GündemKarlovda FBInın belge ısrarı

Karlov’da FBI’nın belge ısrarı

Rusya Büyükelçi Karlov’u öldüren FETÖ’cü polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın emri kimden aldığına ilişkin çalışma sürerken, FBI'nın soruşturmayla ilgili bilgi almaya çalıştığı ortaya çıktı. Savcılığın, "soruşturma gizli" diyerek bilgi vermediği FBI’nın dosyaya ilgisinin sebebi merak ediliyor.

Osman ÖzganYeni Şafak
FETÖ’cü polis Mevlüt Mert Altıntaş, Rus Büyükelçi Andrey Karlov’u 19 Aralık 2016’da öldürdü.
FETÖ’cü polis Mevlüt Mert Altıntaş, Rus Büyükelçi Andrey Karlov’u 19 Aralık 2016’da öldürdü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (ÇSM) 19 Aralık 2016’da FETÖ’cü polis Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesiyle ilgili çok yönlü soruşturma yürütüyor. Suikast talimatını kimin verdiğini araştıran savcılık, katil Altıntaş’ın FETÖ içindeki beş ağabeyini tespit etti. Suikast talimatını da verdiği değerlendirilen bu beş kişiyle incelemeler devam ederken Altıntaş’ın suikasttan yaklaşık bir ay önce gittiği ve suikast talimatını aldığı ihtimali üzerinde durulan Çankaya’daki 5 yıldızlı otelde o tarihte kalanların listesi çıkarıldı.

Bunun yanı sıra Altıntaş’ın suikast için hazırlık yaptığı ÇSM’nin bitişiğindeki otelde 19 Aralık günü kalanlar da belirlendi.

KAMERA KAYITLARI İNCELENİYOR

Toplamda bin kişilik liste oluşturan savcılığın talimatıyla bu kişilerin FETÖ analizine sokulduğu kaydedildi. Emniyette oluşturulan özel ekip tarafından yapılan analizle listedekilerin banka hesapları, HTS kayıtları ve örgütsel bağlarının tarandığı öğrenildi. Saldırganın suikasttan bir ay önce gittiği 5 yıldızlı otelin otoparkının kameralarının incelendiği de öğrenilirken, Altıntaş’ın buluşmaya araçla gelip gelmediği araştırılıyor.

MAİLİNE GİRMİŞLER

Soruşturmanın diğer ayağında ise Altıntaş’ın sosyal medya hesapları ve e-maili üzerinde incelemeler yürütülüyor. Türk adli makamlarının talebi üzerine FBI’nın suikastın ardından Altıntaş’ın Gmail hesabına girip maillerini sildiğini değerlendiren iki IP numarasını bildirdiği kaydedildi. Hesaba giren kişi ya da kişilerin Gmail hesabının yanı sıra Hotmail hesabına da girdiği ve mailleri sildiği belirtildi. Altıntaş’ın Facebook hesabına da girilmeye çalışıldığı ancak Facebook merkezinin olağan dışı hareketliliği fark ederek hesabı erişime kapattığı vurgulandı. Hesaba giren IP numaralarının yerinin tespit edilememesi için VPN kullanıldığı anlaşıldı.

TARAF OLMAK İSTİYORMUŞ

Daha önce Altıntaş’ın silinen maillerinin içeriklerinin talep edilmesine rağmen bildirmeyen FBI’nın ısrarla Türk adli makamlarından bilgi almaya çalıştığı ve soruşturmaya taraf olmak istediği öğrenildi. Ancak bu talebin savcılık tarafından geri çevrildiği belirtildi. FBI yetkililerinin de bunun üzerine soruşturmaya bakan emniyet güçlerine giderek bilgi talep ettiği, soruşturmada gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle oradadan da geri çevrildikleri ifade edildi.

İncirlik papazıyla ayin

Soruşturma kapsamında, Altıntaş’ın kaldığı otelde detaylı inceleme yapan savcılık, ilginç bir ayrıntı ortaya çıkardı. Söz konusu otelde, her pazar ayin töreninin düzenlendiği ve bu tören için İncirlik’ten bir papazın geldiği belirtildi. Suikasttan bir gün önce de otelde ayin töreni olduğu anlaşılırken, suikastle ilgili her ihtimali değerlendiren savcılık Altıntaş’ın bu ayinlere katılanlarla bağlantısının olup olmadığına da bakılıyor.


ÖNERİLEN VİDEOLAR
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Cüneyt Çakır'ın kararları tartışma çıkardı
Spor

Cüneyt Çakır'ın kararları tartışma çıkardı

Kayserispor'un Galatasaray'la oynadığı karşılaşmada hakem Cüneyt Çakır verdiği kararlarla yine gündem oldu. Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede ise ilginç bir söylemde bulundu.
Selçuk İnan ve Eren Derdiyok geri döndü
Spor

Selçuk İnan ve Eren Derdiyok geri döndü

Galatasaray, Kayserispor'la oynadığı karşılaşmanın ilk yarısını 2-0 önde kapattı. Sarı kırmızılılarda Eren Derdiyok attığı gollerle devreye damga vururken Selçuk İnan'da dikkat çeken bir performans sergiledi.
Belhanda Terim'e tavır mı yaptı?
Spor

Belhanda Terim'e tavır mı yaptı?

Galatasaray'da kadroda olduğu zamanlarda sürekli ilk 11'de forma şansı bulan Belhanda, Kayserispor'la oynanan mücadeleye yedek kulübesinde başladı. Faslı futbolcu, mücadele öncesinde ise ısınma çalışmalarında yer almadı.
Erdoğan'dan 'Kızıl Elma' açıklaması
Gündem

Erdoğan'dan 'Kızıl Elma' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Ankara Sanayi Odası Ödül Töreni'nde konuştu. Afrin harekatı ile ilgili önemli mesajlar veren Erdoğan, "İstikamet neresi?" sorusuna "Kızıl Elma" cevabını veren genci hatırlatarak "Evet, bizim bir kızıl elmamız var" dedi.
Çok önemli KİT açıklaması
Ekonomi

Çok önemli KİT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu KİT'lerde yeni istihdam alanları açacaklarını belirterek, "O istihdam alanlarına taşeronda çalışan kardeşlerimizi geçirerek peyderpey o alanda da taşeronu sonlandırmak için çalışma içerisinde olacağız." dedi. KİT'ler kadroya geçecek mi, KİT'ler taşeron işçi konusundan yararlanacak mı? İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'ndan flaş KİT ve taşeron işçi açıklaması