Hayat Anadoludan bir çocuğun hikayesi

Anadolu’dan bir çocuğun hikayesi

İhsan Şahin imzalı Tunceli’den Ay’a adlı kitap Anadolu’dan gelen bir çoçuğun başarıya giden yolculuğunu anlatıyor. Hayat hikayesini samimi bir dille aktarmayı başaran Şahin, azimli ve kararlı olanların hedefine ulaşacağı gerçeğini tekrar hatırlatıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
 Tunceli’den Ay’a İhsan Şahin Berikan Yayınevi 2019 221 sayfa
Tunceli’den Ay’a İhsan Şahin Berikan Yayınevi 2019 221 sayfa

HANDE ÇİÇEK

Tunceli’den Ay’a gerçek bir hayat hikayesinin kitabı. İhsan Şahin, biyografisini edebi bir metne dönüştürdüğü bu çalışma ile okuyucuya kendi dünyasının kapılarını açıyor.Şahin, yaşam öyküsünü kaleme alma sebebini şöyle özetliyor: “Yazmam gerektiğini düşündüm.Kendim için, çocuklarım için, ülkem için ve tüm gençler için. Bir vazife olduğunu düşünerek yazdım. Binlerce kez dinlenen o yıllara ait hatıraları benim penceremden anlattım.” Kitap, yazarın Tunceli’nin Pertek ilçesinin Sağman köyündeki çocukluğuyla başlıyor. Yedi sekiz mezradan oluşmuş bu küçük köydeki insanlarla ilgili Şahin şu tespiti yapıyor: “Köyde insanlar açlık görmüşlerdi, sefalet görmüşlerdi, kin görmüşlerdi. Ellerindeki nasırlar ayaklarındaki yarıklar babalarının analarının mirası olmuştu onlara. Annenizin evinizde size gösterdiği ilgiyi ve şefkati, köyde ne siz beklersiniz ne onlar verebilir.” Çocukluğu köyü ile Elazığ’daki evleri arasında geçer. Terör olaylarının arttığı dönemde bir şeylerden korkar ve bu korkuların sebebini bilemez. Ancak biraz daha büyüyünce gerçeklerle yüzleşir. Hayatta en sevdiği kişilerden biri olan amcası Rahmi Şahin, 78 yılında siyasi sebeplerden henüz 24 yaşında iken vurulur. O yıllarda bütün Türkiye’de baş gösteren siyasi gerginlik sağ-sol çatışmaları vardır. Ülkücü olan amcası daha önce okumak için gittiği Tunceli ve Erzurum’da öğretmen okullarında iki kez suikasta uğrar. Fakat kurtulmayı başarır. Ancak Elazığ’da vurulur. Amcasının bu olaylar esnasında vefatı tüm aileyi derinden sarsar.

ÇOBANLIKTAN DOKTORLUĞA

Köyde davar güden ve dedesinin kendine aldığı ayakkabıyla bile günü güzelleşen Şahin, okumak için köyden ayrılır. Ortaokulu Kahramanmaraş’ta tamamlar ve 7 Güzel Adam’ın okuduğu meşhur Kahramanmaraş Lisesinde eğitim görür. Azimli bir gençtir. 1990 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanır. Mezun olduktan sonra henüz 27 yaşında iken Türkiye’nin en genç sağlık il müdürlerinden biri olur. Memuriyeti bırakıp özel sağlık sektörüne girdiğinde de başarıyı yakalar. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok hastane yapar ve çalışır.

YAKIN TARİHE TANIK OLUR

Kitabın bir diğer yönü ise Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutması. Şahin, özellikle ülkücü camianın tarihsel gerçekliklerini yaşadığı olaylar üzerinden aktarıyor. Maraş Olaylarını, 80 İhtilali sonrası cezaevlerindeki durumu, Muhsin Yazıcıoğlu’nun MHP’den ayrılış sürecini, Alparslan Türkeş’in hayattayken ülkücü camia ile ilgili yaptığı çalışmaları, Devlet Bahçeli’nin ülkücü hareketin lideri olma yolunda bilinmeyenlerini kitapta ayrıntılandırıyor. Metin Tokdemir, Ramiz Ongun, Ökkeş Şendiller, Muharrem Şemsek ve Abdullah Çatlı gibi çok sayıda ismi zikreden Şahin, bu çalışmasıyla yakın tarihin önemli gelişmelerine de ayna tutuyor.

Şahin’in Tunceli’nin ücra ve yoksul köyünden başlayan hayat mücadelesi bugün Ankara, İstanbul, nevşehir, Düzce, Tahran, Bakü, Dakar, Tiflis, Doha ve bir çok yerde ve birç ok cephede devam ediyor. Şimdilerde kariyerine özel sağlık sektöründe sürdüren Şahin’in öyküsü hayata tutunmak ve başarıya ulaşmak isteyen gençlere örnek olacak nitelikte.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.