Gündem Cevap ver Hürriyet

Cevap ver Hürriyet

Hükümete yönelik operasyonun merkez üssü haline gelen Doğan Grubu'nun ilk icraatı, tezgahı deşifre eden Yeni Şafak'a saldırmak oldu. Hürriyet, Rıza Sarraf'tan 1 milyon dolar istediği iddia edilen Avukat Halil Koca'yla ilgili gerçekleri saklayarak iftira manşeti attı.

Abone Ol Google News
Ankara Yeni Şafak
Cevap ver Hürriyet
Cevap ver Hürriyet
Hükümeti hedef alan polis operasyonunun medya taşeronu olan Hürriyet, 'işadamı Rıza Sarraf'ın savcılık ifadesi' diye lanse ettiği bir metinden hareketle, Yeni Şafak'a alçakça iftiralar attı. 'Yeni Şafak gazetesi ekonomi yazarı avukat Halil Koca, Rıza Sarraf'tan haber yapmama karşılığında 1 milyon lira istedi' iftirasını yayan Hürriyet, bir hafta öncesine kadar Ankara Temsilcisi olan Metehan Demir ve çok sayıda gazeteci ile siyasetçinin bildiği gazeteciyi gizledi. Hürriyet, haber yayınlanmadan, 'Yeni Şafak'ta Halil Koca isminde ve asıl mesleği avukatlık olan bir ekonomi yazarı çalışmıyor' denilmesine rağmen bu bilgiye de yer vermedi. Talimat almışçasına, Yeni Şafak'a karşı operasyonel gazetecilik yapan Hürriyet, dün gün boyu sitesinde yer alan iftira haberine karşı yayınladığımız ses kaydı ve açıklamayı da görmezden geldi.

Gazeteciler de Egemen Bağış'tan öğrendi

Rıza Zarrab, 2012 yılında AB Bakanı Egemen Bağış'ı arayarak, 'K.E.' isimli bir gazetecinin kendisinden 1 milyon dolar istediğini anlattı. Bağış'ın Özel Kalem Müdürü İbrahim Bayram, bakanın bu şantaj üzerine AK Parti Basın ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'i arayıp bilgi verdiğini söyledi. Bayram'ın verdiği bilgilere göre Bağış, Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan, Zaman Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal ve geçen haftaya kadar Hürriyet'in Ankara temsilcisi olan Metehan Demir'in de bulunduğu ortamda yine 'K.E.' ismini telaffuz etti. İbrahim Bayram, işadamından 1 milyon dolar istenmesi olayını şu şekilde anlattı:

'ELiMDE RAPOR VAR 1 MiLYON DOLAR VER'

'AB Bakanı Egemen Bağış resmi bir ziyaret için Atina'da bulunduğu sırada (2012) Rıza Zarrab aradı. 'Ağabey K.E. diye bir zat beni aradı, ellerinde MASAK'ın araştırması olduğunu söyledi, 1 milyon dolar istedi' dedi. Sarraf, daha sonra 'Ben 1 milyon dolar verebilirim ama bu 1 milyon doları vermek bir canavar yaratmaktır. Yarın benden 5 milyon dolar ister. Okul ya da cami varsa ben 1 değil 5 veririm' ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Bakanımız Egemen Bağış, AK Parti Basın ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan yardımcısı Hüseyin Çelik'i aradı. Durumu izah ettikten sonra telefonu kapattı. Türkiye'ye döndük.'

'İSTİYORSAN GEL SENi ONUNLA TANIŞTIRAYIM'

'Daha sonra Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan, bakan bey ile görüşmek istedi. Bugün TV'deki 'Temsilciler Meclisi' programına katıldık. Programdan sonra o dönem Hürriyet Ankara Temsilcisi olan Metehan Demir ve Zaman Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal'ın da olduğu ortamda Arslan, bakan beye dönerek, 'Bizim arkadaşlar böyle bir şey istemez. Böyle bir görüşme yapmaz' dedi. Egemen Bağış bakanımız ise, 'İstiyorsan gel seni Rıza ile tanıştırayım ya da muhabir arkadaşı kendisine gönderelim' karşılığını verdi.'

O manşet sonrası talimat var mı?

'Rıza Sarraf'ın savcılık ifadesi' olarak lanse ettiği haberde Hürriyet, Bugün gazetesi ile Yeni Şafak'ı şu şekilde birbirine karıştırdı:

'Bir gün Yeni Şafak gazetesinden aradılar. İran'a 87 milyar Euro ihracat yaptığım ve karapara akladığımı sorduklarında, yorum yapmayacağımı, avukatlarımın cevap vereceğini söyledim. Avukat Halil Koca haberin metnini bana getirdi. Yeni Şafak gazetesinde ekonomi yazarı olduğunu, soyadı Kamil olması lazım. Eğer bu parayı, yani 1 milyon doları vermezsem bu haberi yayınlayacaklarını söylediler. Buna dair elimde ses kayıtları da mevcuttur. İlginçtir ki, bana ilişkin tapelerde bu haberlerin arkasında Orhan İnce'nin (tayin edilen polis şefi) olduğunu ve kendi konuşmaları olduğu ortadadır. Yeni Şafak'ta konuşmuş, sonra Bugün gazetesinde konuşmuş. Daha doğrusu telefonda benden 1 milyon dolar isteme hususu kayıtlıdır. Ben bu hususu, Bakan Mehmet Şimşek ile görüştüm. O da bana polisi ilgilendiren bir mevzuu olduğu için 'İçişleri Bakanlığı'na git' dedi. Ben İçişleri Bakanımız Muammer Güler Bey'e gidip durumu izah ettim. Kaydı dinlettirdim. Hatta haber belgesini ve ses kaydını Egemen Bağış'a da verdim.'

AMİRAL GEMİSİ RAHATSIZ

Hürriyet'in, Rıza Sarraf'ın ne dediğinin, tam olarak kimi, hangi kurumu işaret ettiği anlaşılmamasına ve Yeni Şafak'tan 'Halil Koca isimli bir yazarımız yok' bilgilerinin verilmesine rağmen, talimat almışçasına böylesine operasyonel bir gazeteciliğe imza atması çok ilginç iddiaları gündeme getirdi. Yeni Şafak'ın, Türkiye'nin içişlerine karışıp, 'Halkbank'ın İran'la ilişkilerinin kesilmesini istedik. Dinlemediler. Bir imparatorluğun çöküşünü izliyorsunuz' yorumunu yapan ABD Büyükelçisi Ricciardone için 'Çek git bu ülkeden' manşetini attığı gün böyle bir lince uğratılmak istenmesi, 'Talimat Ricciardone'den mi?' sorusunu gündeme getirdi.

Halil Koca kim?

Hürriyet'in Yeni Şafak'ta çalıştığını iddia edip 'Sarraf'tan rüşvet istedi' dediği Halil Koca isminde ve asıl mesleği avukatlık olan bir ekonomi yazarı gazetemizde çalışmıyor. Gözaltına alınan Rıza Sarraf'ı, gazetemizden sadece Ekonomi Şefi Yakup Kocaman aradı. Kocaman, 13 Ekim 2013'te 'Turkleaks' manşetiyle yayınlanan haber öncesinde Sarraf'ı arayıp hakkındaki iddiaları sordu. Kocaman 'cevap hakkına saygı gereği' aradığı Sarraf ile yaptığı görüşmeyi kaydetti. Sarraf 4 dakikalık görüşmede iddiaları reddetti ve görüşme sona verdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.