Gündem MEB duyurdu LGS başvuru süresi uzatıldı

LGS'de geri sayım başladı: LGS'de hangi dersten kaç soru sorulacak?

MEB duyurdu: LGS başvuru süresi uzatıldı

MEB, LGS başvurularını 17 Nisan saat 17.00'ye kadar uzatıldı. Öğrenciler ve veliler LGS'nin ne zaman yapılacağını, LGS'de kaç soru sorulacağını ve hangi dersten kaç soru çıkacağını merak ediyor. Haberimizde LGS sınav süresi, tarihi, sonuçların ne zaman açıklanacağını, hangi testten kaç soru çıkacağına dair bilgileri öğrenebilirsiniz.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran'da yapılacak merkezi sınav başvuruları, 17 Nisan saat 17.00'ye kadar uzatıldı. Sınava girmek isteyen öğrenciler ve velileri sınava ilişkin detayları merak ediyor.

Peki LGS ne zaman yapılacak, sınavda kaç soru sorulacak, ne kadar süre verilecek, giriş belgeleri ve sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

LGS ne zaman yapılacak, sonuçları ne zaman açıklanacak?

LGS kapsamındaki merkezi sınav tarihi 1 Haziran 2019 olarak belirlendi. Sınav sonuçları ise 24 Haziran tarihinde https://www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecek.

LGS sınav yerleri, MEB tarafından yayınlanan kılavuza göre 22 Mayıs tarihinde öğrenci ve velilerin erişimine açılacak.

Sınav iki oturumda yapılacak

İki oturum olarak düzenlenecek sınav, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak.

Birinci oturum saat 9.30'da ve ikinci oturum 11.30'da başlayacak.

LGS'de kaç soru sorulacak?

Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak.

Sayısal alan sınav oturumunda 60 dakika olan süre geçen yıla göre 20 dakika uzatıldı. Buna göre, sınavın birinci bölümünde 50 soruluk sözel alan için 75 dakika süre verilecek. İkinci bölümdeki 40 soruluk sayısal alan testleri için ise 80 dakika süre tanınacak.

Sözel bölümde soru sayıları

REKLAM

Türkçe: 20 soru

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 10 soru

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: 10 soru

Yabancı Dil: 10 soru

Toplam 50 soru (Süre 75 dakika)

Sayısal Bölüm soru sayıları

Matematik: 20 soru

Fen Bilimleri: 20 soru

Toplam 40 soru (80 dakika süre)

En yüksek ortalama Türkçe'de, en düşük matematikte
GÜNDEM
En yüksek ortalama Türkçe'de, en düşük matematikte

Kaç okula kaç öğrenci sınavla yerleştirilecek?

Bu yıl 139 bin 120 öğrenci LGS sonucuna göre yerleştirilmesi yapılacak. Türkiye genelinde bin 531 liseye merkezi sınav ile öğrenci yerleştirilmesi yapılacak. Geçtiğimiz yıla göre kontenjan 12 bin 610 arttı.

En fazla kontenjan artımı Anadolu liselerinde

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, geçtiğimiz günlerde LGS'ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Özer, "Fen liselerinde 2018'e göre okul sayısında değişiklik olmadı. Anadolu imam hatip liselerinde sınavla öğrenci alan okulların toplam kontenjanında bir değişiklik olmadı. Sosyal bilimler liselerine 2019 yılında bir okul ilave edildi ancak kontenjanı hemen hemen aynı. 2018 yılına göre sadece Anadolu lisesi ve mesleki ve teknik Anadolu lisesi kontenjanlarında değindiğim nedenlerle kontenjan artışları oldu" dedi.

Örnek soru kitapçığı her ay yayımlanıyor

Öte yandan MEB her ay, öğrencilere yardımcı olmak için örnek soru kitapçıkları yayımlıyor.

REKLAM

Liseye giriş sınavı örnek sorular açıklandı
GÜNDEM
Liseye giriş sınavı örnek sorular açıklandı

LGS'de ikinci örnek soru kitapçığı yayımlandı
GÜNDEM
LGS'de ikinci örnek soru kitapçığı yayımlandı

MEB'in her ay yayımladığı örnek sorulara ulaşmak için tıklayınız

En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.