Hayat Beni çocukluğuma götüren kitap

​Beni çocukluğuma götüren kitap

Beni çocukluğuma götüren kitap

Çocukluğumuzda okuduğumuz ilk kitaplar -türü ne olursa olsun- belleğimizde öyle bir yer eder ki o kitapları ömür boyu unutmayız. Çünkü, ilk okuma heyecanını o kitapla yaşarız. O kitabın anlattıkları bizim doğrudan elde ettiğimiz değerini kendimizin belirlediği bilgilerdir, şiirlerdir, hikâyelerdir, masallardır.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Hz. Ali Cenkleri
Hz. Ali Cenkleri

Çocukluğumun ilk yılları köyde geçti. Dolaysıyla, okumayı / yazmayı söker sökmez okumaya başladığım kitaplar da babamın duvara tutturduğu iki raftan oluşan ahşap dolapta bulunan kitaplardı. Bu kitaplar, latin harleriyle yazılmış Kur’an-ı Kerim, Mevlit, Kesikbaş hikâyeleri, Battalgazi ve Hz. Ali Cenkleri’ydi. Bunları dönüp dönüp okudum. Çünkü, başka da kitap yoktu. Bu kitaplar içinde en etkilendiğim kitap Hz. Ali Cenkleri’ydi ve hayal gücümü alabildiğince genişleten bir anlatımı vardı bu kitapların. Hayber Kalesi Cengi, Kan Kalesi, İmam Hasan’ın Hikâyesi, İmam Hüseyin’in Hikâyesi gibi adları olan, az sayfalı dört-beş kitaptan oluşan bu hikâyelerde Müslümanların küffarla nasıl savaştıkları, onları nasıl yendikleri ve nasıl Müslüman ettikleri anlatılır. Serüvenden serüvene, tehlikeden tehlikeye olayların heyecan verici akışı içinde kılıçların şakırtısı, devlerin, ejderhaların devreye girdiği heyecana zirve yaptıran çarpışmalar ve bunların çocuk zihnindeki yeri... Bu hikâyelerin bence en ilginç yanı, binlerce kişinin bu gazalarda ölmesine karşın insanda bir vahşet hissi uyandırmayışıdır.

İki yıl önce yayınlanan, N. Ahmet Özalp’ın hazırladığı Hz. Ali Cenkleri’ni kitapçıda görür görmez yıllar öncesinin heyecanını tekrar yaşadım ve hemen alıp okumaya başladım.

N. Ahmet Özalp, yaptığı işi hakkını vererek yapan değerli bir yazar ve araştırmacıdır. Hz. Ali Cenkleri’ni öyle güzel hazırlamış ve pırıl pırıl bir dille aktarmış ki kitabı elinizden bırakmak istemiyorsunuz. N. Ahmet Özalp, sunuş yazında bu hikâyelerin halkımız tarafından sevilerek okunduğuna vurgu yapar ve şunları der:

“Hz. Ali Cenkleri yüzyıllar boyunca halkımızın en çok sevdiği, okuduğu kitaplardan olmuştur. Bu hikâyeler aynı zamanda geleneğimizde önemli bir yer tutan, toplu okumaların da en çok tercih edilen eserleridir. Kahvelerde, köy odalarında bir kişinin okuduğu, diğerlerinin dinlediği bu eserler, halk için hem eğlence hem de bir tür eğitim kaynağı olarak işlev görmüştür. Halkımız ideal insan ve kahraman tipini bu hikâyelerde bulmuş, temel ahlak değerlerini bu hikâyelerle pekiştirmiştir. Bu eserlerle gazaya hazırlanmış, gazaya gidenlerin coşkusunu bu eserlerle yaşamış, bu eserlerle şehit olan müminler için gözyaşı dökmüş, bu eserlerle Müslümanların kazandığı zaferlere sevinmiştir.”

Hz. Ali CenklerinHaz. N. Ahmet ÖzalpnKapı Yayınları

YİĞİTLİK, ÖZGÜVEN VE CÖMERTLİK

Hz. Ali Cenkleri’nin insanı yiğitlik, özgüven, cömertlik, dayanışma gibi değerlerle buluşturması yanında tek ve gerçek dayanağımızın Yüce Rabbimiz olduğu bilincinin de belleklerde yer etmesini sağlayan büyülü bir yanı da vardır.

Halide Edip Adıvar “Mor Salkımlı Ev” adlı anılarını topladığı kitapta, çocukluğunda okuduğu Hz. Ali hikâyelerinin üzerindeki etkisini şöyle dile getirir:

“...Ruhumun kahramanı Hz. Ali idi. Ahmet Ağa onun harplerine ait birçok hikâyeler okumuştu. Gerçi Hz. Ali’nin hayatı harplerle dolu idi; fakat onları okurken hiçbir defa acaba o devirde çocuklar ve halk ne hissederdi diye düşünmedim. Bilakis bana Hz. Ali’nin başta olduğu savaşlarda ve yerde herkes kendini emniyette hisseder gibi gelirdi. Bilhassa Hz. Ali’nin insanları yiyen ejderhaları öldürmesi çok hoşuma giderdi. Hz. Ali, savaş meydanı kahramanının karşısına çıkamadığı iptidai ve kollektif kafalardaki korku sembolünü yok eden bir manevi kudret ifade ediyordu.” (1998, s. 89)

Hz. Ali Cenkleri’nin çocukluğumun belleğinde bıraktığı izlerden biri: Allah’a samimiyetle iman edersen, senden güçlü kimse yoktur. Kitap boyunca miminlerin girdikleri her savaşta galip gelmeleri bunun en güzel kanıtıdır. Ayrıca Peygamber Efendimizin “Ben ilmin beldesiyim, Ali de onun kapısı...” hadisi bu kitaplarda daha bir anlaşılır hâle geliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.