Gündem Referandumu kaybeden CHPnin hezeyanları

Referandumu kaybeden CHP'nin hezeyanları

16 Nisan öncesi 'hayır' cephesinde yer alarak yoğun çaba sarf eden CHP, referandumu kaybetmesinin ardından yenilgiyi hazmedemedi. Sandıkların yüzde yüzünün açılmasıyla birlikte CHP, itirazlara ve sert tepkilere başladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Referandumu kaybeden CHPnin hezeyanları
ARŞİV: CHP Genel Kurulu'nda Kemal Kılıçdaroğlu ve partililer.

Cumhuriyet Halk Partisi, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini getirecek yeni anayasa maddeleri için başlattığı çalışmaya katılmadı. 16 Nisan referandum tarihinin belirlenmesiyle birlikte 'hayır' propagandası yapan CHP, yüzde 51,4 oranında 'evet' tercihine karşı kaybetti.

Referandumun kaybedeni CHP, sandık sonuçlarının netleştiği andan itibaren dikkati çeken bir söylem benimsedi. Seçim sonuçlarına gölge düşürmeyi planlayan partililer, her platformda 'şaibe' iddialarını dillendirdi.

Kılıçdaroğlu'nun oranları karıştırarak başladı

16 Nisan akşam CHP'li çeşitli isimlerin manipülatif mesajlarının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ilk açıklamayı yaptı.

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'ndeki basın toplantısında "Toplumun en az yüzde 50’si 'Hayır' diyor" yalanını öne sürdü.

YSK'ya ilk itiraz

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının ardından CHP, referandumun iptal edilmesi için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itiraz dilekçesini verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Bu seçim meşruiyeti olmayan bir mühürsüz seçimdir" dedi.

Son örnek Söke'den geldi

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, bugün canlı yayında referandumla ilgili açıklamalarda bulundu. 'İlan edilen bu referandumun sonucunu tanımıyoruz' diyen Böke, "Bunun için demokratik tüm haklarımızı kullanacağımızdan şüpheniz olmasın. Her türlü deyince Meclis'ten çekilmekten de çalışmaya devam etmek de buna girer" ifadelerini kullandı.

Evet'in zaferi Kılıçdaroğlu'nun kimyasını bozdu!
OYNAT 00:32
Evet'in zaferi Kılıçdaroğlu'nun kimyasını bozdu!
Parti grubunda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu yeni bir gafa imza attı. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada sandıktan 'Hayır' oylarının yüzde 50'nin üzerinde çıktığını söyledi. Kılıçdaroğlu yaptığı gaf sonrası bir süre duraklasa da düzeltme yapamadı.

CHP Genel Merkezi'nde komik dakikalar
OYNAT 00:40
CHP Genel Merkezi'nde komik dakikalar
Referandumda ilk sonuçların geldiği dakikalarda CHP Genel Merkezi'nde 'hayır çıktı' diye sevinen CHP'liler dikkat çekti.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.