kararlılığını simgeliyordu.

Duygusal sahnelerde yardımlaştılar

Mendilim Kekik Kokuyor filmi yönetmeni

Çanakkale ruhunu yansıtan, duygusal olarak ağır sahneleri canlandırmak için tiyatroculardan seçme yaptıklarına değinen yönetmen Hüseyin Özden, “Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları, Özel Tiyatrolar ve Üniversitelerin tiyatro bölümlerinden oyuncular filmimizde oyuncu olarak görev aldılar. Bu arkadaşlar kendi sahnelerindeki duyguyu yansıtırken yeni yüzlere de bir nevi oyuncu koçu olup destek verdiler. Yeni yüzlerden seçtiğimiz genç gönüllülerin hazırlanmasında oyuncularımız Mehmet Çevik ve Abdullah Sürekli’nin katkıları oldu. Filmde yönetmenliği paylaştığımız Hakan Kurşun’un da oyuncu yönetiminde katkıları olduğunu belirtmek isterim” diyor.

Hepsi kalbiyle vedalaştı

Fotoğraf:Arşiv

  • Oynadığı dizi ve filmlerde gösterdiği performansla halkın sevgisini kazanan Wilma Elles, filmde Hemşire Beatrice’i canlandırıyor. Karakterinin yaralılar için umut ışığı olduğunu belirten Elles, “Filmde dost düşman ayırt etmeden herkesi hastanede tedavi ediyorum. Senaryoyu okuduğumdan çekimlerin bitimine kadar heyecanımı korudum. Belgeseller ve kitaplar sayesinde role hazırlandım. Öğrendiklerimi, yönetmenimiz Hüseyin Özden’in bakış açısıyla birleştirdim. Savaş ortamında insanlığın içindeki düşmanı yenme macerasını göstermek istedik” diyor.
  • BOMBALAR ALTINDA UMUT
  • ‘Rolümü kalbimle anladım, aklımla kabul ettim’ diyen oyuncu, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Hemşire Beatrice bomba atılan yerlere bile gidip yerde yatan insanlarla ilgileniyor. Bombalar altında umut arıyor. Bu sahneler beni çok zorladı. Film bizi savaşın acı gerçekleriyle yüzleştiriyor. Allah kimseye göstermesin öyle bir ortamı. Düşündükçe rahatsız oluyorum.” Kadınların savaştan büyük oranda etkilendiğine dikkat çeken Wilma Elles, “Filmdeki bütün kadınlar sevdiklerini savaşa gönderiyorlar. İki taraf da kalbiyle vedalaşıyor. Bazıları geri gelmiyor. Kadın çocuğuyla birlikte hayat mücadelesi veriyor” diyor.
Abone Ol Google News
Fransada yaşayan Türk:Türkiyede olmak isterdim

Fransa'da yaşayan Türk:
Türkiye'de olmak isterdim

Salgına rağmen seçim yapıldı, bilim kuruluna güven yok...
Biz bize yeteriz Türkiyem

Biz bize yeteriz Türkiyem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli Dayanışma Kampanyasını başlattı.
37 kaybımız var

37 kaybımız var

​Sağlık Bakanı Koca son yirmi dört saati açıkladı.
Üç ay maaş<br>desteği müjdesi

Üç ay maaş
desteği müjdesi

Firma ve çalışanları bu ödeneğe başvurmaya çağırdı.
11 bini aştı

11 bini aştı

​İtalya'da ölümlerin önüne geçilemiyor.
İBB'yi yalanlayan görüntüler

İBB'yi yalanlayan görüntüler

​Sözcü Ongun "Geçen hafta 1 kişi binmiş" demişti ama...
Hesap veriyorlar

Hesap veriyorlar

Kendilerini salgından kurtarıp yurda alan devlete küfür etmişlerdi.
Şok iddia: Gerçek ölü sayısı 40 bin!

Şok iddia: Gerçek ölü sayısı 40 bin!

Hayatın normale döndüğü haberlerini yayan Çin'de gerçek rakam tüyler ürpertici.
Türkiye bu salgını yenecek güçte

Türkiye bu salgını yenecek güçte

​Neutec'in yönetim kurulu başkanı Mahmut Bilgiç'ten koranavirüs'le mücadeleye ilişkin açıklamalar
3 kamu bankasından yeni destek

3 kamu bankasından yeni destek

​Aylık geliri 5 bin lira ve altındaki müşteriler faydalanabilecek.
Bu taammüden cinayettir!

Bu taammüden cinayettir!

​Erem Şentürk İETT'deki o görüntülere isyan etti.
Mobil morglar devrede

Mobil morglar devrede

​Ölü sayısının giderek arttığı ülkede hastane önleri mobil morglarla dolu.
Bugünden<br>itibaren başladı

Bugünden
itibaren başladı

​Vali Yerlikaya 65 yaş üstünü ilgilendiren hamleyi duyurdu.
Bir asır önce<br>salgından kurtulmuştu

Bir asır önce
salgından kurtulmuştu

101 yaşındaki İtalyalı koronavirüs tedavisini tamamlayarak taburcu oldu.
Fatih Terim<br> taburcu oldu

Fatih Terim
taburcu oldu

Kaldığı hastane Terim'in son durumunu açıkladı.
Benzin iniyor<br>motorin artıyor

Benzin iniyor
motorin artıyor

​Bu gece yarısı pompaya yansıması bekleniyor.
İtalya'dan AB'ye ültimatom gibi çıkış

İtalya'dan AB'ye ültimatom gibi çıkış

Avrupa Birliği eğer bu krizin üstesinden gelemezse....

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.