GündemSon uyarı

Son uyarı!

Zeytin Dalı Harekatı ile oyunları bozulan ABD, Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’ın ardından Dışişleri Bakanı Tillerson’ı Ankara’ya gönderiyor. İki ülke ilişkilerinin geleceğini şekillendirecek randevu bugün. Tillerson’ın önüne kapsamlı bir dosya koyularak, terör örgütüyle ilişkiyi kesmeleri istenecek.

Fazlı ŞahanYasemin AsanYeni Şafak
Rex Tillerson
Rex Tillerson

ABD-Türkiye ilişkilerinde gün geçtikçe artan gerilimin seyrine etki edecek kritik randevu bugün.

ABD’ye Başkan Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H. Raymond McMaster aracılığıyla PYD-YPG’ye silah ve para desteğine ilişkin uyarı ve kaygılarını ileten Türkiye, bu kez ağırlayacağı Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a en üst düzeyde hassasiyetlerini sıralayacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün Tillerson’ı kabul edecek. Tillerson yarın da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelecek.

TERÖR DESTEKÇİLERİ KAYBEDECEK

Hafta sonu McMaster ile görüşen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitterdan yaptığı paylaşımda “Sırtını kime dayarsa dayasın terör örgütleri ve destekçileri kaybedecek. Her türlü düşmanlığa ve ihanete karşı bu millet kazanacak ve bayrağımız özgürce dalgalanacak’ mesajı verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da AK Parti Grubu’nda Türkiye’ye Münbiç’ten mesaj vermeye çalışan ABD’li generallere “Osmanlı tokadı” hatırlatmasında bulundu.

REKLAM

TİLLERSON’I TERLETECEK DOSYALAR

Tillerson’a Suriye’de beraber iş tuttukları terör örgütünün kirli yüzü bir kez daha gösterilecek. Son bir yıl içerisinde PYD’nin işgal ettiği bölgelerden harekat öncesinde Türkiye sınırına 700’den fazla füze atıldığı, Zeytin Dalı Harekatı’nda ise saldırının 100’e yaklaştığı, bu saldırılarda 7 sivilin öldüğü, onlarca vatandaşın da yaralandığı hatırlatılacak. Yine bu saldırılarda ABD’nin DEAŞ’la mücadele bahanesi ile gönderdiği silahları Türkiye’ye karşı kullanıldığı yönünde operasyonlarda ele geçirilen silah ve mühimmatlar delil olarak sıralanacak.

ARTIK BİR KARAR VER

REKLAM

Teröre kalkan olan ve Türkiye’ye verdiği hiçbir sözü tutmayan ABD’ye Tillerson aracılığıyla ‘artık bir karar vermesi gerektiği’ vurgulanarak, iki ülke ilişkilerinin Washington yönetiminin bundan sonraki tutumuna bağlı olacağı belirtilecek.

Ozan Ceyhun

Tavlama ziyareti!

Rex Tillerson’un ziyaretini değerlendiren Avrupa Parlamentosu eski Milletvekili Ozan Ceyhun, ABD’nin Türkiye’yi tavlama ziyaretleri yapmasının hiçbir anlamı olmadığını söyledi. Ceyhun, “ABD ve Avrupa ülkeleri Türkiye’nin önerilerini dikkate almış ve uygulamış olsalardı şimdi Suriye’de kan dökülmüyor olacaktı. DEAŞ’a karşı savaşan bir PYD/YPG yok, onlarla işbirliği yapan hatta DEAŞ’a silah veren bir PYD/ YPG var. Tüm bunların faturasının da Amerika’ya kesilmesi gerekiyor” dedi. Ceyhun, şöyle konuştu: “Amerikalılar her tarafı idare etmeyi amaçlıyorlar. PKK/PYD’ye bir yandan silah verirken bir yandan da Türkiye’nin gönlünü almaya çalışıyorlar. Amerika yanlış politikalardan caymıyor ve yanlış politikalarda ısrar ediyor. Washington yönetimi, PYD/YPG’yi de aynı PKK gibi terör örgütleri listesine almalıdır.”

REKLAM
  • O yolu siz bulacaksınız
  • ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ise Ankara’ya gelmeden önce verdiği mesajda, ‘’Türkiye’ye tehditlerin azaltılması için işbirliğini konuşmalıyız’’ dedi. Ürdünlü mevkidaşı ile ortak basın toplantısında konuşan Tillerson, Türkiye ve ABD ilişkilerinin önemine vurgu yaptı. Tillerson, ‘’ABD, Türkiye ile aynı yönde çalışmaya devam etmenin yolunu bulmalı. Türkiye’ye tehditlerin azaltılması için işbirliğini konuşmalıyız’’ ifadelerini kullandı. Ancak iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesinin tek yolu Amerika’nın terör örgütüne kalkan olmaktan vazgeçip müttefikliğin gereğini yapmasına bağlı.

5. maddenin
gereğini yapın
GÜNDEM
5. maddenin gereğini yapın

Sen önce bu raporu oku
GÜNDEM
Sen önce bu raporu oku

Şehit Halisdemir'in 'vur' emri aldığı son görüntüler ortaya çıktı
Gündem

Şehit Halisdemir'in 'vur' emri aldığı son görüntüler ortaya çıktı

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek isteyen cuntacı general Terzi'yi vurarak FETÖ'nün darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmeden önceki son görüntüleri ortaya çıktı.
Türk öğrenciler NASA uzmanını şaşırttı
Teknoloji

Türk öğrenciler NASA uzmanını şaşırttı

NASA'da asteroitler ve göktaşları üzerine araştırma yapan Dr. Michael Zolensky, Türkiye'deki lise ve üniversite öğrencilerinin uzaya ilgisine çok şaşırdığını belirtti.
Büyük panik: Mahalleyi yılanlar bastı
Gündem

Büyük panik: Mahalleyi yılanlar bastı

Mardin'in Artuklu ilçesinde görülen yılanlar, vatandaşları korkuttu. Mahalle sakinleri, kış ayının sıcak geçmesinin dolayı yılanların yuvalarından erken çıktığını söyledi.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.