Hayat Baba yadigarı kütüphaneyle yakından ilgileniyor

Baba yadigarı kütüphaneyle yakından ilgileniyor

Trabzon'un Maçka ilçesinde, 6 yıl önce vefat eden Tarihçi-Yazar İlyas Karagöz’ün 80 yıllık yaşamına sığdırdığı yaklaşık 7 bin kitabın yer aldığı 'Livera Köyü Özel Kütüphanesi', kitapseverler ve araştırmacıların uğrak yeri oluyor. Karagöz'ün geriye bıraktığı mirasına, oğlu Mehmet Karagöz sahip çıkıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Baba yadigarı kütüphaneyle yakından ilgileniyor
Tarihçi- yazar İlyas Karagöz tarafından oluşturulan köy kütüphanesi, araştırmacıların dikkatini çekiyor.

Maçka ilçesinin, eski adı 'Livera' olan Yazlık Mahallesi’nde, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin antik tarihi ile ilgili araştırmalar yapan tarihçi- yazar İlyas Karagöz tarafından evinin bir bölümünde yaptırılan özel kütüphane, kitapseverler ve araştırmacılardan ilgi görüyor.

6 yıl önce yaşamını yitiren İlyas Karagöz'ün geriye bıraktığı kütüphaneye oğlu Mehmet Karagöz, sahip çıkıyor. Gününün büyük bölümünü kütüphanede geçiren Karagöz, 1980 yılında açılan ve yaklaşık 7 bin kitabın yer aldığı baba yadigarı kütüphaneyle yakından ilgileniyor. Mehmet Karagöz, baba mirasını korumak ve vasiyetini yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Vasiyetini yerine getirdiler

'Trabzon-Maçka Yer Adları', 'Mitolojide Doğu Karadeniz', 'Tarihsel Süreçte Trabzon Halkı', 'Antik Çağlardan Günümüze Maçka İnsanı' ve 'Olaylar' adlı eserleri, biriktirdiği kitapları ve özel eşyaları da kütüphanede bir araya getiren oğlu Mehmet Karagöz, kütüphanenin herkese açık olduğunu belirtti. Karagöz, şu şekilde açıklama yaptı:

  • "Babam vasiyetnamesinde, kütüphanenin köyde kalmasından yana olduğunu belirtmişti. Onun isteğini yerine getirdik. Kendi bedeni nasıl ki Livera topraklarında çürüyecekse, kitaplarının da aynı yerde çürümesinden yana olduğunu bize söylemişti. Çünkü babam, ‘Ben, aç gezdim kitap aldım’ derdi. Şu anda üniversite öğrencileri araştırma yapmak için kütüphaneye geliyor.
  • Bizler de gerekli yardımı yapıyoruz. Kütüphanemiz halka açık, bu sene Kültür Bakanlığı’nın sayesinde kütüphaneyi resmileştiriyoruz, merak eden, isteyen gelecek araştırmasını yapacak, okuyacak."

Babasına ait kitapları özenle muhafaza eden Mehmet Karagöz, resmileşmesini beklediği kütüphanenin, Türkiye’de tek özel köy kütüphanesi olduğunu da söyledi.

Rahim ameliyatında unutulan sargı bezi 9 ay sonra çıkarıldı
HAYAT
Rahim ameliyatında unutulan sargı bezi 9 ay sonra çıkarıldı

Otomobilin arka koltuğundaki buzağı şaşırttı
HAYAT
Otomobilin arka koltuğundaki buzağı şaşırttı

Karaktere göre koku veriyor
HAYAT
Karaktere göre koku veriyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.