Gündem İkinci parti daha hızlı

İkinci parti daha hızlı

S-400 hava savunma sistemini Türkiye’ye 2020 yılı başında teslim etmeyi planlayan Rusya, ikinci parti sevkiyat için Ankara ile yeni anlaşma yapacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
2021 yılında teslimatın tamamlanacağını söyledi
2021 yılında teslimatın tamamlanacağını söyledi

TASS Ajansı’na konuşan bir Rus yetkili, ilk sistemin Türkiye’ye verilmesinin ardından ikinci parti S-400 için aynı yıl (2020) anlaşma imzalanacağını, bir yıllık üretim sürecinin ardından 2021 yılında teslimatın tamamlanacağını söyledi. Verilen bilgilere göre, ikinci parti S-400’lerin bazı parçaları Türkiye’de üretilecek. S-400 ikinci parti teslimatına ilişkin yapılacak anlaşmanın içeriğinin birincisine benzeyeceğini söyleyen kaynaklar, yeni anlaşma doğrultusunda S-400 sisteminin üretiminin kısmen yerelleştirilmesinin de sözkonusu olacağını belirtti. Rus yetkili, “2020 yılının mayıs-haziran aylarında birinci kompleksin sevkiyatının tamamlanmasının ardından, aynı yıl içinde Türkiye’ye 2021 yılında ikinci S-400 kompleksinin sevkiyatının yapılması için yeni kontrat imzalanması planlanıyor” dedi.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.