Gündem CHPli belediyede su isyanı Yetkililere defalarca ilettik, hiçbir çözüme ulaşamadık

İzmir haberleri: CHP'li belediyede su isyanı: Yetkililere defalarca ilettik, hiçbir çözüme ulaşamadık

CHP'li belediyede su isyanı: Yetkililere defalarca ilettik, hiçbir çözüme ulaşamadık

Dün suyun metreküp fiyatına yüzde 11,76 oranında zam yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kararın 1 Eylül 2020'den itibaren uygulanacağını açıkladı. 8 ay önce yine zam yapılan kentin birçok ilçesinde ise susuzluk yaşanıyor. Kiraz'daki su ihtiyacı Kiraz Belediyesi tarafından tankerlerle gideriliyor. Aynı şekilde Foça'da, Karaburun'da, Dikili'de vatandaşlar yıllardır su sorunundan şikayet ediyor. Dikili ilçesinin Çandarlı Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, 6 yıldır süren su sorununu, İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerine defalarca ilettiklerini, ancak hiçbir çözüme ulaşamadıklarını söyledi.

Haber Merkezi DHA
Dikili ilçesinin Çandarlı Mahallesinde vatandaşlar 6 yıldır su sıkıntısı çektiklerini belirtiyor.
Dikili ilçesinin Çandarlı Mahallesinde vatandaşlar 6 yıldır su sıkıntısı çektiklerini belirtiyor.

Dikili'nin Çandarlı Mahallesi'nde suları sık sık kesilen vatandaşlar, duruma tepki gösterdi.

  • Sularının, her gün 22.00 ile 07.00 saatleri arasında kesildiğini, zaman zaman gündüz saatlerinde de su verilmediğini belirten vatandaşlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerine seslenerek, sorunlarına çözüm bulunmasını istedi.

İzmir'de suya yüzde 11,7 zam
EKONOMİ
İzmir'de suya yüzde 11,7 zam

DHA
İzmir'in Dikili ilçesinde su sorunu yaşanıyor.

'PANDEMİ SÜRECİNDE ELLERİMİZİ YIKAYACAK SU BULAMADIK'

Mahalle sakinlerinden İbrahim Bircan, "Yıllardır Çandarlı'da mayıs ayından ağustos ayının sonuna doğru devam eden bir su sıkıntısı mevcut. Pandemi döneminde özellikle ellerin yıkanması gerektiğini söylüyorlar. Biz, bırakın el yıkamayı, sabah yüzümüzü yıkamaya su bulamıyoruz. Bu bir mağduriyet. Bu sorunun çözümünü istiyoruz. Bu susuzluk devam ettiği sürece başka hastalıklar da çıkacak" dedi.

DHA
Çandarlı Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, 6 yıldır süren su sorununu, İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerine defalarca ilettiklerini, ancak hiçbir çözüme ulaşamadıklarını söyledi.

'BELEDİYE ÇANDARLI'YA YATIRIM YAPMIYOR'

Dikili-Çandarlı Barajı'nın 2015 yılında yapımının tamamlandığını hatırlatan Bircan, "Bu barajın, Çandarlı şehir şebekesine ve sitelere bağlanması gerekiyor. Bunun için Çandarlı'daki su şebekesinin değişmesi gerekiyor ama İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi olan İZSU'nun Çandarlı'ya yatırım yapmadığını görüyoruz. Bir baraj olmasa, suyun yetersiz geldiğini düşünebiliriz. İZSU'nun sitesinde, 'Öngörülemeyen nedenle su kesintisi olacak' yazıyor. Gündüz de plansız bir şekilde su kesintileri oluyor. Ne İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden ne de Dikili Belediyesi'nden bir açıklama gelmiyor. İZSU'nun mutlaka buraya yatırım yapması gerekiyor" diye konuştu.

İzmirliler bayram sabahına susuz uyandı: Türkiye gibi bir ülkede bu çağ dışı bir durum
GÜNDEM
İzmirliler bayram sabahına susuz uyandı: Türkiye gibi bir ülkede bu çağ dışı bir durum

'ÇANDARLI BÜYÜDÜ, PERİŞAN OLDUK'

  • Mahallede oturan Güler Ergüler, "Gece denmiyor, gündüz denmiyor suyumuz belirsiz saatlerde kesiliyor. Tuvaletler leş gibi. Su olmayınca hiçbir şey yapamıyoruz. Su, hayattır. Ne bulaşığımızı yıkayabiliyoruz ne yemeğimizi yapabiliyoruz. Bidonlarla su taşıyoruz. Bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz. O kadar zor durumdayız ki, ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Çandarlı büyüdü, büyüdükçe biz perişan olduk" dedi.

26 yıl sonra su kuyruğu: CHP’li Nurettin Sözen dönemindeki gibi tanker önünde sıraya girdiler
GÜNDEM
26 yıl sonra su kuyruğu: CHP’li Nurettin Sözen dönemindeki gibi tanker önünde sıraya girdiler

DEVLET GEREĞİNİ YAPTI ANCAK CHP'Lİ DİKİLİ BELEDİYESİ GEREĞİNİ YAPMIYOR

Öte yandan eskiden belde statüsünde olan Çandarlı, büyükşehir yasasıyla Dikili Belediyesi'ne bağlandı. Eski Çandarlı Belediye Başkanı Ahmet Dağdelen'in girişimiyle beldeye su göleti kazandırıldı. Daha sonra Çandarlı, Dikili Belediyesi'ne bağlanınca bu göletin suyunu hatta bağlamak kaldı ancak yetkililer bu konuyla ilgilenmemekte ısrar ediyor.

Ahmet Dağdelen konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

""KAMUOYUNA DUYURUMDUR! Candarlı'daki su kesintileri ile ilgili sosyal medyada çoğu olumlu bazen vazifeye davet eden yorumlarda ismimin geçmesi nedeniyle bu açıklamayı yapmak mecburiyetinde kaldım. Bu konularda ben yorum yapmamayı tercih ediyorum ama kısa da olsa fikrimi kamuoyuna iletmek isterim. Öncelikle bizim görev süremizde Çandarlı'mızda önceden belirlenmiş hiç su kesintisi olmamıştır. Buna rağmen bu günleri düşünerek büyük çabalarla Çandarlı'miza yaklaşık 50 yılı susuz gecirmiyecek şekilde DSI tarafından bir baraj yapılmasına vesile olduk. Görev süremizin bitmesi bu hizmetin arıtma ve su bağlantılarının tamamlamamıza imkan vermedi. Bugün bu görev Dikili Belediyesi ve özellikle İzmir Büyükşehir Belediyesi başkanlarına ve İz-Su yetkilerindedir. Her yetkili üzerine düşen görevi ihmal etmeden yerine getirmelidir. Bizler burada yaşıyan vatandaşlar olarak üzerimize düşecek bir görev varsa severek yapmaya hazırız. Ama Çandarlı halkı olarak su sorunumuzun acilen çözülmesini arzu ediyor ve bekliyoruz."

Foça'daki su sorunu vatandaşı canından bezdirdi: Hem yaşamsal hem sağlık sorunları oluşturuyor
GÜNDEM
Foça'daki su sorunu vatandaşı canından bezdirdi: Hem yaşamsal hem sağlık sorunları oluşturuyor

CHP'li belediye İzmir’i susuz bıraktı
GÜNDEM
CHP'li belediye İzmir’i susuz bıraktı


Abone Ol Google News
En güzel ve anlamlı cuma mesajları
Gündem

En güzel ve anlamlı cuma mesajları

En güzel, resimli cuma mesajları haberimizde. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Güncel, anlamlı, resimli güzel Cuma mesajları ve dualarını haberimizde bulabilirsiniz. Sizler için derlediğimiz SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz en güzel Cuma mesajları burada.
İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?
Gündem

İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?

İslam’ın 5 şartından birisi namaz kılmaktır. İslamiyette cuma namazı da ayrı bir öneme sahiptir. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip bu mübarek günlerde vatandaşlar camileri dolduracak. Cuma namazına gidecek olanlar İstanbul'da cuma saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Haberimizde İstanbul'da cuma namazı vakti ve ezan saatlerini bulabilirsiniz.
Yunanistan 10 yıl sonra Türk ordusunun karşısına çıkamaz hale gelecek
Dünya

Yunanistan 10 yıl sonra Türk ordusunun karşısına çıkamaz hale gelecek

Doğu Akdeniz'deki gerilimin ardından Yunanistan, dev bir silahlanma programı açıkladı. Savunma harcamalarına 10 milyar euro gibi bir bütçe ayıran Atina hükümeti, askerlik süresini de 9 aydan 12 aya çıkarmayı planlıyor. Yunan askeri makamları, Fransa'dan Rafael jetleri satın alarak ve deniz kuvvetlerindeki fırkateynleri yenileyerek Doğu Akdeniz'deki güç dengesinin yeniden sağlanacağı görüşünde. Peki gerçekten öyle mi? Türkiye'nin hem hava hem de deniz kuvvetleri içim devasa savunma sanayi projelerinin olduğunu hatırlatan Emekli Tuğgeneral Fahri Erenel, "Yunanistan 10 yıl sonra Türk ordusunun karşısına çıkamaz hale gelecek. Bugün Fransa'nın ittirmesi ile Yunanistan tabiri caizse buna cüret ediyor. Bundan en fazla komşu Yunanistan'dan zarar çıkacak" diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.