Gündem Gribin doğal antibiyotiği Şiveydiz

Gribin doğal antibiyotiği: Şiveydiz

Gaziantep’te soğuk havalarda gribal enfeksiyonlara karşı ilaç niyetine tüketilen Şiveydiz yemeği, içerisine konulan sebzelerden dolayı doğal antibiyotik olarak kullanılıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Gribin doğal antibiyotiği: Şiveydiz
Şiveydiz

Gaziantep’te soğuk havalarda gribal enfeksiyonlara karşı ilaç niyetine tüketilen Şiveydiz yemeği, içerisine konulan sebzelerden dolayı doğal antibiyotik deposu sayılıyor.
Zengin ve lezzetli mutfak kültürüyle öne çıkan Gaziantep’te sonbahar mevsiminin vazgeçilmez yemeklerinden olan Şiveydiz, sofralardaki yerini almaya başladı. Bir yandan eşsiz lezzetiyle yiyenleri mest eden Şiveydiz, diğer yandan içinde kullanılan sebzelerden dolayı doğal antibiyotik deposu. Şiveydiz, Gaziantep’te sonbahar mevsiminde gribal enfeksiyonların ilacı olarak sık sık tüketiliyor.

Yemeğin başlı başına antibiyotik olduğunu belirten Mutfak Sanatları Merkezi Şefi Cuma Kaplan, “Şiveydiz özellikle sonbahar ve kış aylarında tüketilen bir yemeğimizdir” dedi. Yemeğin inceliklerini ve faydasını anlatan Kaplan, Gazianteplilerin soğuk havalarda haftada en az bir öğün Şiveydiz tükettiğini söyledi.

Şiveydiz doğal antibiyotiktir

2017 yılından beridir unutulmaya yüz tutmuş yemekleri Mutfak Sanatları Merkezi’nde yaptıklarını aktaran Kaplan, bu yemeklerden birinin Şiveydiz olduğunu söyledi. Yemeğin soğan ve sarımsaktan yapıldığını ifade eden Kaplan, “İçindeki malzemelerden dolayı doğal antibiyotik olarak nitelendiriyoruz. Bu yemeğimizde nohut, et, sarımsak, soğan, el yapımı süzme yoğurt ve baharatlar var. Aynı zamanda Şiveydizin üstüne sadeyağ ve naneden sos yapıyoruz. Bu yemek başlı başına bir doğal antibiyotiktir. Özellikle sonbahara doğru tüketilir. Mutfak Sanatları Merkezi’nde mevsimine göre yemekler yaptığımız için şuanda en çok talep gören yemeklerimizden birisi. Şiveydize müşterilerimiz yoğun ilgi gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Haftada en az bir öğün tüketiliyor

Kente gelen turistler ile bazı Gaziantepli vatandaşların Şiveydizi merakla karşıladığını paylaşan Kaplan, “Ancak yemeği yedikten sonra ve faydasını öğrendikten sonra hayran kalıyorlar. Yeni nesil bu yemeği pek bilmiyor. O nohudun, etin, sarımsağın, soğanın lezzetini tadanlar hayran kalıyor. Yemeği yiyenler evde yapabilmek için bizden tarifini istiyor. Gaziantep yemeklerimizin birçoğu başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Doğal antibiyotik özelliği bulunan yemeklerimizden birisi de Şiveydizdir. Şiveydiz bahar aylarında yapıldığı ve zamanı çok kısa olduğu için Gaziantepliler haftada en az bir öğün tüketiyor” diye konuştu.

Binlerce yıldır doğal ilaç görevi görüyor: Salgın döneminde yok satıyor
FOTOĞRAF 8
Title
Arı ürünleri içerisinde baldan sonra en dikkat çeken propolis uzun yıllardır biliniyor. Bilimsel araştırmalar neticesinde son zamanlarda adından sıkça bahsettiren propolis, doğru kullanıldığı takdirde vücut direncini artırıp, zinde tutmaya yardımcı olurken birçok hastalık ile rahatsızlıkta da fayda gösteriyor.
Title
Koronavirüs sonrasında talebi artan propolis hakkında yapılan literatür araştırmalar, ürünün oldukça sağlıklı ve faydalı olduğunu ispatladı. Vücut direncini artıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren propolis; sindirim sistemi rahatsızlıklarından, kadın hastalıkları olmak üzere diş ve diş eti rahatsızlıklarında da etkili olabilen ürün olma statüsünde yer alıyor.
Title
Propolis ve arı ürünlerinin doğru kullanımında vücuda birçok yarar sağladığını ifade eden Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı, Kimya Bölüm Başkanı ve Arı Mucizesi Kurucu Ortağı Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, “Arı ürünleri ve propolisin temelde sağlığımız açısından en önemli etkisi uygun şekilde üretilen propolis ve arı ürünlerinin düzenli şekilde kullanıldığı takdirde vücut direncini arttırdığı, bağışıklık sistemimiz güçlendirdiği, dikkatimizi arttırdığı ve vücudu devamlı zinde tutmaya yardımcı olduğu kesinlikle ispatlanmıştır. Bunu yaptığımız literatürdeki araştırmalarda binlerce makaleden ortaya konulduğunu görüyoruz” dedi.
Title
Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Görevlisi Moleküler Biyolog Pınar Ağyar Yoldaş, “Propolis içerdiği bileşikler sayesinde özellikle de anti oksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Propolis sindirim sistemi rahatsızlıklarında, kadın hastalıklarında, ürogenital sistem rahatsızlıklarında, diş ve diş eti rahatsızlıklarında kullanılan oldukça sağlıklı ve faydalı bir üründür” diye konuştu.
Title
İnsanlar arasında binlerce yıllık bilinirliği bulunan propolisin, bilimsel araştırmalar ile birlikte son yıllarda daha fazla dikkat çekmeye başladığını belirten Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, Tıbbi Farmakoloji Anabilim dalı Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, “Propolis arı ürünleri içerisinde belki de baldan sonra en dikkat çekeni ve uzun yıllardır bilinenidir. Propolisin binlerce yıllık insanlar arasında bilinirliği bulunmaktadır. Fakat bilimsel araştırmalar son yıllarda dikkat çekmektedir.
Title
Yapılan birçok araştırmada çok güçlü fenolik ve flolonik içeriği nedeni ile çok güçlü anti oksidan özellikleri nedeni ile birçok araştırmaya konu olmuştur. Bu şu demektir; hücreler için besleyici faydalı bir içerik demektir. Bu içeriği güçlü olan doğal ürünlerin zaten birçok hastalık modelinde koruyucu ve iyileştirici özellikleri bulunmaktadır” şeklinde konuştu.
Title
Olueropin ve bor ile antimikrobiyal etkinliğini güçlendirdik Propolisi, olueropin ve bor ile birleştirerek antimikrobiyal güce sahip olduğunu tespit ettiklerini söyleyen Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı ve Mikrobiyolog Dr. Nisa Sipahi ise, “Arı Mucizesi Akademisi olarak propolisi zeytin yaprağında bulunan olueropin ve bor ekledik. Bunu neden yaptık. Bunu propolisin anti mikrobiyal etkinliğini güçlendirmek için yaptık. Aynı zamanda da bilindiği üzere propolisin en yaygın ekstresi alkolik ekstredir. Fakat alkolik ekstre toplumun her kesimine hitap eden bir ürün değildir. Bu sebeple bir arayışımız oldu. Yaptığımız bilimsel araştırmalar ve laboratuvardaki ön denemeler neticesinde propolisin olueropin ve bor ile birleştirdik ve güçlü antimikrobiyal güce sahip olduğunu tespit ettik” ifadelerini kullandı.
Title
Binlerce yıldır doğal ilaç görevi görüyor: Salgın döneminde yok satıyor
Koronavirüs sonrasında kullanımında artış yaşanan ürünlerin başında gelen propolis ve arı ürünlerinin doğru şekilde içilmesinin vücut direncini artırarak, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ispatlandı. Konuyla alakalı Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arı Mucizesi Akademisi Kurucu Ortağı Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, “Propolis ve arı ürünlerinin düzenli şekilde kullanıldığı takdirde vücudu devamlı zinde tutmaya yardımcı olduğu kesinlikle ispatlanmıştır” dedi.

100 bitkisel ilaç artık reçetede
HAYAT
100 bitkisel ilaç artık reçetede

Bitkisel tedavi dizini yaktı: Bir daha kimsenin tavsiyesini dinlemeyeceğim
GÜNDEM
Bitkisel tedavi dizini yaktı: Bir daha kimsenin tavsiyesini dinlemeyeceğim
Ukrayna’da Rusya ve Batı’dan güç gösterisi: Üç koldan askeri gerilim
Dünya

Ukrayna’da Rusya ve Batı’dan güç gösterisi: Üç koldan askeri gerilim

ABD, NATO ve Rusya arasında geçen hafta diplomasi masasının devrilmesinin ardından, taraflar Ukrayna’da gerilimi artıracak karşılıklı adımlar atıyor. Rusya, askeri yığınak yaptığı Ukrayna sınırında Belarus ile ortak tatbikat yapmaya hazırlanıyor. İngiltere, Ukrayna’ya tanksavar ve eğitim personeli gönderdiğini açıkladı. Kanada özel kuvvetler askerlerinin de Ukrayna’da olduğu iddia edildi. Kiev ise Sovyetler döneminden kalma eski sığınakları yeniliyor.
DEAŞ geri döndü: Terör örgütü Irak ve Suriye’de faaliyetlerini artırdı
Dünya

DEAŞ geri döndü: Terör örgütü Irak ve Suriye’de faaliyetlerini artırdı

ABD’nin bölgeyi dizayn etmek için kullandığı DEAŞ, 2021 yılında resmen geri döndü. Cezaevlerindeki DEAŞ’lıların para karşılığı serbest kalmasıyla terör örgütü hem Irak hem Suriye’de faaliyetlerini arttırdı. Geçen yıl DEAŞ saldırılarında ölenlerin oranı yüzde 28 arttı.
Fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız: Kalitesiz fotoğraf gözümüze batıyor
Hayat

Fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız: Kalitesiz fotoğraf gözümüze batıyor

Fotoğraf çekmenin çok kolay ve az maliyetli olduğu günümüz dünyasında dijital fotoğrafçılığı nereye koyacağımızı fotoğraf ustalarıyla konuştuk. Fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız, “Dijital fotoğraf kalitesizliğe neden olmadı, ama kalitesiz fotoğrafların paylaşımına izin verdiği için gözümüze batıyor” ifadeleriyle durumu özetledi. Teknolojinin gelişimiyle çeşitliliğin artması ise gelecek için umut verici olarak görülüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.