Gündem Kartaldaki 8 bina daha yıkılacak

Kartal'daki 8 bina daha yıkılacak - Kartal'daki yıkılan binaların yerine yenisi yapılacak

Kartal'daki 8 bina daha yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Kartal'daki 8 binayı daha yıkacaklarını açıkladı. "İlk olarak bugün yan taraftaki 10 katlı binadan başlayacağız" diyen Bakan, bu durumu ev sahipleriyle de paylaştıklarını anlattı. Öte yandan çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın yanındaki Yunus Apartmanı'ndan değerli eşyaların çıkarılmaya başlandı. Polis gözetiminde yaşadığı kata çıkarılan vatandaşlardan riski kabul ettiğine dair bir imza alınıyor. Apartmanın tahliyenin ardından yıkılacağı öğrenildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Kartal'daki arama çalışmalarının tamamlanmasının ardından yıkım çalışmaları da başlayacak. Bölgenin havadan görüntüsü.
Kartal'daki arama çalışmalarının tamamlanmasının ardından yıkım çalışmaları da başlayacak. Bölgenin havadan görüntüsü.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Kartal'daki 8 binayı daha yıkacaklarını açıkladı.

"İlk olarak bugün yan taraftaki 10 katlı binadan başlayacağız" diyen Bakan, bu durumu ev sahipleriyle de paylaştıklarını anlattı.

Riskli binadan kontrollü tahliye
OYNAT 00:50
Riskli binadan kontrollü tahliye
Kartal'da çöken binanın yanında bulunan ve boşaltılan Yunus Apartmanından değerli eşyalar kontrollü bir şekilde tahliye ediliyor.

Kurum, şunları söyledi:

"Boşaltılan apartmanlarda yaşayan vatandaşlarımızla ilgili her türlü desteği devlet kurumlarımız verecek. İrtibat ofislerimizden tüm bilgileri alabilirler.

Taşınmalar tamamlanana kadar bu vatandaşlarımızı misafirhanelerimizde ağırlamaya devam edeceğiz. Çöken binanın çevresinde kentsel dönüşüm çalışması yapacağız.

Bir daha bu tür olaylarla basının karşısına çıkmak istemiyoruz. Yandaki binalara zarar vermeyecek şekilde bu işleri tamamlayacağız. Tüm vatandaşlarımız riskli gördükleri yapıları lütfen bize bildirsinler."

Sensörlerle takip ediliyor

  • İstanbul Kartal'da çöken binanın yanındaki Yunus Apartmanı'nda bulunan değerli eşyaların çıkarılması için çalışma başlatıldı. Yıkılan Yeşilyurt Apartamı çevresinde risk teşkil eden 11 binadaki 135 hane boşaltılmıştı. Riskin en yüksek olduğu belirtilen 11 katlı Yunus Apartmanı'nın durumu da üzerine yerleştirilen sensörlerle sürekli takip ediliyor.

Bina sakinlerine ait değerli eşyaların çıkarılması için de bugün çalışma başlatıldı. Her haneden bir kişi itfaiye merdiveni ile çıkarıldığı kattan değerli eşyalarını alıyor.

Polis gözetiminde yaşadığı kata çıkarılan vatandaşlardan riski kabul ettiğine dair bir imza alınıyor.

21 ölü 14 yaralı

Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'taki Yeşilyurt Apartmanı 6 Şubat'ta saat 15.59 sıralarında çökmüş, olayın hemen ardından bölgeye sevk edilen ekipler, arama kurtarma çalışmalarını başlatmıştı. Çökmenin ardından çevredeki 7 bina da güvenlik gerekçesiyle tahliye edilmişti.

Arama kurtarma çalışmalarında, enkazdan 14 kişi yaralı olarak kurtarılarak hastanelere kaldırılmış, 21 kişinin de cansız bedenine ulaşılmıştı.

Kartal'daki enkaz kaldırma çalışmaları sona erdi
GÜNDEM
Kartal'daki enkaz kaldırma çalışmaları sona erdi

Ünal Karaman'dan enkazdan kurtarılan Tayyip'e ziyaret
SPOR
Ünal Karaman'dan enkazdan kurtarılan Tayyip'e ziyaret

Kartal'da çöken binanın önünde kalp krizi
GÜNDEM
Kartal'da çöken binanın önünde kalp krizi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.