Gündem İslamofobi ekranlarda

İslamofobi ekranlarda

Gençlik ve Spor Bakanlığınca İslamofobik içerik tespit edilen yurt dışı menşeli 6 sinema filmi, 5 çizgi film ve 3 müzik klibinin tepkiler nedeniyle yayayından kaldırıldığı ya da içeriğinin değiştiği bildirildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İslam nefreti batılı film ve medya içeriklerine de yansıyor.
İslam nefreti batılı film ve medya içeriklerine de yansıyor.

Bakanlıkça yürütülen çalışmaları koordine eden Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz, şunları aktardı:

 1997 ABD yapımı “South Park” isimli çizgi dizide, intihar saldırısı yapan uçakların kuyruklarında Türk bayrağı motifinin bulunmasının yanı sıra Hz. Muhammed’e hakaretlerde bulunuldu.

BU YAPIMLAR İÇİN SİTE KURULACAK

“İslamofobik içerik tespit edilen yapımlar daha çok ABD menşeli. Bazı yapımlar, tepkiler üzerine ya değiştirildi ya da yayından kaldırıldı. İslamofobi olgusunun artışında göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir paya sahip olduğunu belirten Yılmaz, söz konusu yapımların yakın zamanda Bakanlıkça hizmete girecek “farkindayiz.gov.tr “ sitesinden duyurulacağını söyledi.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.