GündemTilo Uçaka suikast talimatı Kandilden

Tilo Uçak'a suikast talimatı Kandil'den

Tatvan'da 3 yıl önce uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden emekli gemi kaptanı Tilo Uçak cinayetiyle ilgili gerekçeli kararda cinayet talimatının Kandil'den verildiği açıklandı.

Haber MerkeziAA
Arşiv
Arşiv

Bitlis'in Tatvan ilçesinde 3 yıl önce uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden emekli gemi kaptanı Tilo Uçak cinayetiyle ilgili yargılanan ve ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan biri tutuklu, 2'si firari 3 sanıkla ilgili gerekçeli karar hazırlandı.

Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesince tamamlanan kararda, Uçak'ın, 22 Ağustos 2014 günü saat 15.23'te Tatvan'daki bir oto yıkamanın alt kısmındaki boş arsada uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdiği anımsatıldı.

Tutuklu bulunan İlhan Çelik ile firari sanıklar Mehdi Olan ve Erdi Uçar'ın yargılama sonucu "tasarlayarak adam öldürme" ve "devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldığı belirtildi.

"Talimat Kandil'den verilmiştir"

Kararda, terör örgütü PKK'nın dağ kadrosunda 6 yıl kaldıktan sonra teslim olan bir teröristin, cinayete ilişkin ifadesi de yer aldı.

Cinayet talimatının terör örgütünün Kandil'deki sözde sorumlularınca verildiği vurgulanan gerekçeli kararda, emrin Tatvan kadrosuna Kandil tarafından verildiğine işaret edildi.

Kararda, PKK'nın kırsal kadrosunda 6 yıl kaldıktan sonra teslim olan örgüt üyesi S.T'nin, Tatvan kırsal bölgesinde 3 yıl kadar faaliyet yürüttüğü kaydedildi. S.T'nin, tanık olarak verdiği ifadede, firari sanıklar Olan ve Uçar'ın Temmuz 2014'te 5 ila 6 kez Bitlis merkeze bağlı Ölek köyü kırsalına gelerek örgütün üst düzey sorumlusu "Seyit" kod adlı teröristle görüştüğü, yine "Hemgin" kod adlı örgüt mensubundan duyduğu kadarıyla talimatın Kandil'den gelip ilçedeki 2 kişiye işin verildiği ancak failleri sadece "Hemgin"in bildiğini beyan ettiği aktarıldı.

"Seyit" ve "Hemgin"in, sözde Garzan eyalet sorumluları olduğu belirtilen kararda, "Kandil'den onay alınmasını gerektirir derecede önemli bir cinayetten şüphesiz ikisinin de haberi vardır. İfadede geçen 2 milis Olan ve Uçar'dır. Talimatı beraberce almışlar ve icraya koymuşlardır. Çelik'ten olay yeri keşfini yapmasını istemişler, olay günü de gözcülük yaptırmış ve cinayetin onayını almışlardır." ifadeleri kullanıldı.

Firari sanık DBP'li Belediye Başkanı Olan'ın oğlu

Firari sanıklardan Mehdi Olan'ın farklı suçtan tutuklu DBP'li Bitlis Belediye Başkanı Hüseyin Olan'ın oğlu olduğu ve diğer sanık Uçar ile cinayetten sonra Mardin'e giderek bir otelde kaldıklarının tespit edildiği anlatıldı.

Kararda ayrıca sanık Erdi Uçar'ın eğitimi uygun olmamasına rağmen cinayetten sonra diğer sanık Olan'ın babasının başkanlığını yaptığı DBP'li Bitlis Belediyesinde başdanışman olarak işe başladığı, vatandaşla belediye başkanının görüşmesini organize edecek kadar önemli bir mevkiye getirildiği vurgulandı.

"Cinayet tasarlanarak işlendi"

Sanıklar Olan ve Uçar'ın, olayın talimatını, PKK'lı teröristlerle cinayetten 20 gün önce sıklıkla yaptıkları görüşmelerde aldıklarına dikkati çekilen kararda, şunlar kaydedildi:

"Gerekli keşif ve görev dağılımı faaliyetleri dağ kadrosuyla bu kısa dönemde 5 ila 6 kez görüşüldüğüne göre, dağ kadrosuna da onaylatılarak yürütülmüştür. Sanık Çelik'ten, Uçak'ın olay yerine geldiği haberi vermesi konusunda istifade edilmiştir. 3 sanıkta fail olarak görev almış ve cinayeti beraberce işlemiştir. Cinayetin bir aylık planlama süresi ve dağ kadrosuyla sürekli yapılan istişareler dikkate alındığında, tasarlayarak işlendiğinin kabulü gerektiği izahtan varestedir.

Sanıkların sabit görülen suçları sebebiyle kanunda öngörülen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları haklarında uygulanmış, suçun terör örgütü PKK için işlenmesi sebebiyle Terörle Mücadele Kanunu'nun 5. maddesi uygulanmış ancak ceza miktarı değişmemiş, ilgili kanunun 62. maddesi tüm sanıklar hakkında geçmişleri, sosyal ilişkileri, duruşmada gözlemlenen hal ve tavırları itibarıyla pişmanlık gözlenmemesi sebebiyle uygulanmış ve neticede tüm sanıklar 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmıştır. Ceza miktarıyla Çelik'in tutukluluk halinin devamına, tutuksuz sanıkların da tutuklanmalarına karar verilmiştir."

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.