GündemSur mağdurları evlerine kavuşuyor

Diyarbakır Haberleri - Sur mağdurları evlerine kavuşuyor

Sur mağdurları evlerine kavuşuyor

Terör örgütü PKK'nın yerle bir ettiği Sur'un ayağa kalkması için çalışmalara devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda TOKİ tarafından Üçkuyu mevkiinde yapılan konutların kura çekimi yarın saat 13.00'te Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezinde yapılacak.

Fazlı ŞahanYeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Terör örgütü PKK’nın hendek eylemleriyle büyük zarar verdiği Diyarbakır’ın Sur ilçesini ayağa kaldırmak için çalışmalar devam ediyor.

Çukur kalkışması sürecinde özellikle Sur’un tarihi ve kültür dokusuna zarar veren teröristler, evleri, camileri, kiliseleri ve okulları ateşe vererek yerle bir etmişti. Sur’u terörden temizleyen hükümet ardından bölgenin ayağa kaldırılması için seferber oldu. Terörün izleri silinirken, tarihi binaların da yenilenmesine devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda TOKİ tarafından Üçkuyu mevkiinde yapılan konutların kura çekimi yarın saat 13.00'te Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezinde yapılacak.

30 MİLYON BÜTÇE

Sur’da yenilenmesi devam eden yapılar için yaklaşık 30 milyon bütçe ayrıldı. Yenilemeler sırasında tarihi yapıların dokusu da korunuyor. Tarihi mimarinin ayrıntılarına ve özellikleri dikkate alınıyor. Tarihi yapıların yanı sıra, konut yapımı için de TOKİ’nin çalışmaları devam ediyor.

BBP de Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı
Gündem

BBP de Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin 'Cumhur İttifakı'nda yer alacağını açıkladı.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor
Hayat

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.
'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'
Gündem

'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'

Bursa’da kalbinin altından bıçak yarasıyla hastaneye gelen kişiyi hayatta tutabilmek için çalışan Acil Tıp Uzmanı Dr. Hüseyin Yenice ameliyathaneye gidene kadar sedyenin üzerinde kalp masajı yaptı. Doktorun insan hayatı için gösterdiği bu çaba ise saniye saniye kameralara yansıdı.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...