|

Putin'in 'savaş' kelimesini kullanmasına yargılama talebi

Vladimir Putin'in memleketi Saint Petersburg'daki bir muhalif siyasetçi Nikita Yuferev, Ukrayna'daki çatışmayı bir "savaş" olarak nitelendirdiği için Rusya Devlet Başkanı'na karşı yasal işlem yapılması çağrısında bulundu.

11:54 - 24/12/2022 Cumartesi
Güncelleme: 12:11 - 24/12/2022 Cumartesi
Diğer
Nikita Yuferev
Nikita Yuferev

Geçtiğimiz günlerde Putin gazetecilere, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaya atıfta bulunarak "bu savaşı bir an önce bitirmek" istediğini söyledi.

Moskova, Rusya'nın Şubat ayında Ukrayna'ya 'özel bir askeri operasyon' başlığı altında müdahale ettiğini açıklamıştı.

The National'ın haberine göre Putin Mart ayında, silahlı kuvvetler hakkında "kasıtlı olarak yanlış bilgi" paylaşarak itibarını sarsmak veya yaymayı önlemek için para ve hapis cezaları öngören ve operasyonu 'savaş' adıyla anmaları halinde insanları kovuşturma riskini içeren bir dizi yasa imzaladı.

Nikita Yuferev, "Vladimir Putin savaşı bir savaş olarak adlandırdı, ancak özel askeri harekatı sona erdirecek bir kararname yoktu ve savaş ilan edilmedi. Petersburg'daki bir meclis üyesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ''Putin'in ordu hakkında 'sahte haberler' yaydığından dolayı adaletle karşılaşması için yetkililere bir çağrı gönderdim" ifadelerini kullandı.

#Putin
#Rusya
#savaş
#kavram
#ceza
#yasa
#muhalif
#siyasetçi
1 yıl önce