Gündem Rektör hakareti ödüllendirdi

Rektör hakareti ödüllendirdi

Edirne’deki Trakya Üniversitesi, akademisyen kıyımı ve tartışmalı atamalarla gündemde. Üniversitenin rektörü Erhan Tabakoğlu, siyasi gerekçelerle tasfiye ettiği isimlerin yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği için ceza alan akademisyenleri getirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Rektör hakareti ödüllendirdi
Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu

Edirne’deki Trakya Üniversitesi akademisyen kıyımıyla gündemde. Üniversitedeki skandallar serisi, Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi Dr. Derya Kuloğlu’nun görevden alınması ile günyüzüne çıktı. FETÖ’ye karşı mücadelesi ile tanınan Kuloğlu, uğradığı haksızlık karşısında hukuk savaşı başlattı. Kuloğlu, Rektör Erhan Tabakoğlu ve ekibinin kıyım ve kadrolaşma çalışmalarını yargıya taşıdı.

TASFİYE POLİTİKASI

Dilekçede yer alan iddialara göre; Yüksekokul Müdürü Uğur Taşkan süresi dolmadan görevden alındı. Yerine Doç. Dr. Adil Oğuzhan atandı. Oğuzhan ve yardımcısı Tülay Demiralay, başta Kuloğlu olmak üzere bazı personeller hakkında hukuka aykırı işlemlerle soruşturma açtı. Bazı isimler okuldan uzaklaştırıldı, geçici görevlendirmeler yapıldı, siyasi ayrımcılık nedeniyle tasfiye politikası yürütüldü. Bu tasfiye rektörün onayı ile gerçekleşti.

SORUŞTURMA SÜRGÜN VE AYRIMCILIK

Akademisyen Uğur Taşkan, Çetin Topçu ve Ali Kemal Buyruk gibi isimler değişik ilçe ve okullara sürüldü. Asistan Mehmet Köse’ye kumpas kurularak müstafi gösterildi. Köse mahkeme kararı ile görevine geri döndü. Öğretim görevlisi Ahmet Deniz ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkan seçilmesine sevindiği için “halkı tahrik ettiği” gerekçesiyle Rektör Erhan Tabakoğlu tarafından kınama cezasına çarptırıldı.

ERDOĞAN’A HAKARET ETTİ BÖLÜM BAŞKANI OLDU

Üniversite yönetimi bir yandan kıyım yaparken, diğer yandan da boşalan yerlere dikkat çeken atamalar yaptı. Onlardan biri Doç. Dr. Erdem Öngün. 2015’te sosyal medyadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ağır hakaretlerde bulunduğu için Keşan 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Paylaşımları kendisinin yaptığını kabul eden Öngün, 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanması ertelendiği için cezaevine girmeyen Öngün, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanlığı’na atandı, ayrıca üniversitede kurul üyelikleri verildi.

Erdem Öngün
Erdem Öngün

11 AY CEZA ALDI, İŞLEM YOK

Bir diğer tartışmalı isim ise Yrd. Doç. Dr. Ayşe Seden Özbek Püskül. Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi olan Püskül de sosyal medyadaki paylaşımları sebebiyle 2017’de hakim karşısına çıktı. Keşan 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Ayşe Seden Özbek Püskül
Ayşe Seden Özbek Püskül

Ancak hükmün açıklanması geri bırakıldı. Üniversite yönetimi, Püskül hakkında da işlem yapmadı. Bir dönem İşletme ve Bilgi Yönetimi Bölüm Başkanlığı yapan Püskül, üniversitede ders vermeye devam ediyor.

Dosyayı bekleten savcı ByLock’çu çıktı

  • Üniversitedeki hukuksuzluğun yargıya taşınması da engellendi. Konu ile ilgili Dr. Derya Kuloğlu’nun 2017’de Keşan Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçe işleme alınmadı. Dosyayı üstlenen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Akkuş aylarca hiçbir işlem yapmadı. Şikayette adı geçenlerden biri bile ifadeye çağırılmadı. FETÖ’nün kripto haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen savcı Akkuş 15 Ağustos 2018’de kamudan ihraç edildi. Bu süreçte Rektör Erhan Tabakoğlu döneminde üniversitede göreve başlayan avukat G.Ü. de FETÖ’den tutuklandı.

FETÖ’cü Bekleviç’le samimi poz

Rektör Tabakoğlu’nun yakın ilişki içinde olduğu isimlerden biri de 15 Temmuz’dan sonra provokatif çıkışları ile tanınan siyasetçi Tuna Bekleviç. Tabakoğlu’nun, FETÖ’den hakkında yakalama kararı olan ve yurtdışına firar eden Bekleviç’le çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. Can Dündar ve Hakan Şükür gibi FETÖ firarileriyle boy boy fotoğrafları bulunan Bekleviç, 2019’da Erdoğan’ı hedef almıştı. “Erdoğan’ın yargılanıp sürgün edilmesi” yönünde paylaşımlar yapan firari FETÖ’cünün, Tabakoğlu hakkında ise övücü mesajları var.


Erdoğan düşmanına plaket verdi

Erhan Tabakoğlu’nun Erdoğan düşmanlarıyla yakın ilişkisi dikkat çekiyor. Tabakoğlu, Bulgaristan’daki Sofya Üniversitesi Tarih Müzesi Bölüm Başkanı eski siyasetçi Bojidar Dimitrov’u makamında ağırlayıp plaket verdi. 15 Temmuz’a “senaryo” deyip FETÖ’cüleri destekleyen Dimitrov, darbeci hainlerin suçsuz olduğunu savunmuştu. O dönem Edirne’de çeşitli randevu taleplerinde bulunan Dimitrov herkes tarafından reddedilmişti. Dimitrov, 2017’de de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın suikastla öldürüleceği kehanetinde bulunmuştu.

Trakya Üniversitesi Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanı Mila Carovska ve beraberindeki heyeti ağırladı
HAYAT
Trakya Üniversitesi Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanı Mila Carovska ve beraberindeki heyeti ağırladı

Profesörden doktora resmi yazı: Ahlaksız
GÜNDEM
Profesörden doktora resmi yazı: Ahlaksız
AK Parti'li Turan'dan CHP'ye tepki: FETÖ söylemine sarılanlara dokunulmazken Kılıçdaroğlu'nu eleştirenler hep kapı dışarı
Gündem

AK Parti'li Turan'dan CHP'ye tepki: FETÖ söylemine sarılanlara dokunulmazken Kılıçdaroğlu'nu eleştirenler hep kapı dışarı

CHP eski milletvekili ve parti üyesi Mehmet Sevigen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdiği için partiden ihraç edildi. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "FETÖ söylemine sarılanlara, Atatürk demekten imtina edenlere dokunulmazken Kılıçdaroğlu'nu eleştirenler hep kapı dışarı" diyerek CHP yönetimini eleştirdi.

AÖF Güz dönemi vi sınavları soru ve cevap anahtarı yayınlandı! AÖF e-Kampüs giriş ekranı
Gündem

AÖF Güz dönemi vi sınavları soru ve cevap anahtarı yayınlandı! AÖF e-Kampüs giriş ekranı

AÖF soru ve cevapları öğrenciler tarafından merak ediliyordu. AÖF vize sınavları 27 Kasım ve 28 Kasım tarihlerinde yüz yüze olarak yapıldı. Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri vize sınavlarının ardından sınava ilişkin soru ve cevapları açıklandı. AÖF vize sınavları soru ve cevapları nasıl sorgulanır? İşte AÖF e- Kampüs giriş ekranı..
Omicron (Nu) varyantı tehlikeli mi?
Hayat

Omicron (Nu) varyantı tehlikeli mi?

Koronavirüssalgınında yeni varyantların ortaya çıkması salgınla ilgili endişelerin devam etmesine yol açıyor. İlk olarak Güney Afrika'da ortaya çıktığı bilinen ve bugüne kadar en fazla mutasyona uğrayan varyant olduğu bilinen Omicron (Nu) varyantı ile ilgili detaylar merak kazandı. Omicron (Nu) varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Omicron (Nu) varyantı tehlikeli mi? Omicron (Nu) varyantı Türkiye'de de görüldü mü? İşte Omicron (Nu) varyantına ilişkin son bilgiler..

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.