Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Hayat 41 yazar kadın şiddetine karşı

41 yazar kadın şiddetine karşı

Şiddete dikkat çekmek için bir araya gelen 41 yazarın hazırladığı #adımıunutma İmza:Kadın adlı kitabı Birlikte Kitaplar Yayınevi’nin örnek bir çalışması olarak öne çıkıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
41 yazar kadın şiddetine karşı
#adımıunutma İmza:Kadın Kollektif Birlikte Kitaplar Yayınevi 2020

DENİZ YILDIZ

İnsanlık tarihi boyunca kadın, hayattaki yerini oluştururken hep problemlerle karşılaşmıştır. Bazı toplumlarda kadına bakış ve onun insan olarak algılanışı el üzerinde tutulsa bile dünya geneli için bu yaşam şekli hakim olmayı başaramamıştır. Maalesef dünya tarihini kadın üzerinden okumaya çalıştığımızda birçok acının ve çilenin tarihine dönüşüverir.

Her gün medyada şahit olduğumuz kadın cinayeti haberleri acı bir gerçek olarak önümüzde duruyor. Son bir yıl içinde öldürülen kadın sayısı 447. Elbette bu acı tablonun arka planında sistematik bir şiddet gerçeği var. Kadının kaderi burada kilitleniyor. Ölmüyorsa, şiddet görmüş olarak yaşamak zorunda bırakılıyor. Şiddet bir erkek sorunudur. Ancak iyi yetiştirilmiş bir erkek elbette şiddet gerçeğinden uzak duracaktır.

Şiddete dikkat çekmek için bir araya gelen 41 yazarın hazırladığı #adımıunutma İmza:Kadın adlı kitabı Birlikte Kitaplar Yayınevi’nin örnek bir çalışması olarak öne çıkıyor. Bu kitap, gazetelerin 3.sayfa haberlerinde yer alan, dizilerin ana konusu olan, haberlerin manşetlerini oluşturan kadının önemini hatırlatmak, dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak için 41 yazar tarafından kaleme alındı. #adımıunutma İmza:Kadın, isimli kitap 41 yazarın şiddet mağduru kişileri öyküleştirdiği metinlerden oluşuyor. Kitabın geliri ise şiddet mağduru olmuş kadına ve çocukları için harcanacak.

Abone Ol Google News
CHP'den İstanbul Sözleşmesi için Danıştay'a başvuru
Gündem

CHP'den İstanbul Sözleşmesi için Danıştay'a başvuru

Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay'a başvuruda bulundu.
Alkollü olarak 6. kez yakalandı tepkisi şoke etti: Ben terörist miyim?
Gündem

Alkollü olarak 6. kez yakalandı tepkisi şoke etti: Ben terörist miyim?

Konya’nın Beyşehir ilçesinde 6. kez alkollü olarak direksiyon başında yakalanan sürücü R.O.'nun sözleri şaşırttı. Gözaltına alınan R.O, polis ekiplerine, "Etmeyin, yalvarıyorum size" diyerek evrakları imzalamak istemedi, daha sonra ikna edemediği polislere "ben terörist miyim" diye tepki gösterdi.
Ahmet Nur Çebi'den Demba Ba açıklaması:
Spor

Ahmet Nur Çebi'den Demba Ba açıklaması: "Çok şaşırdım"

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, şampiyonluk mesajı verirken takımla ilgili oluşturulan olumsuz algıya tepki gösterdi. Çebi, "6 puan geride olanların şampiyonluk şansları konuşulurken, en yakın rakibinden 3 puan önde olan bizim neden gündeme getirilmiyor. Kimse şüphe duymasın, şampiyon yine biz olacağız" ifadelerini kullandı. Takımda kiralık olarak forma giyen Rosier ve Ghezzal'ın durumuyla ilgili de konuşan Çebi, "İkisini de takımımıza kazandırmak istiyoruz. Netleşen, nokta koyduğumuz görüşme yok. Oyuncuların hepsi kalmak istiyor. Aboubakar da kalmak istiyor" dedi. Başkan Çebi ayrıca, Başakşehir'de Demba Ba'nın Fenerbahçe maçı kadrosuna alınmaması ve ardından sözleşmesinin feshedilmesinin şaşırtıcı olduğunu söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.