Gündem CHPli tacizciye verilen cezanın gerekçesi İfadeler görüntülerle uyuşuyor

CHP’li tacizciye verilen cezanın gerekçesi: İfadeler görüntülerle uyuşuyor

Bir kafeteryada Z.Y’ye (23) cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla hakkında açılan davada 15 yıl hapse mahkum edilen CHP Maltepe eski ilçe yöneticisi Umut Karagöz’e verilen cezanın gerekçesi açıklandı. Mahkeme, gerekçeli kararında Z.Y'nin anlatımlarının kamera görüntüleriyle uyumlu olduğunu belirterek "Müştekinin kendisine yönelik olumsuz sonuçları olabilecek böyle bir konuda yalan söylemesi hayatın olağan akışına aykırı" ifadesine yer verdi.

Haber Merkezi DHA
CHP’li tacizciye verilen cezanın gerekçesi: İfadeler görüntülerle uyuşuyor
Umut Karagöz

Anadolu 13. Ağır Ceza Mahkemesi, CHP Maltepe eski ilçe yöneticisi Umut Karagöz’e (41), "Nitelikli cinsel saldırı" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından verdiği 15 yıl hapis cezasının gerekçeli kararını açıkladı.

İddialar elde edilen görüntülerle uyuşuyor

Güvenlik kameralarınca Karagöz’ün, Z.Y’yi saçlarından tutarak, sürüklemesi ile tuvalette yaşandığı iddia edilen cinsel saldırı olayının ardından pantolonunu düzeltmesinin görüntülendiği bildirilen gerekçeli kararda, sanığın suçlamaları kabul etmediği ifade edildi.

CHP’li tacizciye 15 yıl: Maltepe ilçe başkan yardımcısıydı
GÜNDEM
CHP’li tacizciye 15 yıl: Maltepe ilçe başkan yardımcısıydı

Karagöz’ün Z.Y’yi tuvalete sürüklemesine dair makul ve mantıklı açıklamalarda bulunmadığı ifade edilen gerekçeli kararda; Z.Y’nin beyanlarının ayrıntılı ve samimi olduğu, makul ve mantıklı cevaplar vererek, mahkemece inandırıcı bulunduğu vurgulandı.

Olay örgüsü hayatın akışıyla uyumlu

Gerekçeli kararda, Z.Y’nin sanığa masada bulunan bardakla kafasına vurduğunu ifade etmesine ve bu eyleminin sanığın kendisinin üstüne gelmesi ve asılmasından dolayı yaptığını söylemesine de değinildi.

Genç kadının elini cam parçası ile kendisinin kestiğinin belirlendiği kaydedildi. Z.Y’nin bu olayı anlatım biçiminin ve olay örgüsünün hayatın olağan akışına uyumlu ve samimi bulunduğu belirtildi.

Taciz skandalı sonrası CHP Maltepe ilçe yöneticisi U.K. tutuklanmıştı: Şoke eden görüntüler ortaya çıktı
GÜNDEM
Taciz skandalı sonrası CHP Maltepe ilçe yöneticisi U.K. tutuklanmıştı: Şoke eden görüntüler ortaya çıktı

Gerekçeli kararda davada tanık olarak dinlenen Ö.K.’nin de kafeye geri döndüğünde kapının kilitli olduğunu söyleyerek, Z.Y’nin beyanlarını doğruladığı, kamera görüntülerinin incelendiği bilirkişi raporuyla da tanığın ayrılmasının ardından sanık Umut Karagöz’ün kafenin kapısını kilitlediğinin kesinlik kazandığı anlatıldı.

Pişman olmadığı için indirim uygulanmadı

"Tehdit" ve "Cinsel saldırı" suçlarından da dava açılmasına rağmen, sanığın cinsel saldırıda bulunurken mağduru tehdit ettiği, tehdit eyleminin ayrı bir eylem olarak değerlendirilemeyeceği anlatılan gerekçeli kararda, sanığın yargılama sürecinde pişmanlık göstermediği bu nedenle de cezada takdiri indirim uygulanmadığı vurgulandı.

Mahkeme, bu gerekçelerle sanığı, "Nitelikli cinsel saldırı" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından toplam 15 yıl hapis cezasına çarptırdığını bildirdi.

CHP ilçe yöneticisi taciz davasında tutuklanmıştı: Görüntüler ortaya çıktı
OYNAT 00:59
CHP ilçe yöneticisi taciz davasında tutuklanmıştı: Görüntüler ortaya çıktı
CHP Maltepe İlçe Yöneticisi Umut K.'nin tutuklanmasına neden olan cinsel taciz suçlamasına ilişkin güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.

Görüntülerde Umut K., Z.Y ve Ö.K'nin kafeye girdiği görülüyor. Bir süre sonra Z.Y.'ye Umut K. tarafından saçından tutularak darp ediliyor. Umut K. genç kadını saçından tutarak tuvalete doğru götürüyor.
Bir süre sonra tekrar kafenin ortasına gelen Umut K.'nin Z.Y'ye sarıldığı görülüyor. Kadın ifadesinde, tehdit nedeniyle Umut K.'ya zorla sarıldığını söylemişti. Görüntülerin devamında ise Z.Y'nin eli sargılı bir şekilde Umut K. ile kafeden ayrılıyor.

Abone Ol Google News
Yeşil Adamlar'ın Genel Müdürü Selahattin Albayrak'tan
Ekonomi

Yeşil Adamlar'ın Genel Müdürü Selahattin Albayrak'tan "Atık yönetimi okullarda ders olarak okutulsun" önerisi

Albayrak Grubu şirketlerinden Yeşil Adamlar'ın Genel Müdürü Selahattin Albayrak, çocuklara çöpü yere atmamayı öğretmeden, neyin çöp, neyin geri dönüştürülebilir atık olduğunun öğretilmesinin daha önemli olduğunu belirterek, "Atık yönetimi, tüm alanlarıyla okuma yazmayı öğrenmek gibi en azından bir seçmeli ders olarak okullarda verilebilir." dedi.
AK Parti Patnos ilçe binasına saldırı hazırlığındaki 4 kişi yakalandı
Gündem

AK Parti Patnos ilçe binasına saldırı hazırlığındaki 4 kişi yakalandı

Ağrı’nın Patnos ilçesinde, AK Parti İlçe Teşkilatı’na saldırı hazırlığındaki dört kişi, molotofkokteyli vb. suç aletleriyle birlikte yakalanarak gözaltına alındı. Saldırı girişimine ilişkin bir mesaj paylaşan Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, "Unutmayalım ki İzmir’i yakanlarla Patnos’u yakanlar aynı merkez tarafından yönetilen Türkiye düşmanı terör örgütleri ve maşalarıdır" dedi.
Yol kenarlarının yeşillendirilmesiyle 1 milyon ton emisyon azaltımı sağlandı
Ekonomi

Yol kenarlarının yeşillendirilmesiyle 1 milyon ton emisyon azaltımı sağlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü'nce yol kenarlarında gerçekleştirilen

ekolojik geçişler, gürültü haritalama, ağaçlandırma ve peyzaj gibi çalışmalarla, son 19 yılda 1 milyon ton emisyon azaltımı sağlandı. Bu kapsamda yaklaşık 73 milyon fidan dikildi. Devam eden çalışmalarla birlikte, karbon emisyonunda 2023 yılı için yıllık 451 bin 141 ton azalma öngörülüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.